20 marca 2025 r. po długiej walce z chorobą zmarł 40-letni ks. Łukasz Prausa. Pierwsze informacje o jego odejściu napływały od członków zgromadzonej wokół Ojca Łukasza wspólnoty religijnej w piątek 21 marca. Ostatecznym potwierdzeniem smutnych wiadomości była msza żałobna, która odbyła się wczoraj w Poznaniu – rodzinnym mieście zmarłego.
Kerry Wilcox z Anglii szukała pomocy wśród wielu lekarzy. Ból brzucha, który ciągle powracał, był nie do zniesienia. Podejrzewano endometriozę, a nawet atak wyrostka robaczkowego. Prawda okazała się znacznie gorsza. Lekarze odkryli w brzuchu kobiety coś strasznego.Gdy lekarze otworzyli brzuch pacjentki, okazało się, że żyła z 20-centymetrowym guzem. Jego pojawienie się było wynikiem bardzo rzadkiego nowotworu. O jakim nowotworze mowa? Odpowiadamy.
Marlena Magdalena Pańkowska, gwiazda muzyki disco polo, znana większości osób pod pseudonimem Shazza, toczy walkę z rakiem. Od kilku lat zmaga się z chorobą, po tym, jak podczas COVID-19 usłyszała druzgocącą diagnozę.Shazza postanowiła otworzyć się i opowiedzieć, jak wygląda jej życie z chorobą. Zdradziła też, na kim może polegać w trudnym dla siebie czasie.
Tomasz Jakubiak wciąż walczy z nowotworem. Choć na publikowanych przez niego filmach widzimy go uśmiechniętego i pełnego woli walki, to słowa, które tym razem wypowiedział, wyciskają łzy. Niewiele w nich optymizmu na kolejne dni.
Naukowcy od lat zajmują się zależnościami między grupami krwi a predyspozycjami do różnych chorób. Z najnowszych doniesień wynika, że pewna grupa krwi może wiązać się z niższym ryzykiem zachorowania na nowotwory. Jakie osoby są więc szczęśliwcami? Odpowiadamy.
Od miesięcy z napięciem śledzimy postępy w leczeniu Tomasza Jakubiaka. Znany kucharz, który walczy z nowotworem, na najnowszym nagraniu wygląda zdecydowanie lepiej, uśmiecha się i żartuje. Jednak słowa, które wypowiada, nie nastrajają jeszcze zbyt optymistycznie.
Dziś nad radem uderzyły wieści o śmierci 43-letniej gwiazdy Hollywood. Uwielbiana na całym świecie aktorka odeszła w wieku 43 lat, 16 marca 2025 roku. Przyczyną śmierci był bardzo rzadki nowotwór złośliwy, który daje nietypowe objawy.
Każdego roku w Polsce diagnozuje się 1,2-1,3 tys. nowotworów złośliwych u dzieci. Na szczęście w większości przypadków rokowania są dobre, wyleczalność wynosi 80 proc., a w najczęstszych nowotworach, czyli w białaczkach, te statystyki są jeszcze wyższe. Rokowania w ogromnej mierze zależą od tego, jak szybko zdiagnozowany jest dany nowotwór. Dlatego tak ważne jest baczne obserwowanie dzieci. Nie bagatelizujmy niepokojących objawów.
Czerniak to groźny nowotwór skóry. Jeśli nie zostanie wcześnie wykryty, może prowadzić do śmierci. Wbrew powszechnej opinii, nie zawsze jest czarny, co utrudnia diagnozę i zwiększa ryzyko niebezpiecznych przerzutów.
Wśród polskich pacjentów onkologii jest kilka nowotworów, których jest szczególnie dużo. Nie każdy rak jednak daje oczywiste objawy. Ten, o którym mowa zabija rocznie 900 osób, a to za sprawą zbyt później diagnostyki. Warto zatem wiedzieć, co powinno nas szczególnie zaniepokoić. Wczesne wykrycie możne znacząco zwiększyć rokowania na całkowite wyleczenie. Na całym świecie każdego roku odnotowuje się około 2 miliony zachorowań na ten konkretny rodzaj raka.
