Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Orzeczenia o niepełnosprawności tracą ważność w tym roku. Znany jest ostateczny termin
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 22.04.2024 11:42

Orzeczenia o niepełnosprawności tracą ważność w tym roku. Znany jest ostateczny termin

Niepełnosprawność, orzeczenie
Fot. Freepic

W czasie pandemii koronawirusa orzeczenia o niepełnosprawności przedłużane były automatycznie, a spowodowane było to wyjątkowymi okolicznościami, jakie wtedy panowały. Jako że pandemia skończyła się z początkiem lipca 2023 r. dotychczasowe orzeczenia o niepełnosprawności zaczęły tracić ważność. Teraz osoby z niepełnosprawnością muszą ubiegać się o nowy dokument.

Palący problem przeciągających się terminów orzeczniczych dla osób z niepełnosprawnością sprawił, że polskie prawodawstwo wprowadziło zmiany. Tymczasowo przedłużają wartość istniejących orzeczeń do 30 września 2024 r.

Orzeczenia o niepełnosprawności tracą ważność

Orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, które utraciły swoją ważność w sierpniu 2023 r., wymagają odnowienia, lecz co ważne, o tym, kiedy należy uzyskać nowe, decyduje pierwotny termin jego wygaśnięcia.

Te osoby, których orzeczenia były ważne do końca grudnia 2020 r. musiały ponownie wyrobić nowy dokument do końca grudnia 2023 r. Z kolei u osób, których termin orzeczenia wygasał w okresie od 1 stycznia do 31 stycznia 2021 r. musiały wyrobić dokument do 31 marca 2024 r.

mlody-dorosly-pomaga-niepelnosprawnemu-przyjacielowi.jpg
Fot. Freepic
Pierwsze objawy astmy. Te dolegliwości mogą przypominać przeziębienie Na tę chorobę cierpi muzyk grupy Łzy. Czym jest Zespół Eisenmengera?

Skąd taki termin?

Z końcem 2023 r. rząd przyjął przepisy, dzięki którym ważność orzeczeń o niepełnosprawności przedłużona zostanie do 30 września tego roku.  Cel takiego przedłużenia wiąże się z ciągłością wypłaty świadczeń, przysługującym osobom z niepełnosprawnościami, ale również otrzymanie uprawnień wynikających z niepełnosprawności lub też stopnia niepełnosprawności.

Taki termin, czyli przedłużenie do końca września 2024 r. związany jest z obawami o blokady w ramach prac zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności w związku z liczbą wniosków, która może po prostu być większa. Sytuacja jest pokłosiem ustawy o świadczeniu wspierającym. Weszła ona w życie 1 stycznia tego roku. O to świadczenie mogą ubiegać się seniorzy, natomiast jednym z warunków jest posiadanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, o które wielu seniorów nie wnioskowało.

Chodzi też o przedłużenie ważności kart parkinogwych

Termin odnosi się również do przedłużenia ważności kart parkingowych dla osób z niepełnosprawnością. Karty te zachowują ważność do 20 września tego roku. Warto podkreślić, że zespoły orzecznicze mimo dodatkowego finansowania: 233,5 mln zł za rok 2024, mogą mierzyć się z niedoborem pieniędzy już w połowie roku. Wiąże się to oczywiście z komplikacją realizacji wszystkich zadań orzeczniczych.

Z kolei zwiększenie liczby lekarzy orzeczników wymaga oczywiście zwiększonych nakładów finansowych, ale też ogromnych zmian w systemie motywowania czy nagradzania lekarzy do pracy w komisjach.

Czytaj też:

Lekarz Oleg Nowak: "Miałem wypadek na snowboardzie. Nie pokrzyżował mi marzeń"

Dlaczego pacjent po udarze mózgu wymaga rehabilitacji? Rola rehabilitacji w leczeniu udaru

Na czym polega zespół Edwardsa?

 

Polecane