Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > To pierwsze objawy raka krtani. Nie bagatelizuj ich
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 19.06.2024 15:49

To pierwsze objawy raka krtani. Nie bagatelizuj ich

Tak objawia się rak krtani
Fot. Freepic

Rak krtani jest jednym częstszych nowotworów złośliwych, występujący w obrębie głowy i szyi. Za rozwój choroby może odpowiadać wiele czynników, m.in. palenie papierosów oraz picie alkoholu.

Ta choroba znacznie częściej występuje u mężczyzn, niż u kobiet. Początkowo może nie dawać żadnych objawów, natomiast co ważne, jedną z jej pierwszych dolegliwości jest chrypka. Jakie jeszcze objawy występują i na co trzeba zwrócić szczególnie uwagę?

Rak krtani jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych

Rak krtani jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych, który zlokalizowany jest w obrębie głowy oraz szyi. Stanowi 4 proc. wszystkich nowotworów u mężczyzn i pół procent u kobiet. Najczęściej występujący to rak płaskonabłonkowy. Umiejscowiony jest na strunach głosowych (60-75 proc. guzów) lub też powyżej strun (25-40 proc). Lokalizacją,  którą uznaje się na najrzadszą, jest obszar poniżej strun głosowych.

Nowotwór krtani rozwija się najczęściej u tych osób, które palą papierosy i piją alkohol. Nałogowi palacze powinni mocno uważać, gdy wystąpią u nich takie właśnie objawy. Ryzyko rozwoju raka krtani jest wyższe również u tych osób, które chorują na przewlekłe zapalenie krtani, są również po urazach tego narządu.

Jak rozpoznać raka krtani?
Fot. Freepic
Nowe leki dla pacjentów od lipca 2024. Środki dla m.in. chorych onkologicznie i schorzeń rzadkich Król wśród letnich kremów działa nawilżająco i wygładza zmarszczki. Kupisz go za niewielkie pieniądze

Co powinno nas zaniepokoić?

Co powinno nas zaniepokoić? Do głównych objawów raka krtani należą m.in. zaburzenia połykania, ciągła chrypka, ból ucha, duszności, ból przy połykaniu, przewlekły kaszel, duszności, nieprzyjemny zapach z ust oraz uczucie ciała obcego w gardle.

W zaawansowanym stadium choroby mogą pojawić się problemy z oddychaniem (duszności) spowodowane koniecznością wzmożenia czynności oddechowej dla zachowania sprawności organizmu oraz szczękościsku, który wynika z naciekania głębszych warstw gardła.

Jak rozpoznać raka kratni?

Jak rozpoznać raka krtani? Jego podejrzenie wymaga przeprowadzenie badania lekarskiego za pomocą giętkiego wziernika z kamerą. Pozwala on na ocenę górnych dróg oddechowych. U osób chorych na bardziej zaawansowane nowotwory głośni oraz  nagłośni i podgłośni konieczne jest zrobienie tomografii komputerowej szyi z oceną wyjściowego guza, ale również stanu węzłów chłonnych szyi.

Ostateczne postawienie diagnozy wymaga pobrania wycinka z guza, a następnie poddanie go badaniu mikroskopowemu. Jeśli badania pokażą zmiany, diagnostykę poszerza się o takie badania, jak: stroboskopia, mikrolaryngoskopia z pobraniem wycinka do badania histopatologicznego, USG szyi, zdjęcie RTG klatki piersiowej,
tomografia komputerowa i tomografia rezonansu magnetycznego.

Czytaj też: 

Tak rozwija się nowotwór u dziecka. Onkolog wskazuje pierwsze objawy

Jesteś po czterdziestce? Tych objawów nie bagatelizuj, wskazują na choroby

Nie żyje 32-letni żużlowiec. Przegrał walkę z nowotworem