O tym się nie mówi! Jest głównym czynnikiem ryzyka raka trzustki. Onkolog ostrzega
Rak trzustki jest jednym z najgroźniejszych nowotworów, ponieważ rozwija się bardzo skrycie, przez długi czas nie dając zauważalnych objawów. Często wykrywany jest w późnym stadium, kiedy możliwości leczenia są ograniczone, a rokowania z reguły bardzo złe. Istnieją różne czynniki ryzyka, a najczęstszą i najlepiej udokumentowaną przyczyną raka trzustki jest palenie papierosów. „Papierosy są głównym czynnikiem ryzyka występowania raka trzustki, o czym się nie mówi.” - powiedziała lek. Olga Urbanowska – Domańska, specjalista onkologii klinicznej.
Palenie papierosów a ryzyko rozwoju nowotworów
Palenie papierosów jest jednym z głównych czynników ryzyka zachorowania na raka. Według badań Międzynarodowej Agencji ds. Badań nad Rakiem (IARC), dym tytoniowy zawiera ponad 70 substancji rakotwórczych, które mogą uszkadzać DNA komórek i prowadzić do ich niekontrolowanego podziału.
Palenie papierosów zwiększa ryzyko nie tylko raka płuca, ale także wielu innych nowotworów, takich jak między innymi: rak jamy ustnej, gardła, krtani, przełyku, trzustki, żołądka, wątroby, nerek, pęcherza moczowego i szyjki macicy. Nie istnieje bezpieczna liczba papierosów, a im więcej i dłużej się pali, tym większe jest zagrożenie dla zdrowia.
Jakie są pierwsze objawy nowotworów układu pokarmowego? Lekarz wyjaśnia Choroba uchyłkowa jelita grubego – kto najczęściej choruje? Cierpi na nią duża część społeczeństwa!Palenie papierosów głównym czynnikiem ryzyka raka trzustki
Rak trzustki to jeden z najbardziej śmiertelnych nowotworów, ponieważ zazwyczaj wykrywany jest w stadium zaawansowanym, kiedy leczenie jest trudne lub niemożliwe. „W Polsce rocznie diagnozuje się około 5 tysięcy przypadków raka trzustki, ale tylko około 10% pacjentów przeżywa 5 lat. Jest to zatrważająca liczba i warto zwrócić na nią uwagę, ponieważ obserwuje się tendencję wzrostową zachorowań, a do tego chorują coraz młodsi pacjenci.” - powiedziała lek. Olga Urbanowska – Domańska, specjalista onkologii klinicznej.
Istnieje wiele czynników ryzyka, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo zachorowania na raka trzustki, jednak szczególnie istotny jest jeden z nich: palenie papierosów. „Papierosy są głównym czynnikiem ryzyka występowania raka trzustki, o czym się nie mówi.” - powiedziała lek. Olga Urbanowska – Domańska, specjalista onkologii klinicznej.
Według badań, palacze mają dwukrotnie większe ryzyko zachorowania na raka trzustki niż osoby niepalące. Palenie papierosów prowadzi do uszkodzenia DNA komórek trzustki, co sprzyja mutacjom i rozwojowi nowotworu. Ponadto, palenie papierosów ma wpływ na wydzielanie enzymów trawiennych przez trzustkę, co może prowadzić do jej zapalenia i zwłóknienia. Unikać palenia papierosów powinny szczególnie osoby z rodzinnymi wywiadami raka trzustki.
Pozostałe czynniki ryzyka raka trzustki
Ekspozycja na czynniki ryzyka nie jest równoznaczna z zachorowaniem na raka trzustki w przyszłości, jednak należy ich unikać, aby zminimalizować to ryzyko. „Większość nowotworów stanowią przypadki podyktowane czynnikami środowiskowymi, co oznacza, że nie jesteśmy całkowicie bezradni i w dużym stopniu mamy wpływ na nasze zdrowie.” - powiedziała lek. Olga Urbanowska – Domańska, specjalista onkologii klinicznej.
Czynniki ryzyka raka trzustki:
- predyspozycje genetyczne (około 10% przypadków raka trzustki jest związanych rodzinnie),
- palenie papierosów,
- wiek (większość przypadków raka trzustki dotyczy osób po 55. roku życia),
- dieta bogata w tłuszcze zwierzęce i czerwone, przetworzone mięso oraz uboga w błonnik i kwas foliowy,
- otyłość, zwłaszcza brzuszna (nadmierne odkładanie się tkanki tłuszczowej na brzuchu sprzyja rozwojowi oporności na insulinę i zaburzeń hormonalnych, które mogą stymulować wzrost komórek nowotworowych),
- niektóre choroby (m.in. cukrzyca, przewlekłe zapalenie trzustki, wrzody żołądka, zapalenie wątroby typu B lub C, zakażenie Helicobacter pylori, dziedziczne zapalenie trzustki).