Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Rak

Rak

Rak gruczołu krokowego
19.11.2024 10:57 Rusza kolejna edycja kampanii "ProstaTaHistoria"

Rak gruczołu krokowego ma różne oblicza – u wielu mężczyzn z powodzeniem może być jednak leczony przez długi czas. Część pacjentów usłyszy diagnozę po raz drugi. To kolejny rozdział choroby. Właśnie na tym etapie, poważnym i nieuleczalnym, koncentruje się nowa akcja ProstaTaHistoria. Kolejny rozdział, którą Fundacja „OnkoCafe – Razem lepiej” rozpoczyna w listopadzie – Międzynarodowym Miesiącu Świadomości Męskich Nowotworów. 

Czerwone plamy na szyi i dekolcie. Tak objawiają się te nowotwory
05.11.2024 09:48 Czerwone plamy na szyi i dekolcie. Tak objawiają się te nowotwory

Wiele osób boryka się z pojawiającymi plamami na szyi i dekolcie. Choć nie muszą wiązać się z żadną groźbą chorobą, to niestety mogą być dla nas informacją o nowotworze. Co powinno być dla nas impulsem do odwiedzenia lekarza? Odpowiadamy.Jak się okazuje, pojawiające się plamy na szyi i dekolcie, mogą nie być wyłącznie kwestią estetyczną, a zdrowotną. W jaki sposób rozpoznać, że dzieje się coś złego? Wiele osób ma z tym problem. Rozwiewamy wątpliwości.

Tych orzechów lepiej nie jeść. Zwiększają ryzyko raka jamy ustnej
01.11.2024 17:13 Tych orzechów lepiej nie jeść. Zwiększają ryzyko raka jamy ustnej

Choć orzechy są bardzo zdrowe i powinny gościć w naszej diecie, to jak się okazuje, nie wszystkie rodzaje. Okazuje się, że te konkretne powinniśmy sobie odpuścić. Możemy bowiem nabawić się przez nie raka.Make Sense Campaign informuje, że problem dotyczący raka jamy ustnej jest ogromny, ponieważ świadomość jego występowania jest bardzo niska. Zachorowalność na raka jamy ustnej wzrosła o 25% w ciągu ostatnich 10 lat. Ten nowotwór stanowi 2% wszystkich przypadków raka na świecie, co daje łącznie 300 tys. nowych przypadków rocznie.

Podtypy raka piersi
30.10.2024 12:44 Diagnoza: rak piersi. Co to znaczy? Są różne podtypy nowotworu

Dla wielu z nas rak piersi to jedna, taka sama choroba, polegająca na obecności złośliwych komórek w gruczole piersiowym. Jednak jest to o wiele bardziej złożona sprawa. Rak piersi może mieć różne oblicza, a raczej – różne podtypy. Jeszcze nie tak dawno temu, bo około 10 lat wstecz, każda kobieta ze zdiagnozowanym rakiem piersi, kierowana była do zabiegu chirurgicznego. Dziś, kiedy jest większa świadomość tych podtypów, lekarze są w stanie bardziej precyzyjnie dostosować leczenie do danej pacjentki. Np. w przypadku gorzej rokujących podtypów raka piersi leczenie lepiej rozpocząć od chemioterapii skojarzonej z innymi lekami. A zabieg wykonuje się dopiero wtedy, kiedy guz się zmniejszy.

Tego nie znosi nowotwór złośliwy. Jedz to garściami, a znacząco obniżysz ryzyko
28.10.2024 10:11 W ten sposób obniżysz ryzyko rozwoju nowotworu złośliwego. Zalecenia

Rak to choroba, której obawia się każdy z nas. Nic dziwnego – atakuje często i potrafi być naprawdę bezlitosna. Okazuje się jednak, że niektóre przyzwyczajenia mogą być pomocne w uniknięciu choroby. Podpowiadamy, czego nie znosi rak. Jak podaje zwrotnikraka.pl, Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) opublikowała raport dotyczący epidemiologii 36 nowotworów w 185 krajach świata. Pomiędzy rokiem 2012 i 2022 liczba nowych zachorowań wzrosła o 50%, a liczba zgonów o około 18%. Niezwykle ważna jest więc świadomość, że choć częściowo możemy wziąć sprawy w swoje ręce. 

None
22.10.2024 16:41 10 lat BRA Day w Polsce!

Zapewniono także, że od swoich dostawców firma wymaga przestrzegania rygorystycznych norm, zgodnych m.in. z europejskim rozporządzeniem REACH. Ma także współpracować z niezależnymi instytucjami międzynarodowymi, które regularnie przeprowadzają niezapowiedziane kontrole fabryk. Tylko w 2023 r. przeprowadzono 400 tys. testów bezpieczeństwa chemicznego produktów.