Nagłe pogorszenie ostrości wzroku, widzenie tunelowe lub podwójne, drżenie gałek ocznych… Problemy ze wzrokiem mogą manifestować się na różne sposoby i mieć wiele przyczyn, od zupełnie błahych, takich jak zmęczenie oczu, po poważniejsze, np. schorzenia neurologiczne. Do tych ostatnich zalicza się nawet guz mózgu.Najczęściej zaburzenia widzenia wynikają z powszechnych wad refrakcji; mogą też towarzyszyć np. migrenie lub świadczyć o chorobie oczu np. o zaćmie. Jeśli zaburzenia wzroku utrzymują się lub nasilają, warto skonsultować się z okulistą lub neurologiem, by jak najszybciej określić prawidłową diagnozę.
Podgrzanie parówek wydaje się dziecinnie proste – wystarczy wrzucić je do wrzątku lub włożyć do mikrofalówki. Niestety, nic bardziej mylnego. Podgrzane w nieprawidłowy sposób mogą wyzwalać groźne rakotwórcze związki. Jak tego uniknąć? Wyjaśniamy.
Rak to jedna z najgroźniejszych chorób. Wiele osób uważa, że odpowiadają za niego wyłącznie geny, ale to nieprawda – tylko 5-10 proc. przypadków nowotworów wynika z dziedzicznych mutacji.Jak tłumaczy dr Brandy-Joe Milliron z Drexel University, kluczową rolę w ryzyku zachorowania odgrywa styl życia – a przede wszystkim dieta. Spożywanie określonych produktów może znacząco zwiększyć ryzyko raka.Oto 9 najbardziej rakotwórczych produktów, które warto ograniczyć lub całkowicie wyeliminować ze swojej diety.
„Zdiagnozowano u mnie raka jelita grubego. Takie g… się zdarza, ale będę walczył i mam nadzieję, że pokonam również tego rywala” – zaledwie 2 lata temu mówił wielki bokser. Niestety wczoraj dotarły do nas smutne wieści zza oceanu.
Objawy nowotworów wcale nie muszą być oczywiste, czasem pojawiają się nagle i w zaskakujących miejscach. Ten rodzaj raka daje objawy na polikach. Ciężko to przeoczyć, ale równie łatwo zbagatelizować. Lepiej sprawdź, czy nie czai się w twoim organizmie.
Nowotwór może dawać różne objawy, więc warto obserwować swoje ciało. Lekarze alarmują, że z łatwością podszywają się pod przeziębienie. Jak je rozpoznać i jakie objawy powinny zwrócić naszą uwagę? Odpowiadamy.
Nowotwory pojawiają się w różnych miejscach. Tak naprawdę ciężko stwierdzić, czy istnieje choćby jedno miejsce na ciele człowieka, w którym nie mogą namnożyć się “złośliwe” komórki. Jednym z takich organów jest jama ustna. Czerniak może przyjąć postać, którą kompletnie zignorujesz. Jak wygląda i jakie objawy może dawać?
Rak jajnika wykrywany jest u ponad 4 tys. kobiet rocznie. 3 tys. z nich umiera. Wynika to z tego, że do lekarza przychodzą późno, kiedy choroba jest już w zaawansowanym stadium. Innym powodem jest brak odpowiedniej profilaktyki oraz nowoczesnych terapii. W obszarze tego ostatniego czynnika obserwujemy właśnie przełom. Trwają intensywne badania nad lekami celowanymi określanymi mianem „koni trojańskich”. Są w stanie unieszkodliwić komórkę nowotworową i zmienić całe środowisko guza.
Czy terapia, która ma leczyć, może jednocześnie zwiększać ryzyko nowotworów? Okazuje się, że niestety tak. Nad problemem nowotworów wtórnych na swoim kanale edukacyjnym Pod Mikroskopem pochylił się analityk medyczny i popularyzator wiedzy, Patryk Nowak. O czym powinni wiedzieć pacjenci onkologiczni przed rozpoczęciem leczenia?
