Herbata z cytryną. Czy to zdrowe połączenie? Dietetyk, dr Hanna Stolińska wyjaśnia
Na temat tego, czy picie gorącej herbaty z cytryną to ryzyko Alzheimera z powodu cytrynianu glinu powstającego z połączenia liści herbaty z sokiem z cytrusa krąży wiele teorii. Pytamy dr Hanna Stolińską. Przy okazji dietetyczka kliniczna tłumaczy, co daje nam wrzucenie do herbaty pigwy, goździków i imbiru. I jaka temperatura niszczy witaminę C.
- Pogląd o rzekomym uszkodzeniu mózgu, jakie ma powodować picie gorącej herbaty został ostatecznie zweryfikowany przez naukę i dziś wiemy już, że to nieprawda. Jednak gdy dodajemy cytrynę do herbaty, warto pamiętać, że dla potrzeb importu pryska się je rozmaitymi konserwantami, dlatego w skórce owoców znajdują się negatywne dla człowieka związki. Cytryny, ale też pomarańcze, grapefruity czy mandarynki należy przed użyciem starannie wyparzyć - tłumaczy portalowi pacjenci.pl dr Hanna Stolińska, dietetyczka kliniczna.
Wrzątek zabija witaminy
Czyszcząc cytrusy z konserwantów popełniamy zazwyczaj jeden kardynalny błąd i szorujemy ich skórę szczoteczką.
- Tego pod żadnym pozorem nie róbmy. Z prostego powodu: w ten sposób bowiem wciskamy wszystkie substancje konserwujące i grzybobójcze w pory owoców – przestrzega specjalistka.
Jak zatem pozbyć się z powierzchni cytrusów wszelkich chemicznych substancji? Wystarczy prosta procedura sparzenia ich skóry we wrzątku, dokładnego mycia gorącą wodą przez około 2 minuty i obierania.
- Pamiętajmy, że cytrynę najlepiej wrzucać do herbaty o temperaturze około 70 st. C, gdyż wrzątek zabija to, co wartościowe - zaznacza dr Stolińska i dodaje, że jest wiele rodzimych owoców zasobnych w witaminę C.
Pigwa w herbacie – dobra na biegunkę i wzdęcia
To między innymi pigwa, nazywaną często polską cytryną. Ma kwiatowo-owocowy zapach i oprócz witaminy C zawiera także witaminę B, a także minerały: miedź, żelazo, potas i magnez. Te podobne do gruszki owoce charakteryzują się właściwościami antyalergicznymi i przeciwzapalnymi.
Pigwa pobudza też apetyt, przeciwdziała biegunce i wzdęciom, więc jej dodatek do herbaty warto dodawać do herbaty podczas dolegliwości żołądkowo-jelitowych.
- Plastry świeżego owocu pigwy świetnie pasują do herbaty. Owoc ten, podobnie jak cytryna, traci właściwości pod wpływem obróbki termicznej, dlatego dodajemy je do napoju w temperaturze 70 st. C - zaznacza dietetyczka.
Kolejnym owocem o właściwościach przeciwbakteryjnych oraz bogatym źródłem witaminy C jest żurawina.
Chorzy na refluks powinni przestać je pić. Gastroenterolog wylicza najgorsze napoje Czy picie kawy na czczo jest szkodliwe? Dietetyk raz na zawsze wyjaśniaProblemy z pęcherzem? Ratunkiem jest żurawina
Żurawinę znamy przede wszystkim z korzystnego wpływu na profilaktykę i przebieg chorób związanych z układem moczowym.
- Dodając do herbaty żurawinę obniżamy pH moczu, a bakterie mają trudniejsze warunki do kolonizowania się. Działa moczopędnie, przez co niebezpieczne dla pęcherza drobnoustroje są lepiej wypłukiwane. Jednak pamiętajmy, że w sklepach najczęściej dostępna jest żurawina kandyzowana, a w takiej formie owoc zawiera przede wszystkim cukier. Herbata z taką żurawiną to tylko słodzony napój, więc najzdrowsza jest żurawina suszona lub świeża - wyjaśnia ekspertka żywienia.
Dobrym dodatkiem do herbaty są także zwykłe, suszone jabłka o powszechnie znanych właściwościach zdrowotnych. Jabłko jako bomba witaminowa zawiera między innymi potas i żelazo, a także witaminę C, która wzmacnia odporność.
Imbir: moc aromatu nie tylko dla ciężarnych
Nie zapominajmy o nieco bardziej egzotycznym owocu - imbirze. Ma on zdolności do gaszenia stanów zapalnych, więc poleca się go osobom chorującym na reumatyzm. Olejki tego kłącza pobudzają także wydzielanie śliny i soku żołądkowego, co wspomaga trawienie. Działa też rozkurczowo i przeciwwymiotnie, dlatego pomaga kobietom w ciąży, osobom z chorobą lokomocyjną i pacjentom onkologicznym po chemioterapii.
- Imbir pod wpływem wrzątku nie traci swoich właściwości. Do herbaty można go dodawać w plastrach lub starty – zaleca dr Stolińska.
Świetnym dodatkiem do herbat z cytryną, pigwą lub jabłkiem są takie przyprawy, jak goździki, kardamon czy imbir.
Goździki i jagody goji – na przeziębienie i przeciwstarzeniowo
- Goździki to źródło olejków eterycznych. Nadają one herbacie silny aromat i zapach, ponadto pobudzają żołądek do pracy, więc wspomagają trawienie. Pąki tej rośliny działają bakteriobójczo, dlatego dobrze je dodawać w razie przeziębienia - radzi dr Stolińska.
Z kolei aromatyczny kardamon, również nieczuły na wrzątek, pomaga zwalczyć nudności, zgagę, wzdęcia czy gazy. Jednak warto kupić tę przyprawę nie w postaci proszku, ale w ziarnach: tylko w takiej formie zachowuje swoje właściwości.
Natomiast wolne rodniki, których nadmiar w organizmie powoduje miażdżycę, raka i przedwczesne starzenie się, skutecznie wymiatają jagody goji.
- Musimy dodawać je do nieco przestudzonej herbaty, inaczej stracą zawarte w nich witaminy – zastrzega ekspertka.