Kobieta leżąca w łóżku, obok szklanka wody
14.10.2024 12:03 Ten objaw raka pojawia się w nocy. Nigdy go nie ignoruj

O nocnych potach można mówić wtedy, kiedy pocimy się do tego stopnia, że pidżama i pościel są mokre lub wilgotne, nawet jeżeli pomieszczenie, w którym śpimy, nie jest nagrzane. Nocne poty mogą wskazywać na wiele chorób, w tym na nowotwór. 

Oddawanie moczu
09.10.2024 10:48 To pierwszy objaw raka pęcherza. Ten nowotwór to "przyczajony tygrys"

Rak pęcherza moczowego to podstępny nowotwór, który zazwyczaj rozwija się bez wyraźnych objawów we wczesnych stadiach. Z tego powodu bywa nazywany "przyczajonym tygrysem", ponieważ długo może pozostawać niezauważony, a kiedy w końcu daje o sobie znać, może być już w zaawansowanym stadium. Jakie są pierwsze objawy raka pęcherza moczowego i jakie badania wykonać, by go wykryć?

Objawy raka, które ignorujemy
02.10.2024 11:55 Te objawy mogą wskazywać raka już bardzo wcześnie. Zwykle je ignorujemy

Nowotwory to podstępne choroby. Mogą rozwijać się latami i nie dawać żadnych objawów. Albo dawać, ale tak subtelne i niejednoznaczne, że przypisujemy je innym, nie tak groźnym problemem ze zdrowiem. Bóle głowy podciągamy pod stresujący tryb życia, bóle kręgosłupa temu, że całymi dniami pracujemy przed komputerem.Warto jednak być czujnym i obserwować sygnały, jakie wysyła nam nasze ciało. A kiedy tylko coś nas niepokoi, zgłaszać to lekarzowi. W ten sposób, jeżeli dzieje się coś poważnego, można to wcześnie wykryć. A z nowotworami często jest tak, że im szybciej padnie diagnoza, tym większe są szanse na wyleczenie.

Pierwsze objawy raka szyjki macicy
28.09.2024 12:43 Pierwsze objawy raka szyjki macicy mogą zmylić. Bywa, że kojarzone są z menopauzą

Każdego roku w Polsce około 3000 kobiet słyszy diagnozę: rak szyjki macicy. Choć to podstępna choroba, która często rozwija się bezobjawowo przez długi czas, to w przypadku raka przedinwazyjnego można osiągnąć niemal stuprocentową szansę na wyleczenie – aż 99,9 proc. Kluczowe jest więc regularne badanie się oraz wyczulenie na pierwsze symptomy. Niestety, te wczesne objawy raka szyjki macicy bywają subtelne i mylące. Mogą być przypisywane innym schorzeniom, np. zmianom hormonalnym związanym z menopauzą. Dlatego każda kobieta, niezależnie od wieku, powinna być czujna i regularnie odwiedzać ginekologa, aby w porę wykryć wszelkie niepokojące zmiany. 

Co 35 sekund ktoś dowiaduje się, że ma tego raka. Coraz częściej dotyka młodych
24.09.2024 10:55 Co 35 sekund ktoś dowiaduje się, że ma tego raka. Coraz częściej dotyka młodych

Nowotwory atakują, kiedy się tego nie spodziewamy. Coraz więcej osób choruje – a już w szczególności młodych. Warto więc badać się w każdym wieku. Szybka diagnoza pozwala zyskać dobre rokowania.Jak informuje Światowa Organizacja Zdrowia, na całym świecie rozpoznawanych jest ponad milion przypadków nowotworów krwi rocznie. Według szacunków, co 35 sekund jedna osoba na świecie słyszy diagnozę nowotworu krwi. W Polsce choruje około 150 tys. osób. 

Tak w 75 proc. przypadków wygląda rak skóry. Łatwo go pomylić z krostą
07.09.2024 08:37 Tak w 75 proc. przypadków wygląda rak skóry. Łatwo go pomylić ze zmianą skórną

Lekarka Magdalena Cubała w mediach społecznościowych ostrzegła przed rakiem podstawnokomórkowym skóry. To jeden z najpopularniejszych nowotworów złośliwych skóry, który odpowiada za 74 proc. zachorowań. Jak go rozpoznać? Podpowiadamy.Rak podstawnokomórkowy skóry to najczęstszy nowotwór złośliwy, który występuje u osób rasy białej. Charakteryzuje się niskim stopniem złośliwości, powolnym wzrostem i bardzo rzadkim przerzutowaniem. Choć rokowania w jego przypadku są dobre, to niestety dla wielu pacjentów nowotwór ten stanowi poważny problem zdrowotny. 

