Nawet 15 tygodni dodatkowego wolnego – na tyle będą mogły liczyć osoby, których dzieci spełnią określone kryteria. Lepiej jednak, by dodatkowy urlop nie był potrzebny, ponieważ wiąże się z problemami ze zdrowiem. Nowe przepisy zaczną obowiązywać 19 marca 2025 roku. Komu przysługuje dodatkowy urlop na dziecko i jak o niego wnioskować? Wyjaśniamy.
W ubiegłym tygodniu w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu, który wprowadza dodatkowy urlop dla rodziców wcześniaków. Poparcie dla niego zadeklarowały wówczas wszystkie kluby parlamentarne.Konfederacja złożyła wniosek o przystąpienie do drugiego czytania projektu bez odsyłania go do komisji. „Za” było 253 posłów, nikt nie był przeciw.
Obecna długość urlopu macierzyńskiego dla pewnej grupy rodziców znacznie się zmieni. To oni walczyli o dłuższy kontakt z dzieckiem potrzebującym specjalistycznej opieki – chodzi o rodziców wcześniaków i dzieci wymagających dłuższej hospitalizacji.
„Maleństwo było długo w szpitalu, mama często długo w szpitalu, a to się wliczało w czas urlopu macierzyńskiego” – mówił premier Donald Tusk. Rząd podjął decyzję o wprowadzeniu uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. Rodzice dzieci przedwcześnie urodzonych będą mogli wydłużyć urlop od 8 do nawet 15 tygodni. Pod uwagę wzięto również dzieci, które wymagają dłuższej hospitalizacji.
Dwie kreski na teście ciążowym czasami oprócz radości przynoszą też wielkie zmartwienie. Zwłaszcza wtedy, kiedy kobieta nie planowała powiększać rodziny, bo nie ma stabilnej sytuacji zawodowej. I nie chodzi wcale o to, by mieć pracę, do której można wrócić po urlopie macierzyńskim, ale o to, aby mieć się z czego utrzymać w trakcie ciąży i już po porodzie.Co się dzieje, gdy kobieta zachodzi w ciążę, a jej umowa o pracę się kończy? Te kwestie reguluje artykuł 177 § 3 Kodeksu Pracy. Przepisy są tutaj bezwzględne. Umowa o pracę na czas określony zostanie przedłużona do dnia porodu, ale tylko pod jednym bardzo ważnym warunkiem.