osoby z niepełnosprawnościami
W tym roku ruszyły wypłaty nowego świadczenia z budżetu państwa. Jednak tylko w teorii, bo duża liczba wniosków o świadczenie wspierające sparaliżowała system wydawania decyzji w tej sprawie. Do Rzecznika Praw Obywatelskich płyną skargi, które dotyczą długotrwałości postępowania wojewódzkich zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności.
W 2024 roku pojawiło się nowe świadczenie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Na konta chorych mogą wpłynąć nawet 4000 złotych. Pieniądze trafią do tych, którzy najbardziej ich potrzebują, czyli do osób z niepełnosprawnością.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że niektórzy pracownicy mogą skorzystać z dodatkowych 21 dni urlopu rocznie, które mogą wykorzystać na turnus rehabilitacyjny lub badania. Są jednak pewne warunki dotyczące stanu zdrowia. Sprawdź, komu przysługuje dodatkowe wolne i jak je załatwić.
Świadczenie wspierające jest nową formą pomocy dla osób niepełnosprawnych, o którą mogą ubiegać się pełnoletnie osoby z niepełnosprawnościami. Przyznawane jest od 1 stycznia 2024 roku, ale żeby je otrzymać należy uzyskać odpowiednią ilość punktów. Lifeonwhlz publikuje nagranie, w którym punktuje absurd konieczności osobistego stawienia się na komisji, która takie punkty przyznaje.
W czasie pandemii koronawirusa orzeczenia o niepełnosprawności przedłużane były automatycznie, a spowodowane było to wyjątkowymi okolicznościami, jakie wtedy panowały. Jako że pandemia skończyła się z początkiem lipca 2023 r. dotychczasowe orzeczenia o niepełnosprawności zaczęły tracić ważność. Teraz osoby z niepełnosprawnością muszą ubiegać się o nowy dokument.Palący problem przeciągających się terminów orzeczniczych dla osób z niepełnosprawnością sprawił, że polskie prawodawstwo wprowadziło zmiany. Tymczasowo przedłużają wartość istniejących orzeczeń do 30 września 2024 r.
Dyskryminację i naruszenie godności gości - to zarzuca Annie Dymnej Polskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami po emisji odcinka programu “Anna Dymna. Spotkajmy się”. Przy okazji sugeruje, że coroczny Festiwal Zaczarowanej Piosenki fundacji aktorki, promuje niezgodny z nowoczesnym podejściem wizerunek osób z niepełnosprawnościami.Takie zarzuty wobec Anny Dymnej, która od 20 lat wspiera osoby z różnymi niepełnosprawnościami, oddaje im serce, czas i pieniądze wydają się niewiarygodne. Dla Polaków aktorka jest symbolem dobroczynności. A jednak to nie fejk. Gośćmi programu Anny Dymnej była para z niepełnosprawnościami. Programowi zarzucono brak tłumacza. Skrytykowana została również postawa samej prowadzącej, której jeden z komentarzy został odebrany za niestosowny.