Stolec ołówkowaty może być objawem raka.
02.09.2024 09:54 Po tym poznasz, że czas zrobić kolonoskopię. Gdy to zobaczysz, biegiem do lekarza

W miarę, jak robimy się starsi, wzrasta ryzyko rozwoju raka jelita grubego. To dlatego począwszy od 50. roku życia – lub wcześniej, gdy występują czynniki zwiększające to ryzyko – zaleca się wykonywać kolonoskopię.Jednak to badanie należy zrobić także wcześniej, jeżeli coś nas niepokoi i tak zadecyduje lekarz. Powodem może być np.stolec ołówkowaty.

Tak pachnie nowotwór. Nigdy nie ignoruj tego zapachu
22.08.2024 11:22 Tak pachnie nowotwór. Nigdy nie ignoruj tego zapachu

Wiele osób może być zdziwionych tym, że osoby z nowotworem wydzielają specyficzną woń. Nie warto więc ignorować brzydkich zapachów, które wydziela nasze ciało, bo przyczyna może być naprawdę poważna. Co powinno nas zaniepokoić? Podpowiadamy.Choć brzydki zapach jest zazwyczaj kojarzony z brakiem higieny, to wcale nie musi tak być. W taki sposób może dawać nam sygnały nasz organizm, informując, że dzieje się coś złego. Oto, w jakich sytuacjach, należy zgłosić się do lekarza.

Jakie objawy dają przerzuty? To sygnały, że w twoim organizmie dzieje się coś złego
21.08.2024 09:37 Jakie objawy dają przerzuty raka? To sygnały, że w twoim organizmie dzieje się coś złego

Życie z nowotworem wiąże się z ciągłym strachem, że choroba rozprzestrzeni się na inne narządy. Jakie objawy dają przerzuty i co robić, kiedy rak się rozsieje? Mogą one manifestować się w różnoraki sposób, a te sygnały powinny nas szczególnie zaniepokoić. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów, w Polsce z rakiem walczy około 1,17 miliona osób. Odpowiada on za 25 procent wszystkich zgonów w kraju. Zatrważającymi danymi podzieliła się też Światowa Organizacja Zdrowia, która poinformowała, że w ciągu niespełna 30 lat liczba nowych przypadków raka wzrośnie o 77 procent. 

Powodują raka wątroby i niepłodność. Naukowcy już wiedzą jak unicestwić „wieczne chemikalia”
21.08.2024 08:19 Powodują raka wątroby i niepłodność. Naukowcy już wiedzą jak unicestwić „wieczne chemikalia”

Szkodliwe substancje per- i polifluoroalkilowe (PFAS), które znajdują się w materiałach przedmiotów codziennego użytku, są dla człowieka niezwykle niebezpieczne. Zwiększają ryzyko raka wątroby, chorób tarczycy oraz jak wskazują badania, mają duży wpływ na niepłodność. Na szczęście naukowcy znaleźli rozwiązanie. Wiedzą, jak z nimi walczyć.W czasopiśmie "Angewandte Chemie International Edition" opublikowano badania naukowców z Ritsumeikan University w Japonii. Okazało się, że odkryli sposób na usunięcie „wiecznych chemikaliów”. Z ich odkryć wynika, że za pomocą światła widzialnego i kropek kwantowych.

Franciszek Smuda
19.08.2024 12:07 Na ten nowotwór zmarł Franciszek Smuda. To jego pierwsze objawy

Franciszek Smuda, były selekcjoner reprezentacji Polski, zmarł w wieku 76 lat po długiej walce z ciężką chorobą. Trafił do szpitala 13 sierpnia, a jego stan szybko się pogarszał. 18 sierpnia klub Widzew Łódź, z którym przez ostatnie lata odnosił sukcesy jako trener, przekazał wiadomość o jego śmierci.Franciszek Smuda zmagał się z nowotworem krwi. Jak podaje Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, w 2022 roku na nowotwory układu krwiotwórczego i chłonnego chorowało w Polsce ponad 100 tysięcy osób. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w ciągu ostatnich 30 lat liczba zachorowań na nowotwory krwi wzrosła dwukrotnie. 

