Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Żywienie > Jaka herbata na ból brzucha? Te cztery zioła szybko przyniosą ulgę
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 16.02.2024 15:06

Jaka herbata na ból brzucha? Te cztery zioła szybko przyniosą ulgę

herbatka ziołowa
canva.com

Ból brzucha jest nieprzyjemnym uczuciem, które co jakiś czas dotyka niemal każdego z nas. Pamiętajmy, że jeśli występuje długotrwale, należy skonsultować się z lekarzem, gdyż może to być symptom poważniejszych problemów zdrowotnych. Jeśli jednak pojawia się sporadycznie, np. w wyniku przejedzenia, warto sięgnąć po herbatki ziołowe, które przyniosą szybką ulgę. Jakie zioła sprawdzą się najlepiej? 

Koper włoski

Herbata z kopru włoskiego to naturalne remedium na wszelkiego rodzaju dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Skutecznie łagodzi wzdęcia, bóle brzucha i zaparcia. Koper włoski swoje cenne właściwości zawdzięcza głównie obecności olejku eterycznego bogatego w różne składniki aktywne. Wykazuje on działanie rozkurczające mięśnie gładkie, dzięki czemu zmniejsza skurcze i łagodzi dolegliwości bólowe. Ponadto, pobudza wydzielanie soków trawiennych i zwalcza wzdęcia.

Projekt bez nazwy - 2024-02-16T144722.546.png

Te małe ziarenka to naturalny lek na wzdęcia i niestrawność. Warto mieć je w kuchni Kiedy nadmiar błonnika powoduje wzdęcia i zaparcia? Jak uniknąć dyskomfortu?

Mięta

Mięta pomaga skutecznie niwelować objawy przejedzenia, takie jak wzdęcia i bóle żołądka. To także cenny składnik wielu herbatek i preparatów o działaniu antystresowym. Herbata z liści mięty pomaga łagodzić stany napięcia oraz ułatwia zasypanie.

Mięta pieprzowa jest ziołem zatwierdzonym przez American College of Gastroenterology do leczenia IBS. Olejek z mięty pieprzowej wykazuje działanie rozkurczowe na mięśnie przewodu pokarmowego. Łagodzi bóle związane ze stanem zapalnym w przewodzie pokarmowym i wycisza bóle jelit w zespole jelita drażliwego.

Rumianek

Rumianek chroni błonę śluzową żołądka i łagodzi stany zapalne w jej obrębie. Jest zalecany nie tylko na bóle brzucha, ale także przy stanach wysokiego napięcia i stresu. Wykazuje działanie uspokajające, przeciwzapalne, rozkurczowe oraz poprawiające trawienie.

Projekt bez nazwy - 2024-02-16T144814.573.png

Melisa

Bóle brzucha często pojawiają się pod wpływem stresu. W tym przypadku zaleca się stosowanie ziół uspokajających i wyciszających, takich jak melisa. Roślina ta wykazuje również właściwości przeciwzapalnie i rozkurczowe na mięśnie gładkie budujące przewód pokarmowy, a dzięki działaniu wiatropędnemu pomaga na wzdęcia. 

Pamiętajmy, aby jakiekolwiek zioła stosować po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą, zwłaszcza jeśli przyjmujemy na stałe leki. Niektóre zioła mogą nasilać, osłabiać lub zmieniać działanie preparatów leczniczych, co może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych.