Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Łysienie androgenowe to nie tylko problem mężczyzn. Skąd się bierze i jak je leczyć?
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 25.04.2024 13:13

Łysienie androgenowe to nie tylko problem mężczyzn. Skąd się bierze i jak je leczyć?

łysienie androgenowe u kobiety
Fot. Canva / Getty Images Signature

Łysienie androgenowe jest najczęstszą przyczyną utraty włosów zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Występuje z powodu wrażliwości mieszków włosowych na androgeny. 

Według badań głównym czynnikiem powodującym łysienie androgenowe jest testosteron, a w zasadzie pochodna testosteronu-dihydrotestosteron. Androgeny występują u mężczyzn, ale również w mniejszych ilościach u kobiet. Jak rozpoznać łysienie androgenowe i jak je leczyć?

Przyczyny łysienia androgenowego

U kobiet i mężczyzn objawy łysienia androgenowego są różne. U mężczyzn występują zazwyczaj zakola i łysina na wierzchołku, natomiast u kobiet zazwyczaj objawia się w postaci rozproszonego przerzedzenia na szczycie głowy. Panowie mogą całkiem wyłysieć, natomiast u pań nie dochodzi do całkowitej utraty włosów.

Jeśli chodzi o przyczyny łysienia, wspomina się o kilku czynnikach. Warto wspomnieć o tym genetycznym. Jeśli rodzice czy dziadkowie mierzyli się z łysieniem w młodym wieku, niewykluczone, że również i my sami/ same zaczniemy wcześnie tracić włosy.

Większość przypadków łysienia androgenowego związana jest z zaburzeniem wydzielania hormonów - androgenów. Choć to schorzenie dotyka obu płci, szacuje się, że częściej dotyka mężczyzn, 80 proc. oraz 42 proc. kobiet. Wśród innych przyczyn łysienia wymienia się też m.in. palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, odchudzanie czy zaburzenia funkcjonowania tarczycy. U kobiet łysienie związane jest też z menopauzą, gdyż w tym okresie zwiększa się udział androgenów w stosunku do estrogenów.

2149152793.jpg
Fot. Freepic
Te dwa leki są niedostępne do końca kwietnia. GIF wydał komunikat Wypadają Ci włosy? Te choroby mogą być przyczyną

Objawy łysienia androgenowego

Codziennie każdy z nas traci ok. 100 włosów, lecz absolutnie nie jest to ilość, która powinna nas niepokoić. Natomiast, jeśli w pewnym momencie zauważymy, że nasze włosy są wszędzie, zostawiamy je na szczotce czy pod prysznicem, jest to sygnał, z naszym organizmem dzieje się coś niepokojącego. 

Przy tym typie łysienia widoczny jest charakterystyczny model utraty włosów. U kobiet mówi się o skali wg Sinclair, natomiast u mężczyzn o skali Hamiltona-Norwooda. O czym dokładnie mowa? U kobiet włosy wypadają dość równomiernie, natomiast cały proces zaczyna się od przedziałka. Łysienie obejmuje więc sam środek głowy. Początkowo widać przerzedzenie części centralnej. Może ono postępować aż do całkowitego wyłysienia tego obszaru skóry głowy.

Z kolei u panów pierwszym objawem tego typu łysienia są zakola. Rozpoczynają się one od linii czoła, a w kolejnych etapach uwidaczniają się zagłębia po obu stronach skroni. Czoło staje się też coraz mocniej wyeksponowane, natomiast czubek głowy pozbawiony jest włosów.

Jak leczyć łysienie androgenowe?

Jeśli mamy do czynienia z łysieniem androgenowym trzeba rozpocząć leczenie. Przede wszystkim warto zadbać o prawidłową pielęgnację skóry. Jeśli mamy do czynienia z łupieżem, łojotokiem, czy stanami zapalnymi, trzeba wprowadzić odpowiednią kurację, która pomoże zlikwidować problemy skórne. Warto też wykluczyć inne czynniki, mogące mieć wpływ na wzmożone wypadanie włosów, głównie badania z krwi.

Leczenie łysienia androgenowego opiera się w dużej mierze na terapii zewnętrznej, która polega na stosowaniu rozmaitych koncentratów czy ampułek, mających za zadanie zminimalizować wypadanie włosów, ale też stymulować podziały komórkowe w mieszku włosowym, a co za tym idzie zwiększać odrost nowych włosów. Lekarze podkreślają, że efekty stosowania środków leczniczych widać już po dwóch miesiącach. Tak jest w przypadku stosowania produktu leczniczego Loxon, który dostępny jest w aptece bez recepty. Porost włosów zazwyczaj rozpoczyna się po dwóch miesiącach leczenia.

Czytaj też: 

Pierwsze objawy łysienia plackowatego. Lepiej ich nie przeocz i zapobiegnij utracie włosów

Łysienie typu męskiego u kobiet - leczenie, przyczyny, objawy

Wypadają Ci włosy? Te choroby mogą być przyczyną