To pewne! Picie herbaty wydłuża życie. Ile filiżanek dziennie?
My Polacy kochamy herbatę. Chętnie po nią sięgamy zwłaszcza w okresie jesienno – zimowym. Okazuje się, że ten smaczny napój to doskonały sposób na… długowieczność! Jak pokazują najnowsze badania, picie herbaty pomaga spowalniać procesy starzenia i przedłużać życie.
Przeprowadzono badanie dotyczące wpływu herbaty na procesy starzenia
Eksperci z Uniwersytetu Sichuan w Chengdu w Chinach dokonali analizy danych z dwóch grup:
I grupa : 5998 Brytyjczyków w wieku 37- 73 lat,
II grupa: 7931 Chińczyków w wieku 30-79 lat.
Uczestnicy badania podali szczegółowe informacje dotyczące swoich nawyków, związanych ze spożyciem herbaty, z preferowanym rodzajem naparu oraz średnią liczbą filiżanek wypijanych w ciągu dnia.
W kolejnej części badania, naukowcy ocenili różne wskaźniki starzenia, w tym cholesterol, ciśnienie krwi i procent tkanki tłuszczowej. Na tej podstawie określono wiek biologiczny badanych.
Wnioski z badania są zaskakujące!
Badacze wywnioskowali, że najbardziej znaczące działanie przeciwstarzeniowe obserwuje się u osób spożywających około trzech filiżanek herbaty dziennie lub naparu z 6 do 8 gramów liści.
Naukowcy zaobserwowali też przyspieszenie starzenia biologicznego u badanych, którzy zrezygnowali z picia naparu.
Autorzy badania nie wzięli pod uwagę konkretnych rodzajów herbaty, jednak nie zaobserwowali znaczących różnic między Chińczykami, którzy preferują zieloną herbatę a Brytyjczykami, którzy częściej spożywają czarną herbatę.
To właśnie tym związkom herbata zawdzięcza swoje niezwykłe właściwości
Swoje cenne właściwości przeciwstarzeniowe herbata zawdzięcza polifenolom. Związki te pomagają neutralizować wolne rodniki w organizmie, które są odpowiedzialne za procesy starzenia. Polifenole słyną również z tego, że zapobiegają rozwojowi nowotworów i chorób układu krwionośnego.
Związki polifenolowe zawarte w herbacie przeciwdziałają powstawaniu blaszek miażdżycowych w ścianach naczyń krwionośnych oraz zmniejszają lepkość płytek krwi, zapobiegając tworzeniu się skrzepów. Dzięki temu, spożywanie herbaty pomaga zapobiegać schorzeniom, takim jak miażdżyca, nadciśnienie czy choroba wieńcowa, tym samym zmniejszając ryzyko wystąpienia udaru mózgu i zawału serca.
Ponadto, polifenole chronią DNA przed negatywnym wpływem substancji kancerogennych, zapobiegając powstawaniu nowotworów. Badania potwierdzają ich szczególną rolę w ochronie skóry przez promieniowaniem UV i rakiem skóry.
Herbata może chronić mózg przed demencją. Wykazano, że polifenole wiążą się z toksycznymi składnikami związanymi z rozwojem choroby Alzheimera i przeobrażają je w nieszkodliwe związki.