Nowotwór jest niezwykle szerokim pojęciem w medycynie, a nowe sposoby jego leczenia i zapobiegania stanowią dla wielu specjalistów prawdziwy priorytet.
Rak gardła kojarzy się z paleniem papierosów i rzeczywiście, najbardziej narażeni na niego są mężczyźni po 40. roku życia, którzy są nałogowymi palaczami, a poza tym regularnie sięgają po wysokoprocentowe napoje. Jednak na ten nowotwór mogą także zachorować osoby dużo młodsze i niepalące.A jak objawia się rak gardła? Np. przewlekłą chrypką, kaszlem czy trudnościami w przełykaniu. Ale oznak, że coś może być na rzeczy, jest o wiele więcej, a w dodatku niektóre są pozornie w ogóle niezwiązane z gardłem. Warto mieć tego świadomość.
Rak jądra to najczęstszy nowotwór złośliwy, który dotyka młodych mężczyzn. Niestety, w większości nie zdają sobie sprawy, jak ważna jest profilaktyka. Wiedza o możliwych konsekwencjach braku badań i profilaktyki jest na alarmująco niskim poziomie. Z ankiety przeprowadzonej wśród studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego wynika, że większość młodych mężczyzn do tej pory nie interesowała się tematem choroby i zagrożeniem, jakim jest brak profilaktyki. Młodzi mężczyźni nie znają objawów, czynników ryzyka ani wieku, w jakim należy być szczególnie czujnym. Ponad 70% studentów, którzy nie studiują medycyny, nawet nie szukało informacji na temat raka jąder, a zaledwie co trzeci mężczyzna czasami wykonuje samobadanie jąder. Edukacja w tej kwestii w dalszym ciągu jest niezbędna, by zwiększyć szanse na wczesne wykrycie choroby. Dlatego akcje, takie jak Movember, które od kilku lat możemy obserwować nie tylko w mediach, ale i w wielu instytucjach, są niezbędnym narzędziem edukacyjnym i informacyjnym – nie tylko wśród mężczyzn.
Dr n. med. Katarzyna Pogoda onkolog kliniczna z Narodowego Instytutu Onkologii – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie i przewodnicząca Sekcji Raka Piersi Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej była gościem Anny Kalczyńskiej. W programie opowiedziała, jak wygląda nowoczesne leczenie raka piersi, czym są koniugaty oraz jakie wyróżniamy typy nowotworów piersi i co to jest rak HER2-low. Onkolog podkreśliła, że w ostatnich latach medycyna poszła niesamowicie na przód z korzyścią dla pacjentek, dając im dużo lepsze i większe możliwości leczenia.
Rak gruczołu krokowego ma różne oblicza – u wielu mężczyzn z powodzeniem może być jednak leczony przez długi czas. Część pacjentów usłyszy diagnozę po raz drugi. To kolejny rozdział choroby. Właśnie na tym etapie, poważnym i nieuleczalnym, koncentruje się nowa akcja ProstaTaHistoria. Kolejny rozdział, którą Fundacja „OnkoCafe – Razem lepiej” rozpoczyna w listopadzie – Międzynarodowym Miesiącu Świadomości Męskich Nowotworów.
Rak prostaty nie zawsze musi zacząć się od problemów z oddawaniem moczu. Czasem objawia się w sposób nietypowy, a znaki, które daje, łatwo pomylić z innymi problemami. Dlatego tak ważne jest, by mężczyźni regularnie kontrolowali swoje zdrowie.Rak gruczołu krokowego to jeden z najczęściej rozpoznawany w Polsce nowotwór złośliwy u mężczyzn. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce wynika, że rocznie notuje się około 18 tysięcy nowych zachorowań. Około 6 tys. z powodu tej choroby umiera.
Statystyki dotyczące raka płuc są niezwykle przygnębiające. Z jego powodu umiera ponad 20 tysięcy osób każdego roku. A najgorsze jest to, że większość tych nowotworów wykrywana jest tak późno, że szanse na przeżycie 5 lat wynoszą zaledwie 14 procent...Dlatego tak ważne są badanie kontrolne i obserwacja swojego ciała. Warto być świadomym tego, jak w początkowej fazie może manifestować się rak płuc i nie bagatelizować tych objawów.
