Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Rak

Rak

Robienie tatuażu na ręce
28.05.2024 06:43 Jest związek między tatuażami a rakiem? Wskazują na to nowe badania

Nowe badania przeprowadzone w Szwecji wskazują, że u osób z tatuażami ryzyko zachorowania na chłoniaka jest o 21 proc. wyższe niż u osób bez tatuaży. – Wyniki wymagają teraz weryfikacji i dalszych badań, ale jest to w toku – mówi Christel Nielsen, badaczka z Uniwersytetu w Lund, kierująca badaniem.

Lekarze
17.05.2024 13:46 Nowe terapie dla chorych na chłoniaka. Zyskały pozytywne oceny

Na stronach Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji opublikowano Stanowiska Rady Przejrzystości oraz Rekomendacje Prezesa AOTMiT w sprawie oceny 2 przeciwciał bispecyficznych w ramach programu lekowego „Leczenie chorych na chłoniaki B-komórkowe”. Rada Przejrzystości uznała za zasadne objęcie glofitamabu oraz epkorytamabu refundacją wskazując jednocześnie na potrzebę wprowadzenia instrumentu dzielenia ryzyka ograniczającego w większym stopniu wydatki płatnika publicznego. Również Rekomendacje Prezesa dla obu technologii są pozytywne.

Smakowe lizaki pomocne przy badaniach.
08.04.2024 13:26 Smakowe lizaki do wykrywania raka. Nastaje era przyjemnych badań

Badania w celu wykrycia raka wiążą się z różnymi procedurami, jak biopsja czy endoskopia. Naukowcy stworzyli inteligentny hydrożel, który podczas ssania działa jak miniaturowa sieć rybacka, zatrzymując w ślinie białka, które mogą działać jako biomarkery. Badania nad zastosowaniem hydrożelu uzyskały duże dotacje i wygląda na to, że już niebawem mogą wejść na rynek.  

Nowotwór, rak, Zbigniew Ziobro Damian Patecki
25.03.2024 13:29 Dr Damian Patecki o hejcie na Zbigniewa Ziobrę

Chory nie musi spełniać żadnych oczekiwań. Ludzie stereotypowo postrzegają chorujących onkologicznie. Uważają, że obowiązkowy jest brak włosów, brwi i wychudzenie. Są różne sposoby leczenia onkologicznego i odpowiedzi organizmu, niektórzy tyją podczas chemioterapii - mówi dr Damian Patecki, przewodniczący Komisji Kształcenia Medycznego Naczelnej Izby Lekarskiej w rozmowie z portalem Pacjenci.pl.Niedawno Zbigniew Ziobro pokazał zdjęcie ze szpitala, gdzie przeszedł operację. Polityk choruje na nowotwór przełyku. Ziobro apelował do internautów o regularne badanie się. Choć wiele osób życzyło powrotu do zdrowia ministrowi, w sieci nie zabrakło też osobliwych opinii internautów, jakoby polityk “wyglądał za dobrze”, bo nie stracił włosów. Komentarze wokół Ziobry sprowokowały anestezjologa, Damian Pateckiego do tego, by napisać na portalu X (dawny Twitter), wpis odnośnie stereotypowo postrzeganego obrazu osób chorujących, zwłaszcza onkologicznie. “Uważam, że chory nic nie musi- spełniać żadnych oczekiwań. Ludzie są nierozsądni, jeśli mówią, że ma wyglądać w określony sposób, bo choruje” - wyjaśnia w rozmowie z Pacjentami Damian Patecki. 

Katarzyna Zielińska fot. Pawel Wodzynski/ east news, tło: canva
05.02.2024 19:48 Katarzyna Zielińska apeluje do Polaków. W tej chorobie liczy się czas

Chciałabym, żeby ludzie nie bali się badać i nie bali się odbierać wyników badań. Byłam świadkiem sytuacji, gdy osoby, które stały przy recepcji szpitalnej prosiły, żeby nie musiały ich odbierać, tylko by wysłano im je do domu. A tu czas ma bardzo duże znaczenie” - apeluje aktorka Katarzyna Zielińska. Została ambasadorką kampanii „Rak. To Się Leczy”.Nowotwory stanowią drugą, po chorobach układu krążenia przyczynę zgonów w Polsce. Odpowiadają za 25 procent zgonów w naszym kraju. Najbardziej niepokojący jest fakt, żę liczba pacjentów leczonych onkologicznie wzrasta, zwłaszcza tych w młodym wieku. Katarzyna Zielińska apeluje do Polaków, aby nie bali się badań profilaktycznych. Uważajcie na alkohol, on też zwiększa ryzyko choroby nowotworowej. Jak go rzucić? Psychiatra podpowiada

laboratorium
14.11.2023 12:32 Nowy test na raka. Ma wykryć go na bardzo wczesnym etapie

Może pomóc nie tylko w diagnostyce nowotworów ale i podczas sprawdzania, jak pacjenci onkologiczni reagują na terapię. Ale najważniejsze, że może wykryć raka na wczesnym etapie, bo u wielu osób leczenie onkologiczne jest zbyt późno wdrażane. Na czym polega ten test?