Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie Psychiczne > Czy komórki w naszym ciele mogą uczyć się i zapamiętywać, tak jak mózg? Naukowcy znają odpowiedź
Aneta Paniczko
Aneta Paniczko 30.12.2024 09:15

Czy komórki w naszym ciele mogą uczyć się i zapamiętywać, tak jak mózg? Naukowcy znają odpowiedź

Pamięć, mózg, badania naukowe
Fot. Canva/geralt, pixabay

Najnowsze badania z Uniwersytetu Nowojorskiego pokazują, że nasze ciało, podobnie jak mózg, ma możliwość zapamiętywania. Badacze dowiedli, że komórki w organizmie, poza centralnym układem nerwowym, mogą „uczyć się” i zapamiętywać pewne informacje. Czy właśnie przekroczyliśmy możliwości własnego ciała?

Wspomnienia nie tylko w mózgu

Jeśli tak jak większość osób na świecie uważaliśmy, że wspomnienia i zapamiętywanie różnych rzeczy są wyłącznie domeną mózgu, myliliśmy się. W mózgu cały mechanizm zapamiętywania opiera się na działaniu hipokampu i synapsy neuronów. Badania przeprowadzone na komórkach pochodzących z innych części organizmu, m.in. na komórkach nerwowych i nerkowych, wykazały, że poza ta umiejętność występuje również poza mózgiem. 

„Zdolność uczenia się i zapamiętywania zwykle przypisywana jest wyłącznie komórkom mózgu i ich funkcjonowaniu. Nasze badanie jednak dowodzi, że również inne rodzaje komórek w organizmie mają zdolność do nauki i tworzenia wspomnień” – tłumaczy Nikolay V. Kukushkin, główny autor badania.

DDA dźwigają na swoich barkach odpowiedzialność za cały świat. O siebie wstydzą się walczyć, ale czas z tym skończyć Kobiety z depresją bardziej narażone na bolesne miesiączki. Nowe badanie

Co zrobili naukowcy?

W procesie zapamiętywania clue stanowiła aktywacja tzw. genu pamięci. Nowojorscy badacze poddali komórki ciała działaniu sygnałów chemicznych. Była to swoista symulacja procesu uczenia się. Efekty były zaskakujące. Okazało się, że pozamózgowe komórki potrafią rejestrować i odpowiadać na dane bodźce, podobnie jak komórki mózgowe. Potwierdzeniem aktywacji genu pamięci było emitowane przez nie białe światło. Przypomina to tzw. efekt rozłożenia w czasie, co dowodzi, że nauka w regularnych odstępach przynosi lepsze rezultaty. Dowodzi to, że komórki mózgowe, jak i pozamózgowe działają na podobnej zasadzie i wykorzystują podobne mechanizmy. 

Korzyści z badań nowojorskich uczonych

Naukowe odkrycie dotyczące pamięci komórek całego ciała może sprawdzić się w różnych gałęziach medycyny i edukacji, m.in.:

  • Opracowanie nowych metod meczenia problemów z pamięcią w kontekście chorób neurodegeneracyjnych
  • Tworzenie skuteczniejszych technik uczenia się, bazujących na mechanizmie powtarzania informacji w czasie
  • Analiza pracy narządów ciała, np. trzustki, która „zapamiętuje” wzorce posiłków, aby regulować poziom glukozy we krwi
  • Tworzenie skutecznych terapii onkologicznych, na podstawie wiedzy, jak komórki rakowe „zapamiętują” wcześniejsze dawki chemioterapii

„Dowodzi to, że umiejętność uczenia się poprzez powtarzane w odstępach powtórzenia nie jest wyłączną cechą komórek mózgowych, lecz może stanowić fundamentalną właściwość wszystkich komórek organizmu” – mówi prof. Nikolay V. Kukushkin. 


Źródło: Holistic, Badania pamięci zmieniają naukę. Wspomnienia nie tylko w mózgu
 

Zobacz także:

Gdy za oknem ciemno i ponuro, może dopaść nas SAD, czyli depresja sezonowa. Co to takiego?

To nietypowy objaw autyzmu. Psychologowie zwracają uwagę na sposób poruszania się

Z czym przychodzimy na kozetkę? Psychoterapeutka o problemach psychicznych Polaków