Wiele osób boryka się z pojawiającymi plamami na szyi i dekolcie. Choć nie muszą wiązać się z żadną groźbą chorobą, to niestety mogą być dla nas informacją o nowotworze. Co powinno być dla nas impulsem do odwiedzenia lekarza? Odpowiadamy.Jak się okazuje, pojawiające się plamy na szyi i dekolcie, mogą nie być wyłącznie kwestią estetyczną, a zdrowotną. W jaki sposób rozpoznać, że dzieje się coś złego? Wiele osób ma z tym problem. Rozwiewamy wątpliwości.
Tomasz Jakubiak zmaga się z ciężką chorobą, jednak w obliczu walki o własne zdrowie nie zapomina o innych pacjentach. Popularny kucharz zdecydował się zwrócić uwagę na trudne warunki panujące na oddziale warszawskiego szpitala, gdzie leczy się z powodu rzadkiego nowotworu. Apeluje o wsparcie dla Kliniki Chirurgii Ogólnej i Żywienia Klinicznego w Szpitalu Orłowskiego.Jego poruszający apel jest wołaniem o pomoc dla osób, które, podobnie jak on, codziennie stają w obliczu nie tylko choroby, ale i niewystarczającej opieki medycznej. Jakubiak wierzy, że wspólnym wysiłkiem uda się poprawić sytuację pacjentów.
Choć orzechy są bardzo zdrowe i powinny gościć w naszej diecie, to jak się okazuje, nie wszystkie rodzaje. Okazuje się, że te konkretne powinniśmy sobie odpuścić. Możemy bowiem nabawić się przez nie raka.Make Sense Campaign informuje, że problem dotyczący raka jamy ustnej jest ogromny, ponieważ świadomość jego występowania jest bardzo niska. Zachorowalność na raka jamy ustnej wzrosła o 25% w ciągu ostatnich 10 lat. Ten nowotwór stanowi 2% wszystkich przypadków raka na świecie, co daje łącznie 300 tys. nowych przypadków rocznie.
Ten objaw raka pęcherza jest przez nas bagatelizowany, ponieważ przypomina inną, dość powszechną dolegliwość. Mowa tu o bardzo częstym oddawaniu moczu, które wiele osób utożsamia z infekcją dróg moczowych lub nerek.Jak podaje onkonet.pl, w Polsce nowotwory pęcherza moczowego stanowią prawie 7% przypadków nowotworów złośliwych u mężczyzn i nieco ponad 2% u kobiet. W 2017 roku zdiagnozowano 7293 nowych zachorowań (5488 przypadków u mężczyzn i 1805 u kobiet). W tym samym roku prawie 4 tys. osób zmarło z powodu raka pęcherza (3056 mężczyzn i 899 kobiet).
Zespół badaczy MIT stworzył nowatorską metodę walki z agresywnymi nowotworami, łącząc fototerapię z chemioterapią. Polega ona na umieszczeniu mikroskopijnych cząsteczek w zmianie nowotworowej, które następnie niszczą komórki nowotworowe od środka. W badaniach na myszach terapia ta znacząco wydłużyła ich życie i pomogła usunąć większość zmian nowotworowych. Cząstki te mogą zmniejszyć skutki uboczne tradycyjnej chemioterapii, a nad ich skutecznością czuwa specjalny algorytm.
Lauren Gill zmagała się z dziwną przypadłością. Już po pierwszym łyku alkoholu jej ciało dawało jej znak, że dzieje się coś złego. Doświadczała ogromnego, przeszywającego wręcz bólu zlokalizowanego w szyi i ramionach. Ból, z którym musiała mierzyć się kobieta, mijał po kilku minutach. I choć wydawało się to przede wszystkim dziwne, a nie do końca groźne, to diagnoza, którą usłyszała, doprowadziła Lauren do łez. Okazało się, że jej stan jest poważny.
Dla wielu z nas rak piersi to jedna, taka sama choroba, polegająca na obecności złośliwych komórek w gruczole piersiowym. Jednak jest to o wiele bardziej złożona sprawa. Rak piersi może mieć różne oblicza, a raczej – różne podtypy. Jeszcze nie tak dawno temu, bo około 10 lat wstecz, każda kobieta ze zdiagnozowanym rakiem piersi, kierowana była do zabiegu chirurgicznego. Dziś, kiedy jest większa świadomość tych podtypów, lekarze są w stanie bardziej precyzyjnie dostosować leczenie do danej pacjentki. Np. w przypadku gorzej rokujących podtypów raka piersi leczenie lepiej rozpocząć od chemioterapii skojarzonej z innymi lekami. A zabieg wykonuje się dopiero wtedy, kiedy guz się zmniejszy.
