To główny czynnik ryzyka występowania raka trzustki, o którym mało się mówi! Ostrzeżenie od lekarza
Rak trzustki jest chorobą o dużym wskaźniku śmiertelności. Niestety zazwyczaj nie daje on wyraźnych objawów i dolegliwości, a od postawienia diagnozy często jest już za późno na skuteczne leczenie. Przyczyn raka trzustki jest wiele. Jednak koniecznie należy wskazać na pewien szczególny czynnik, który prowadzi do rozwoju nowotworu. Co to jest? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą onkologii klinicznej lek. med. Olgą Urbanowską – Domańską.
Papierosy – czynnik zwiększający ryzyko raka trzustki
„W Polsce rocznie diagnozuje się około 5 tysięcy przypadków raka trzustki, ale tylko około 10% pacjentów przeżywa 5 lat. Jest to zatrważająca liczba i warto zwrócić na nią uwagę, ponieważ obserwuje się tendencję wzrostową zachorowań, a do tego chorują coraz młodsi pacjenci.” - powiedział specjalista onkologii klinicznej lek. med. Olga Urbanowska-Domańska.
Skutkiem palenia papierosów może być nie tylko często wymieniany rak płuc, krtani, czy gardła, ale także rak trzustki. Niestety za tą chorobą w dużej mierze może być odpowiedzialne uzależnienie od papierosów. Ta podstępna używka, po którą sięgają codziennie miliony ludzi, w konsekwencji może prowadzić do raka trzustki. Palenie papierosów zwiększa ryzyko zachorowania na raka trzustki i nie tylko. Predysponuje także do wystąpienia innych groźnych chorób zagrażających życiu i zdrowiu.
„Unikajmy używek, takich jak papierosy i alkohol. Palenie tytoniu jest udokumentowanym czynnikiem ryzyka dla raka trzustki, raka jelita grubego oraz raka żołądka. Papierosy są głównym czynnikiem ryzyka występowania raka trzustki, o czym się nie mówi.
Alkohol, zwłaszcza wysokoprocentowy, wpływa na częstość występowania raka przełyku, żołądka i jelit. W przypadku raka trzustki, alkohol ma pośredni wpływ na jego rozwój, powodując cukrzycę i przewlekłe zapalenie trzustki, które zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na raka trzustki. Jest to łańcuszek: alkohol, cukrzyca, przewlekłe zapalenie trzustki i ostatecznie rak trzustki.” – powiedział specjalista onkologii klinicznej lek. med. Olga Urbanowska-Domańska.
Czynniki powodujące raka trzustki
Najczęstsze czynniki, które mogą prowadzić do raka trzustki to:
- nieprawidłowa dieta,
- brak lub znikoma ilość ruchu i aktywności fizycznej,
- produkty wysokoprzetworzone,
- nadmiar czerwonego mięsa oraz nasyconych kwasów tłuszczowych,
- używki (papierosy, alkohol),
- predyspozycje genetyczne,
- otyłość,
- cukrzyca,
- wiek.
„Pamiętajmy, aby być wyczulonym na wszystko, co dzieje się w naszym organizmie i nie lekceważyć tego.
Szczególną rolę w profilaktyce nowotworów odgrywa zdrowy styl życia.
Istnieją czynniki modyfikowalne i niemodyfikowalne. Czynnikiem niemodyfikowalnym jest np. wiek - dłuższe życie oznacza większe ryzyko zachorowania na nowotwory. Do czynników niemodyfikowalnych należą również obciążenia genetyczne predysponujące do zachorowania np. mutacja typu BRCA1i BRCA2. Czynnikami modyfikowalnymi, na które mamy wpływ to przede wszystkim dieta i aktywność fizyczna. Ruch i zdrowe nawyki żywieniowe to podstawa!” - powiedział specjalista onkologii klinicznej lek. med. Olga Urbanowska-Domańska.
Objawy raka trzustki
Rak trzustki często w początkowej fazie nie daje żadnych objawów. Dlatego trudno jest rozpoznać, że mamy z nim do czynienia jeżeli nic nam nie dolega. Ta dotkliwa choroba może rozwijać się w organizmie, nie wykazując objawów. Ważne, aby przyjrzeć się bliżej pewnym niecharakterystycznym objawom, które mogą wskazywać właśnie na raka trzustki. Kluczowe jest również, aby jak najwcześniej zdiagnozować tę chorobę i podjąć jak najszybszą interwencję.
Najczęstsze z objawów, które mogą świadczyć o raku trzustki to:
- bóle pleców w okolicy lędźwiowej,
- wystąpienie cukrzycy,
- biegunki,
- ból brzucha,
- obniżony nastrój lub depresja,
- problemy ze strony układu pokarmowego ( nudności, wymioty, niestrawność, wzdęcia, zaparcia),
- osłabienie,
- utrata masy ciała,
- ciemny kolor moczu oraz odbarwione stolce,
- brak apetytu.
„Nie będę ukrywać, że trzeba mieć naprawdę dobrego nosa diagnostycznego, aby podejrzewać nowotwór trzustki. W przypadku podejrzenia nowotworu należy wykonać tomografię jamy brzusznej. W razie wykrycia zmian podejrzanych o nowotwór koniecznie należy pacjenta skierować na konsultację chirurgiczną. W bardzo zaawansowanym stadium choroby, typowym objawem raka trzustki jest żółtaczka, widoczna na skórze pacjenta. ” – powiedział specjalista onkologii klinicznej lek. med. Olga Urbanowska-Domańska.