W rozmowie z redaktorką Ewą Basińską, w ramach cyklu „Pacjent w Centrum”, prof. Lidia Rudnicka – dermatolożka, ekspertka chorób włosów i prezes Towarzystwa Dermatologii Włosów – podkreśla, że łysienie nie jest wyłącznie problemem kosmetycznym. Jak zaznacza, to objaw medyczny, który może wskazywać na poważne zaburzenia zdrowotne, a jego leczeniem powinien zająć się lekarz.Łysienie to objaw kliniczny, który może wskazywać na ponad 500 różnych chorób i wymaga diagnostyki lekarskiej Suplementy z biotyną są zwykle zbędne, a ich nadmiar może fałszować wyniki badań i zaszkodzić diagnostyce Nowoczesne terapie, jak leki na łysienie plackowate czy miejscowe inhibitory dla łysienia androgenowego, dają realną szansę na poprawę Przeszczepy włosów należy wykonywać wyłącznie w sprawdzonych klinikach, a „turystyka przeszczepowa” wiąże się z wysokim ryzykiem powikłań
Łysienie androgenowe jest najczęstszą przyczyną utraty włosów zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Występuje z powodu wrażliwości mieszków włosowych na androgeny. Według badań głównym czynnikiem powodującym łysienie androgenowe jest testosteron, a w zasadzie pochodna testosteronu-dihydrotestosteron. Androgeny występują u mężczyzn, ale również w mniejszych ilościach u kobiet. Jak rozpoznać łysienie androgenowe i jak je leczyć?
Przyczyn wypadania włosów jest wiele. Czasami odpowiadają za to modne fryzury, czasami niewłaściwa pielęgnacja, a niekiedy poważna choroba. Za wypadanie włosów i łysienie może odpowiadać mnóstwo schorzeń. Jednym z najpoważniejszych z nich jest kiła – choroba przenoszona drogą płciową. Inne również nie są lekkie: zatrucie rtęcią, choroby tarczycy, toczeń... Zostań z nami i dowiedz się, przez jakie choroby wypadają włosy.
Łysienie plackowate jest chorobą, która powoduje uszkodzenie mieszków włosów i wypadanie włosów. To dolegliwość, z którą zmagają się zarówno kobiety jak i mężczyźni. Wczesne rozpoznanie schorzenia umożliwi Ci szybszą reakcję i umożliwi zachowanie większej ilości włosów. Koniecznie poznaj, jak rozpoznać pierwsze objawy choroby.
Dziennie wypada nam ok. 50-100 włosów. Pod wpływem różnych czynników, takich jak np. stres, zaburzenia hormonalne, niedobór witamin i minerałów w diecie, włosów może wypadać więcej, stają się wyraźnie cieńsze, słabsze czy łamliwe. Jak temu przeciwdziałać? Pytamy lekarkę dermatologa Annę Bachledę-Curuś z kliniki SCM estetic w Krakowie.Gdy włosy zaczynają wypadać „garściami” i utrzymuje się to wiele tygodni może to oznaczać, że mamy odczynienia z łysieniem. Czy Twoje wypadanie włosów do powód do niepokoju?