Statystyki dotyczące raka piersi w Polsce są niepokojące. Każdego roku około 20 tysięcy Polek słyszy diagnozę, a ponad 7 tysięcy umiera z powodu tej choroby. Współczynnik umieralności na raka piersi jest w Polsce wyższy niż w wielu krajach europejskich, co częściowo wynika z niskiej częstotliwości badań profilaktycznych.Regularne badania, zwłaszcza mammografia, są bardzo ważne w wykrywaniu raka piersi we wczesnym stadium, kiedy jest on najbardziej uleczalny. Niestety, wiele kobiet w naszym kraju nie korzysta z przysługujących im badań profilaktycznych. Wszystko przez m.in.brak wiedzy na temat konieczności regularnych badań, lęk przed diagnozą, a czasem też problemy z dostępem do opieki medycznej.Gdyby więcej kobiet korzystało z mammografii, znacznie łatwiej byłoby wykrywać zmiany nowotworowe na wczesnym etapie, co poprawiłoby rokowania i zwiększyłoby szanse na pełne wyleczenie. Eksperci wyjaśniają, że badania profilaktyczne są najskuteczniejszą formą ochrony przed rakiem piersi, a zwiększenie świadomości społecznej i dostępności badań mogłoby znacząco zmniejszyć śmiertelność z powodu tej choroby w Polsce.
Rak to choroba, której obawia się każdy z nas. Nic dziwnego – atakuje często i potrafi być naprawdę bezlitosna. Okazuje się jednak, że niektóre przyzwyczajenia mogą być pomocne w uniknięciu choroby. Podpowiadamy, czego nie znosi rak. Jak podaje zwrotnikraka.pl, Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) opublikowała raport dotyczący epidemiologii 36 nowotworów w 185 krajach świata. Pomiędzy rokiem 2012 i 2022 liczba nowych zachorowań wzrosła o 50%, a liczba zgonów o około 18%. Niezwykle ważna jest więc świadomość, że choć częściowo możemy wziąć sprawy w swoje ręce.
Rak piersi to jedno z najpoważniejszych zagrożeń zdrowia i życia kobiet na całym świecie. Szacuje się, że każdego roku diagnozuje się 1,5 miliona nowych przypadków nowotworu piersi, a sam nowotwór odpowiada za blisko 400 tysięcy zgonów. Zdaniem naukowców te dane są jeszcze wyższe i wynoszą odpowiednio 2,3 miliona i 700 tysięcy. Najskuteczniejszą metodą obniżenia statystyk jest samobadanie, diagnostyka i podjęcie natychmiastowego leczenia.
Lekarze ze szpitala im. Franciszka Raszei w Poznaniu przeprowadzili pierwszą w Wielkopolsce operację radiofrekwencyjnej ablacji guza trzustki. Dzięki tej minimalnie inwazyjnej metodzie wykorzystania w zabiegu naturalnych otworów ciała pacjent nie wymagał rozcięcia skóry, co znacząco zmniejsza ryzyko powikłań i przyspiesza powrót do zdrowia. Wprowadzając endoskop przez usta, specjaliści skutecznie zniszczyli komórki nowotworowe za pomocą fal radiowych. Zabieg ten daje większe szanse na pełne wyzdrowienie w porównaniu z tradycyjną operacją. To przełomowa technika, której wprowadzenie otwiera nowe możliwości w leczeniu pacjentów z guzami trzustki. Dzięki współpracy lekarzy z dwóch szpitali w Poznaniu, pacjenci będą mieli dostęp do nowoczesnych terapii. To pierwsza taka operacja w szpitalu im. F. Raszei.
Rak kości daje niespecyficzne objawy, które łatwo zbagatelizować, co zdarza się zarówno pacjentom, jak i lekarzom. Są jednak pewne symptomy, które – jeśli wystąpią – powinny zwrócić naszą uwagę. Jeden z nich występuje u większości chorych.
O nocnych potach można mówić wtedy, kiedy pocimy się do tego stopnia, że pidżama i pościel są mokre lub wilgotne, nawet jeżeli pomieszczenie, w którym śpimy, nie jest nagrzane. Nocne poty mogą wskazywać na wiele chorób, w tym na nowotwór.
