Częste zapominanie imion, nazwisk czy codziennych obowiązków — to normalne, czy może jest to sygnał, że coś jest nie tak? Choć sporadyczne problemy z pamięcią to zjawisko, które dotyka każdego, są pewne objawy, które powinny sprawić, że w naszej głowie zapali się czerwona lampka. Sprawdź, jakie symptomy powinny skłonić nas do wizyty u specjalisty i jakie mogą być prawdziwe przyczyny zapominania imion w codziennym życiu.
O déjà vu słyszały nawet dzieci, a związanego z nim dziwnego wrażenia, że dana sytuacja już kiedyś miała miejsce, doświadczyło wiele osób. Przeciwieństwem déjà vu jest jamais vu, w którym to coś znajomego wydaje się w pewnym momencie zupełnie nowe i obce. Nasze procesy poznawcze wciąż zaskakują naukowców.
Najnowsze badania z Uniwersytetu Nowojorskiego pokazują, że nasze ciało, podobnie jak mózg, ma możliwość zapamiętywania. Badacze dowiedli, że komórki w organizmie, poza centralnym układem nerwowym, mogą „uczyć się” i zapamiętywać pewne informacje. Czy właśnie przekroczyliśmy możliwości własnego ciała?
Czy można trenować pamięć tak, by nie tylko nie zapominać o ładowarce do telefonu i nie gubić kluczy, ale być niczym Artur Baranowski, pamiętny fenomenalny uczestnik teleturnieju „Jeden z dziesięciu”? Pacjenci.pl pytają o to wybitnego eksperta - psychiatrę Piotra Sulika, szefa Kliniki Neuropsychiatrycznej Centrum Medycznego Magwise, który specjalizuje się w nieinwazyjnych metodach stymulacji mózgu.Cała Polska z zapartym tchem obserwowała niedawno Artura Baranowskiego, który wziął udział w kultowym teleturnieju telewizyjnym pt. „Jeden z dziesięciu”. 28-latek ze Śliwnika w Łódzkiem uzyskał 803 punkty. Odpowiedział na wszystkie pytania Tadeusza Sznuka pobijając rekord w historii programu. Czy każdy z nas może mieć taką pamięć, czy trzeba się z nią urodzić?