Orzeczenia o niepełnosprawności tracą ważność w tym roku. Znany jest ostateczny termin
W czasie pandemii koronawirusa orzeczenia o niepełnosprawności przedłużane były automatycznie, a spowodowane było to wyjątkowymi okolicznościami, jakie wtedy panowały. Jako że pandemia skończyła się z początkiem lipca 2023 r. dotychczasowe orzeczenia o niepełnosprawności zaczęły tracić ważność. Teraz osoby z niepełnosprawnością muszą ubiegać się o nowy dokument.
Palący problem przeciągających się terminów orzeczniczych dla osób z niepełnosprawnością sprawił, że polskie prawodawstwo wprowadziło zmiany. Tymczasowo przedłużają wartość istniejących orzeczeń do 30 września 2024 r.
Orzeczenia o niepełnosprawności tracą ważność
Orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, które utraciły swoją ważność w sierpniu 2023 r., wymagają odnowienia, lecz co ważne, o tym, kiedy należy uzyskać nowe, decyduje pierwotny termin jego wygaśnięcia.
Te osoby, których orzeczenia były ważne do końca grudnia 2020 r. musiały ponownie wyrobić nowy dokument do końca grudnia 2023 r. Z kolei u osób, których termin orzeczenia wygasał w okresie od 1 stycznia do 31 stycznia 2021 r. musiały wyrobić dokument do 31 marca 2024 r.
Pierwsze objawy astmy. Te dolegliwości mogą przypominać przeziębienie Na tę chorobę cierpi muzyk grupy Łzy. Czym jest Zespół Eisenmengera?Skąd taki termin?
Z końcem 2023 r. rząd przyjął przepisy, dzięki którym ważność orzeczeń o niepełnosprawności przedłużona zostanie do 30 września tego roku. Cel takiego przedłużenia wiąże się z ciągłością wypłaty świadczeń, przysługującym osobom z niepełnosprawnościami, ale również otrzymanie uprawnień wynikających z niepełnosprawności lub też stopnia niepełnosprawności.
Taki termin, czyli przedłużenie do końca września 2024 r. związany jest z obawami o blokady w ramach prac zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności w związku z liczbą wniosków, która może po prostu być większa. Sytuacja jest pokłosiem ustawy o świadczeniu wspierającym. Weszła ona w życie 1 stycznia tego roku. O to świadczenie mogą ubiegać się seniorzy, natomiast jednym z warunków jest posiadanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, o które wielu seniorów nie wnioskowało.
Chodzi też o przedłużenie ważności kart parkinogwych
Termin odnosi się również do przedłużenia ważności kart parkingowych dla osób z niepełnosprawnością. Karty te zachowują ważność do 20 września tego roku. Warto podkreślić, że zespoły orzecznicze mimo dodatkowego finansowania: 233,5 mln zł za rok 2024, mogą mierzyć się z niedoborem pieniędzy już w połowie roku. Wiąże się to oczywiście z komplikacją realizacji wszystkich zadań orzeczniczych.
Z kolei zwiększenie liczby lekarzy orzeczników wymaga oczywiście zwiększonych nakładów finansowych, ale też ogromnych zmian w systemie motywowania czy nagradzania lekarzy do pracy w komisjach.
Czytaj też:
Lekarz Oleg Nowak: "Miałem wypadek na snowboardzie. Nie pokrzyżował mi marzeń"
Dlaczego pacjent po udarze mózgu wymaga rehabilitacji? Rola rehabilitacji w leczeniu udaru
Na czym polega zespół Edwardsa?