Zdrowa dieta jest niezwykle ważna w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu i cieszeniu się dobrym zdrowiem przez długi czas. Niektórych produktów powinniśmy więc zdecydowanie unikać, bo mogą negatywnie wpływać na nasze narządy i sprzyjać rozwojowi komórek nowotworowych. To, co jemy, jest ważniejsze, niż nam się wydaje. Niestety, żyjąc w ciągłym pędzie, pozwalamy sobie na małe grzeszki. Często sięgamy po gotowce lub fastfoody, ani myśląc o konsekwencjach. Ale to nie wszystkie produkty, które są pożywką dla raka. Podpowiadamy, czego nie jeść, by nie ryzykować nowotworem.
Rak pęcherza moczowego to podstępny nowotwór, który zazwyczaj rozwija się bez wyraźnych objawów we wczesnych stadiach. Z tego powodu bywa nazywany "przyczajonym tygrysem", ponieważ długo może pozostawać niezauważony, a kiedy w końcu daje o sobie znać, może być już w zaawansowanym stadium. Jakie są pierwsze objawy raka pęcherza moczowego i jakie badania wykonać, by go wykryć?
Księżna Kate choruje na raka. Chorobę Middleton przeżywają nie tylko jej bliscy, ale również rzesze fanów, których księżna doczekała się na całym świecie. Choć chemioterapia księżnej dobiegła końca, Kate ponownie musi trafić do szpitala. Dlaczego?
Czerniak jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym skóry, wywodzącym się z komórek barwnikowych. Najczęstszą lokalizacją czerniaka jest skóra, lecz może on powstawać też w obrębie błon śluzowych oraz innych lokalizacjach.Co sprzyja powstawaniu czerniaka, jak odróżnić go od zwykłych znamion i jak leczyć czerniaka w różnych fazach choroby? O tym opowiedział dr n. med. Maciej Kowalewski, chirurg-transplantolog.
Rak trzustki to podstępny i cichy nowotwór, który latami może nie dawać żadnych objawów, by ostatecznie zaatakować z pełną siłą. Są jednak pewne symptomy, które mogą świadczyć o rozwoju choroby. Niektóre z nich widać na skórze.
Przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu C wywołuje wirus HCV. W przypadku zakażenia należy jak najszybciej podjąć leczenie. Jeśli tego nie zrobimy, narażamy się na marskość wątroby i raka wątrobowokomórkowego. Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) poinformowała, że aż 71 milionów osób cierpi z powodu wirusowego zapalenia wątroby typu C. W naszym kraju choruje ok. 140 tys. osób. Oto objawy, które powinny nas zaniepokoić.
Pierwsze objawy guza mózgu u Matthew Carpentera pojawiły się w 2012 roku. Mężczyzna jednak je ignorował. Przez 8 lat żył z glejakiem, nie mając o tym pojęcia. Na co zwrócić uwagę, by nie popełnić jego błędu? Odpowiadamy.Jak podaje European Society for Medical Oncology, glejak uważany jest za rzadki nowotwór. Każdego roku występuje u mniej niż 6 na 100 000 osób. Co ciekawe, glejaki stanowią jednak 80% wszystkich nowotworów ośrodkowego układu nerwowego.
Zmiany w piersiach będą mogły być szybciej wykrywane dzięki specjalnej kapsule, którą testuje obecnie Narodowy Instytut Onkologii w Krakowie. Urządzenie wykorzystuje potencjał sztucznej inteligencji, aby przyspieszyć i poprawić diagnostykę nowotworów.To jedyna na taka kapsuła na świecie stworzona do obrazowania zmian w piersiach. Projekt przechodzi obecnie fazę testów, jeśli przejdzie pozytywnie kolejne etapy badań (etap oceny klinicznej aparatury potrawa minimum rok), zostanie wprowadzony na rynek w Polsce, a następnie za granicą.
To przełomowe odkrycie: popularny antydepresant jest w stanie niszczyć komórki agresywnego guza mózgu. Do takiego wniosku doszli szwajcarscy naukowcy. Przetestowali 130 różnych leków na komórkach nowotworowych i okazało się, że najskuteczniejsza z nich był wortioksetyna.Chociaż wyniki są obiecujące, to jeszcze wczesny etap prac. Naukowcy planują przeprowadzić dalsze badania kliniczne, aby w pełni ocenić skuteczność wortioksetyny oraz określić optymalne schematy leczenia.