Rak dwunastnicy to jeden z najbardziej podstępnych nowotworów, który w początkowych stadiach może przebiegać bez wyraźnych objawów. Niestety, jak w przypadku Tomasza Jakubiaka, kiedy choroba zostaje wykryta, często jest już za późno, a rak zdążył dać przerzuty. Jakie narządy najczęściej stają się celem przerzutów i dlaczego ich wykrycie jest tak trudne?
Choć pocenie się jest w większości przypadków naturalne, to w niektórych przypadkach jest sygnałem, że z naszym ciałem dzieje się coś złego. Nie należy tego pod żadnym pozorem bagatelizować, ponieważ w grę wchodzić może nawet nowotwór.
Kilkanaście minut temu media obiegła druzgocąca wiadomość. Tomasz Jakubiak, ceniony szef kuchni i juror “MasterChefa”, zmarł w wieku 41 lat. Przez ostatnie miesiąca cała Polska przyglądała się jego walce z bezlitosną chorobą — rzadkim rodzajem nowotworu. Dziś, 30 kwietnia, rodzina kucharza przekazała łamiącą wieść o jego śmierci. Treść oświadczenia łamie serca.
Tomasz Jakubiak walczy z niezwykle rzadkim nowotworem. Obecnie przebywa w Atenach, gdzie kontynuuje leczenie. Wieściami o stanie swojego zdrowia chętnie dzieli się w mediach społecznościowych. Od kilku dni rzadko jednak udzielał się w internecie, co zaniepokoiło jego fanów. Dziś, w piątek 25 kwietnia, opublikował na Instagramie oświadczenie.
Choć na pierwszy rzut oka wydaje się niegroźny i łatwo go zbagatelizować, ten konkretny rodzaj bólu gardła może być sygnałem znacznie poważniejszych problemów zdrowotnych. W niektórych przypadkach bywa pierwszym, cichym objawem chorób, które rozwijają się podstępnie — włącznie z nowotworem tarczycy. Sprawdź, kiedy warto nie zwlekać z wizytą u specjalisty.
Nowotwory to choroby, których wyjątkowo się obawiamy. Nic dziwnego, bardzo często wyniszczają organizm, a rokowania nie należą do najlepszych. Rak przełyku jest bardzo groźny. Przede wszystkim dlatego, że objawy pojawiają się dopiero w zaawansowanym stadium. Jakie są czynniki ryzyka i jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Odpowiadamy.
Tomasz Jakubiak wciąż prowadzi zaciętą walkę z niezwykle rzadkim nowotworem. W grudniu 2024 roku wyjechał do Izraela na leczenie. Niedawno przebywał w Atenach, skąd opublikował poruszające nagranie, gdy był podłączony do tlenu. Mężczyzna nie zamierza się poddawać i wciąż walczy o życie – m.in. uruchamiając zbiórki na leczenie. Nie wszystkim się to jednak podoba.
Nowotwory krwi są ogromnym zagrożeniem dla zdrowia, ale wiele z nich – jeśli zostaną wykryte we wczesnym stadium – można skutecznie leczyć. Po czym je poznać?Niezwykle ważne są regularne badania krwi i zwracanie uwagi na nietypowe objawy – jednym z nich może być zmiana wyglądu nóg. Taki objaw może pojawić się w jednym z najgroźniejszych nowotworów krwi, czyli białaczce.
Małżeństwo spod Strzelina (województwo dolnośląskie) przez sześć lat organizowało zbiórki na leczenie Grzegorza P. Mężczyzna miał cierpieć z powodu guza mózgu. Dzięki zbiórkom organizowanym przez stowarzyszenie ze Strzelina, na portalu pomagam.pl i bezpośrednim wpłatom na konta bankowe, mogli zebrać nawet milion złotych.Grzegorz P. i Justyna P. odpowiedzą przed sądem za organizację zbiórek na fałszywe leczenie guza mózgu. W okresie od maja 2018 r. do kwietnia 2024 oszukali ponad 3 tys. osób na kwotę przeszło 500 tys. zł. Według oskarżonego ofiar mogło być więcej, a suma wpływów ze zbiórek sięga miliona złotych.