Trzustka
19.08.2024 10:40 10 pierwszych objawów raka trzustki. Nigdy ich nie przegap

Rak trzustki to z najbardziej agresywnych nowotworów. Co roku zabija ponad 450 tys. osób. Zwykle rozwija się po cichu, nie dając żadnych objawów. Są jednak pewne sygnały ostrzegawcze, które łatwo dostrzec. Oto 10 pierwszych objawów raka trzustki. Po tym go poznasz.

Rak jelita grubego, objawy raka jelita grubego, ból brzucha z prawej strony
18.08.2024 13:49 Tak boli rak jelita grubego. Nigdy nie ignoruj tego objawu

Ból brzucha, który na pierwszy rzut oka przypomina zwykłe dolegliwości trawienne, może być sygnałem poważnej choroby – raka jelita grubego. Zmieniający się charakter bólu, uczucie pełności, skurcze oraz problemy z wypróżnianiem – te objawy mogą wskazywać na nowotwór. Z tego artykułu dowiesz się, jak boli rak jelita grubego i jakie są  jego objawy.Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych na świecie. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że rocznie umiera na niego około 900 tysięcy osób. W Polsce to trzeci najczęściej występujący nowotwór, który co roku powoduje śmierć około 12-13 tysięcy osób. Te statystyki pokazują, jak ważne jest wczesne wykrycie choroby.

Rak kręgosłupa, ból pleców, nowotwór kręgosłupa
17.08.2024 14:45 Tak boli rak kręgosłupa. Nigdy nie lekceważ tego objawu

Każdego z nas czasami bolą plecy. Czasami jednak bolą inaczej niż zwykle, co może świadczyć o raku kręgosłupa. Jak boli rak kręgosłupa?Ból przy raku kręgosłupa jest tak silny, że trudno go zignorować. Może wystąpić u osoby w każdym wieku. Nasila się w nocy, a za dnia nie słabnie. Co jeszcze warto o nim wiedzieć? Przeczytajcie nasz tekst i uzbrójcie się w wiedzę, która może ocalić Wasze życie.

Białaczka, dziąsła, nowotwór
16.08.2024 10:35 To jeden z pierwszych objawów białaczki. Pojawia się na dziąsłach

Białaczka to choroba nowotworowa krwi, która zwykle rozwija się w ukryciu, nie dając wyraźnych objawów. Istnieje jednak pewien symptom, który może pojawić się stosunkowo wcześnie i powinien zaniepokoić – to zmiany widoczne na dziąsłach. Dolegliwości ze strony dziąseł, choć bardzo często są mylone z typowymi problemami jamy ustnej, mogą być pierwszym objawem białaczki. W tym artykule przyjrzymy się temu, jak wyglądają dziąsła osoby chorej na białaczkę i jakie są inne objawy choroby.

Monika Olejnik o przełomie w swojej walce z rakiem. "Każdy z nas ma swój maraton"
13.08.2024 12:57 Monika Olejnik o przełomie w swojej walce z rakiem. "Każdy z nas ma swój maraton"

68-letnia Monika Olejnik poruszyła w mediach społecznościowych temat igrzysk olimpijskich, a przy okazji swojej choroby. Całe życie była aktywna fizycznie, jednak nowotwór zmusił ją do zwolnienia tempa. Po operacji dziennikarka powoli wraca do zdrowia i znów zaczyna zdobywać wyżyny. Jak sama twierdzi, „każdy z nas ma swój maraton”. W kwietniu 2024 roku Monika Olejnik opublikowała w mediach społecznościowych wpis, w którym poinformowała, że zdiagnozowano u niej raka piersi. Dodała, że jest już po operacji i poddała się leczeniu. W ostatnich wpisach dzieliła się samymi dobrymi nowinami – że jej stan ulega poprawie i może pozwolić sobie na coraz więcej, wracając do ukochanego sportu.

Chemioterapia, rak, nowotwór, onkologia, onkolog
29.07.2024 15:56 To 3 najgorsze rodzaje raka. Według statystyk zabijają najczęściej

Nowotwory są jedną z najczęstszych przyczyn zgonu w krajach wysokorozwiniętych. Niestety są wśród nich takie, które zabijają zdecydowanie częściej niż inne. Oto lista najbardziej zabójczych nowotworów XXI wieku.Lista powstała na podstawie opracowania The Surveillance, Epidemiology, and End Results (SEER), The National Program of Cancer Registries. Uwzględnia 3 najbardziej zabójcze nowotwory, jednak nie taki, które są częste i w związki z tym zabijają najczęściej, ale takie, które mają najniższy wskaźnik 5-letnich przeżyć. Oto one.