Choroba często uderza znienacka. Diagnoza o poważnym schorzeniu potrafi wywrócić życie do góry nogami, szczególnie jeśli pacjent nie zdawał sobie sprawy, gdy pojawiły się u niego niepokojące objawy. Tymczasem pewne charakterystyczne symptomy powinny od razu zwrócić naszą uwagę i skłonić do szybkiej wizyty u lekarza. Ekspert wskazał, jakie znaki wysyła nasz organizm, które mogą wskazywać na rozwijający się nowotwór. Nie wolno ich ignorować!
Nowotwór mózgu często pojawia się niezauważony. Wynika to z tego, że wczesne objawy, które daje, zwykle są mylone z innymi schorzeniami. Jednak gdy pojawia się któryś z poniższych symptomów, zdecydowanie powinniśmy wzmożyć swoją czujność i udać się na dodatkowe badania. Te 5 charakterystycznych sygnałów organizm wysyła, gdy w mózgu rozwija się guz.
Rak płuc to najczęstszy nowotwór złośliwy na świecie. Jest też jednym z najbardziej śmiertelnych, a wynika to z faktu, że często jest późno diagnozowany – przeważnie dopiero wtedy, gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium. Organizm zwykle jednak dużo wcześniej wysyła subtelne sygnały ostrzegawcze. Warto je znać. Jakie objawy raka płuc mogą pojawić się na długo przed diagnozą?
Słowo nowotwór budzi trwogę w każdym. Obawa przed tą śmiertelną chorobą wzmaga się z roku na rok, co niestety wpływa na wczesne wykrywanie. Ludzie się nie badają, bo czują lęk przed diagnozą. Według najnowszych badań, onkologicznych aż 90% wszystkich nowotworów na wczesnym stadium rozwoju, można wyleczyć. Im dłużej czekamy z badaniami, tym gorzej. Można także zadbać o profilaktykę. Są bowiem produkty spożywcze, które blokują namnażanie się w organizmie komórek rakowych. Wśród nich znajduje się przyprawa, która szybko staje się niejako tarczą dla naszego organizmu. O czym mowa?
Ze względu na to, że nowotwory u dzieci wykrywane są zdecydowanie za późno, wielu małych pacjentów nie ma szans na skuteczne leczenie. A wczesna diagnoza może oszczędzić im przerzutów, uratować zdrowie i życie.
Wiele osób nie ma świadomości, że niektóre spożywane przez nas na co dzień produkty mogą znacząco zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwór. Naukowcy zwracają jednak uwagę: związek między dietą a zachorowalnością na raka jest nierozerwalny. Na jakie produkty trzeba więc uważać? Lekarz wyszczególnił 4 z nich. Każdy z nas ma je w swojej lodówce!
Niestety rak trzustki należy do tych nowotworów, które rzadko są wykrywane we wczesnym stadium, gdy jest największa szansa na wyleczenie. To jedna z przyczyn, dla której cieszy się on złą sławą. Jednak lekarze mówią wprost — jest pewien charakterystyczny objaw, który świadczy o raku trzustki. Nie wolno go ignorować! Gdy się pojawi, należy natychmiast udać się do lekarza. To jasny sygnał od organizmu, że dzieje się coś niedobrego.
Kiedy Stephen Blakeston zaczął odczuwać niepokojące objawy – bełkotliwą mowę, silne bóle głowy i nieuzasadnione zdenerwowanie – nikt nie przypuszczał, że czeka go walka o życie. Niestety, lekarz rodzinny zbagatelizował jego objawy, oskarżając go o udawanie. Rok później mężczyzna już nie żył. Zabiła go jedna z najgorszych chorób.
Nie ma osoby, która nie obawiałaby się zachorowania na nowotwór. Aby go uniknąć, należy stale się badać. Warto też mieć oczy szeroko otwarte i obserwować, czy organizm nie daje nam znać, że dzieje się coś złego. Onkolog wskazuje na objawy, które powinny nas zaniepokoić.