Tomasz Jakubiak przebywa obecnie w szpitalu w Atenach, gdzie walczy z rzadkim nowotworem, który zaatakował jego kości. Obecnie jest podłączony do tlenu. Jego nagranie wyciska łzy.
Badanie prostaty często jest lekceważone, a to poważny błąd. W końcu to gruczoł, który jest podatny na bardzo różne problemy zdrowotne. Musimy go monitorować, ponieważ zadbanie może doprowadzić do bardzo groźnych chorób – na przykład nowotworu prostaty. Jak zbadać prostatę w domu? Odpowiadamy.
Rak pęcherzyka żółciowego jest nie tylko niezwykle podstępny, ale i agresywny. Właśnie dlatego tak wielu chorych trafia do lekarza, kiedy choroba jest w zaawansowanym stadium, a szanse na wyleczenie są bardzo niewielkie. Oto objawy, na które warto zwrócić uwagę, a także omówienie dostępnych form leczenia.
Polacy kochają ten dodatek do dań. Często nie wyobrażają sobie bez niego jedzenia. Ich zdaniem doskonale poprawia smak… ale co z jakością? Częste używanie tego składnika rujnuje nasze zdrowie – np. zwiększa ryzyko raka żołądka.
W Danii i Francji obostrzenia dotyczące wykorzystania związków PFAS obowiązują już od lat. Teraz nad wprowadzeniem podobnych przepisów dla wszystkich krajów członkowskich pracuje Unia Europejska. Nie bez powodu. „Wieczne chemikalia” są już wszędzie – w powietrzu, w wodzie, w organizmach zwierząt i większości z nas.
„Witajcie kochani, z całą naszą grupą przyjaciół jesteśmy bardzo smutni i zmartwieni, ponieważ nasz przyjaciel Piotr Hubert Langfort ciężko zachorował. Problem jest na tyle poważny, gdyż jest to choroba onkologiczna” – napisała Elżbieta Czabator z programu „Rolnik szuka żony” w poruszającym wpisie na Instagramie.
Siłowni, zabawa z dziećmi czy wnukami, a może intensywne spacery, te aktywności fizyczne pobudzają mięśnie do ruchu i są zalecane przez specjalistów. Niestety mogą również wprowadzić w błąd, a to z kolei odbije się na naszym zdrowiu. Po aktywnościach zauważasz spuchnięte kolano, co robisz?
W wieku zaledwie 65 lat zmarł Val Kilmer. Aktor znany z filmów „Top Gun”, „Batman Forever”, „Tombstone” i „The Doors” od lat mierzył się z nowotworem krtani. Jednak przyczyna jego śmierci jest inna.We wtorek 1 kwietnia 2025 w Los Angeles zmarł Val Kilmer – donosi „New York Times”. Informację potwierdziła jego rodzina.
Diagnoza o chorobie nowotworowej jest trudna nie tylko dla pacjenta, ale również osób w jego bliskim otoczeniu. Choroba jednak nie wybiera — zmagają się z nią zarówno zwykli ludzie, jak i znane osobistości. W sieci właśnie pojawiła się informacja o tym, że jedna z gwiazd kultowej produkcji TVP choruje na raka. Fani są zrozpaczeni.
Współczesna onkologia opiera się na spersonalizowanym podejściu do leczenia nowotworów, gdzie kluczową rolę odgrywają badania molekularne. Kompleksowe profilowanie genomowe (CGP) oparte na technologii NGS (Next-Generation Sequencing) pozwala na precyzyjne określenie mutacji nowotworowych, a co za tym idzie – dobór skutecznej terapii celowanej. – Mówimy o terapiach celowanych, czyli takim dopasowaniu leczenia do pacjenta, jak garnitur szyty na miarę do ciała – mówi Dorota Korycińska, prezeska zarządu Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej. Takie podejście w wielu krajach jest "złotym" standardem np. w leczeniu raka płuca i raka jajnika, jednak w Polsce pacjenci często nie mogą skorzystać z terapii celowanych, pomimo ich refundacji i finansowaniu przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dlaczego? Jest to absurdem – aby skorzystać z refundowanej terapii celowanej, muszą mieć wykonane badania molekularne, które nie zostały im zlecone, ponieważ nie są finansowane przez państwo lub trzeba je zorganizować samodzielnie. – Brak właściwego rozwiązania tego problemu jest zupełnie niezrozumiały – komentuje ekspertka.I choć Ministerstwo Zdrowia deklaruje, że badania molekularne będą wkrótce refundowane, impas trwa.