Robienie tatuażu na ręce
28.05.2024 06:43 Jest związek między tatuażami a rakiem? Wskazują na to nowe badania

Nowe badania przeprowadzone w Szwecji wskazują, że u osób z tatuażami ryzyko zachorowania na chłoniaka jest o 21 proc. wyższe niż u osób bez tatuaży. – Wyniki wymagają teraz weryfikacji i dalszych badań, ale jest to w toku – mówi Christel Nielsen, badaczka z Uniwersytetu w Lund, kierująca badaniem.

Lekarze
17.05.2024 13:46 Nowe terapie dla chorych na chłoniaka. Zyskały pozytywne oceny

Na stronach Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji opublikowano Stanowiska Rady Przejrzystości oraz Rekomendacje Prezesa AOTMiT w sprawie oceny 2 przeciwciał bispecyficznych w ramach programu lekowego „Leczenie chorych na chłoniaki B-komórkowe”. Rada Przejrzystości uznała za zasadne objęcie glofitamabu oraz epkorytamabu refundacją wskazując jednocześnie na potrzebę wprowadzenia instrumentu dzielenia ryzyka ograniczającego w większym stopniu wydatki płatnika publicznego. Również Rekomendacje Prezesa dla obu technologii są pozytywne.

Smakowe lizaki pomocne przy badaniach.
08.04.2024 13:26 Smakowe lizaki do wykrywania raka. Nastaje era przyjemnych badań

Badania w celu wykrycia raka wiążą się z różnymi procedurami, jak biopsja czy endoskopia. Naukowcy stworzyli inteligentny hydrożel, który podczas ssania działa jak miniaturowa sieć rybacka, zatrzymując w ślinie białka, które mogą działać jako biomarkery. Badania nad zastosowaniem hydrożelu uzyskały duże dotacje i wygląda na to, że już niebawem mogą wejść na rynek.  

Nowotwór, rak, Zbigniew Ziobro Damian Patecki
25.03.2024 13:29 Dr Damian Patecki o hejcie na Zbigniewa Ziobrę

Chory nie musi spełniać żadnych oczekiwań. Ludzie stereotypowo postrzegają chorujących onkologicznie. Uważają, że obowiązkowy jest brak włosów, brwi i wychudzenie. Są różne sposoby leczenia onkologicznego i odpowiedzi organizmu, niektórzy tyją podczas chemioterapii - mówi dr Damian Patecki, przewodniczący Komisji Kształcenia Medycznego Naczelnej Izby Lekarskiej w rozmowie z portalem Pacjenci.pl.Niedawno Zbigniew Ziobro pokazał zdjęcie ze szpitala, gdzie przeszedł operację. Polityk choruje na nowotwór przełyku. Ziobro apelował do internautów o regularne badanie się. Choć wiele osób życzyło powrotu do zdrowia ministrowi, w sieci nie zabrakło też osobliwych opinii internautów, jakoby polityk “wyglądał za dobrze”, bo nie stracił włosów. Komentarze wokół Ziobry sprowokowały anestezjologa, Damian Pateckiego do tego, by napisać na portalu X (dawny Twitter), wpis odnośnie stereotypowo postrzeganego obrazu osób chorujących, zwłaszcza onkologicznie. “Uważam, że chory nic nie musi- spełniać żadnych oczekiwań. Ludzie są nierozsądni, jeśli mówią, że ma wyglądać w określony sposób, bo choruje” - wyjaśnia w rozmowie z Pacjentami Damian Patecki. 

Katarzyna Zielińska fot. Pawel Wodzynski/ east news, tło: canva
05.02.2024 19:48 Katarzyna Zielińska apeluje do Polaków. W tej chorobie liczy się czas

Chciałabym, żeby ludzie nie bali się badać i nie bali się odbierać wyników badań. Byłam świadkiem sytuacji, gdy osoby, które stały przy recepcji szpitalnej prosiły, żeby nie musiały ich odbierać, tylko by wysłano im je do domu. A tu czas ma bardzo duże znaczenie” - apeluje aktorka Katarzyna Zielińska. Została ambasadorką kampanii „Rak. To Się Leczy”.Nowotwory stanowią drugą, po chorobach układu krążenia przyczynę zgonów w Polsce. Odpowiadają za 25 procent zgonów w naszym kraju. Najbardziej niepokojący jest fakt, żę liczba pacjentów leczonych onkologicznie wzrasta, zwłaszcza tych w młodym wieku. Katarzyna Zielińska apeluje do Polaków, aby nie bali się badań profilaktycznych. Uważajcie na alkohol, on też zwiększa ryzyko choroby nowotworowej. Jak go rzucić? Psychiatra podpowiada

  • 1
  • 2