20 marca 2025 r. po długiej walce z chorobą zmarł 40-letni ks. Łukasz Prausa. Pierwsze informacje o jego odejściu napływały od członków zgromadzonej wokół Ojca Łukasza wspólnoty religijnej w piątek 21 marca. Ostatecznym potwierdzeniem smutnych wiadomości była msza żałobna, która odbyła się wczoraj w Poznaniu – rodzinnym mieście zmarłego.
Kerry Wilcox z Anglii szukała pomocy wśród wielu lekarzy. Ból brzucha, który ciągle powracał, był nie do zniesienia. Podejrzewano endometriozę, a nawet atak wyrostka robaczkowego. Prawda okazała się znacznie gorsza. Lekarze odkryli w brzuchu kobiety coś strasznego.Gdy lekarze otworzyli brzuch pacjentki, okazało się, że żyła z 20-centymetrowym guzem. Jego pojawienie się było wynikiem bardzo rzadkiego nowotworu. O jakim nowotworze mowa? Odpowiadamy.
Jest pyszny i egzotyczny, więc włączenie go do diety to sama przyjemność. Ale warto to zrobić nie tylko dla rozkoszy podniebienia. Ma niesamowite właściwości prozdrowotne, o czym wie niewiele osób. To istna bomba witaminowa, odżywia cały organizm, ale przede wszystkim jelita i serce. Dba o naszą odporność i chroni przed nowotworami. Domyślasz się, o czym mowa?
Dwa dni temu Tomasz Jakubiak nagrał dla swoich fanów krótkie wideo po kolejnym pobycie w szpitalu. Kucharz nie kryje wzruszenia wywołanego wsparciem, które nieustannie płynie do niego z całej Polski. I przyznaje, że w najbliższym czasie będzie ono bardzo potrzebne.
Marlena Magdalena Pańkowska, gwiazda muzyki disco polo, znana większości osób pod pseudonimem Shazza, toczy walkę z rakiem. Od kilku lat zmaga się z chorobą, po tym, jak podczas COVID-19 usłyszała druzgocącą diagnozę.Shazza postanowiła otworzyć się i opowiedzieć, jak wygląda jej życie z chorobą. Zdradziła też, na kim może polegać w trudnym dla siebie czasie.
Tomasz Jakubiak wciąż walczy z nowotworem. Choć na publikowanych przez niego filmach widzimy go uśmiechniętego i pełnego woli walki, to słowa, które tym razem wypowiedział, wyciskają łzy. Niewiele w nich optymizmu na kolejne dni.
Naukowcy od lat zajmują się zależnościami między grupami krwi a predyspozycjami do różnych chorób. Z najnowszych doniesień wynika, że pewna grupa krwi może wiązać się z niższym ryzykiem zachorowania na nowotwory. Jakie osoby są więc szczęśliwcami? Odpowiadamy.
Od miesięcy z napięciem śledzimy postępy w leczeniu Tomasza Jakubiaka. Znany kucharz, który walczy z nowotworem, na najnowszym nagraniu wygląda zdecydowanie lepiej, uśmiecha się i żartuje. Jednak słowa, które wypowiada, nie nastrajają jeszcze zbyt optymistycznie.
Dziś nad radem uderzyły wieści o śmierci 43-letniej gwiazdy Hollywood. Uwielbiana na całym świecie aktorka odeszła w wieku 43 lat, 16 marca 2025 roku. Przyczyną śmierci był bardzo rzadki nowotwór złośliwy, który daje nietypowe objawy.