Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Nowotwór

Nowotwór

Nowotwór jest niezwykle szerokim pojęciem w medycynie, a nowe sposoby jego leczenia i zapobiegania stanowią dla wielu specjalistów prawdziwy priorytet.

Rak szyjki macicy, rak
26.07.2024 14:04 Co roku z powodu tego raka umiera 1600 Polek. Obiecany lek nie pomaga

Jakiś czas temu nowoczesne leczenie immunologiczne raka szyjki macicy znalazło się na liście refundacyjnej. Oznacza to, że powinno działać bezpłatnie dla tych kobiet, które zakwalifikowały się. Jak się jednak okazuje, w praktyce ta terapia dostępna jest jedynie dla kilku pacjentek w województwie świętokrzyskim. Niestety, na razie program lekowy “Leczenie chorych na raka szyjki macicy” jawi się jedynie w teorii.

dr n. med. Łukasz Wohadlo, nowotwór, przeruty, chirurg onkolog
22.07.2024 09:39 Które przerzuty są najgorsze? Wyjaśnia onkolog

Nowotwory mogą powodować przerzuty, czyli pojawiać się w innych miejscach, niż pierwotnie. Jedne z nich są szczególnie niebezpieczne. W swoich mediach społecznościowych opowiedział o nich dr n. med. Łukasz Wohadlo, chirurg onkologiczny z  Oddział Chirurgii Onkologicznej i Ogólnej Szpitala św. Rafała w Krakowie.Dr n. med. Łukasz Wohadło prowadzi na Instagramie profil, który @chirurg_onkolog, który śledzi prawie 1,5 tys. osób. Lekarz opowiada tam o swojej pracy i rozwiewa wiele wątpliwości na temat nowotworów – ich przyczyn, objawów, leczenia i rokowań. Oto co miał do powiedzenia na temat najgorzej rokujących przerzutów.

Objawy skórne raka żołądka
18.07.2024 16:45 Gdy zaczyna się rak żołądka, zmienia się skóra. Jeśli zauważysz takie zmiany, biegnij do lekarza

Dermatolodzy mówią, że skóra to zwierciadło, w którym odbija się kondycja naszego ciała. Jej stan, pojawiające się na niej zmiany, mogą świadczą o poważnych chorobach, w tym o raku żołądka. Jakie objawy skórne daje ten nowotwór?

ból głowy
16.07.2024 09:37 Ból głowy i samopoczucie jak po dobrej imprezie? To sygnały ostrzegawcze poważnej choroby

Czasami guzy mózgu nie dają żadnych objawów przez długi czas. Czasami jednak dają wyraźne sygnały, ale są one tak specyficzne, że trudno je rozpoznać. Jednym z nich może być samopoczucie podobne do tego, które mamy dzień po spożyciu większej dawki alkoholu. Ból głowy, osłabienie, ogólna nadwrażliwość — trudno uwierzyć, że to właśnie mogą być objawy bardzo poważnej choroby.

Białaczka, objawy białaczki, objawy skórne białaczki
10.07.2024 11:55 Gdy zaczyna się białaczka, Twoje ciało wysyła ostrzeżenia. Widać je na skórze

W Polsce każdego roku ponad 13 tysięcy osób dowiaduje się, że cierpi na nowotwór krwi, tzw. białaczkę. Ponieważ choroba w wielu przypadkach rozwija się bezobjawowo, trudno ją dostrzec. Są jednak pewne symptomy, które mogą ją zdradzić. Niektóre z nich widać na skórze.

Rak trzustki
05.07.2024 10:00 Lekarz tłumaczy, jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka trzustki. Nie bagatelizuj tych objawów

Rak trzustki bardzo długo może nie dawać objawów, z kolei jeśli już wystąpią, zazwyczaj jest za późno na leczenie. Nowe leki, które się pojawią, są w stanie przedłużyć życie pacjentów zaledwie o kilka miesięcy. Lekarze szacują, że jeśli nie dojdzie do przełomowego odkrycia, za 20 lat będzie umierać z powodu nowotworów trzustki ponad 60 proc. osób więcej niż obecnie, z kolei za 10 lat ten rak będzie drugą przyczyną zgonów w onkologii na świecie, tuż po raku płuca. Dr n. med. Maciej Kowalewski, specjalista chirurgii ogólnej i transplantologii klinicznej, założyciel Centrum Medycznego SafiMed wyjaśnia, co możemy zrobić, by zminimalizować ryzyko zachorowania?

W tych sytuacjach udaj się do onkologa
03.07.2024 10:07 Do onkologa nie musisz mieć skierowania. W takich sytuacjach koniecznie odwiedź lekarza

Jeszcze do 2015 r. każdy, kto chciał skorzystać z wizyty u onkologa, musiał mieć skierowanie. Obecnie nie jest ono potrzebne. Każdy, kto jest ubezpieczony, ma prawo do porady onkologa. Zajmuje się on diagnostyką i leczeniem chorób nowotworowych. Dzięki temu, że nie trzeba mieć skierowania do tego lekarza, pacjenci z podejrzeniem raka, mają szansę na szybkie wykrycie problemu, a następnie wczesne rozpoczęcie terapii, co w przypadku nowotworów jest bardzo ważne. W jakich przypadkach koniecznie trzeba udać się na wizytę do onkologa?

Weronika Książkiewicz
21.06.2024 13:44 Weronika Książkiewicz chorowała na raka. W trudnych chwilach wspierała ją mama

Weronika Książkiewicz jest jedną z najpiękniejszych i najlepiej ocenianych polskich aktorek. Zazwyczaj słyszymy o niej przy okazji kolejnych znakomitych ról, jednak w ostatnich dniach przyczyna związanego z nią medialnego zamieszania jest inna.Weronika Książkiewicz pożegnała niedawno swojego byłego partnera. Krzysztof Latek, znany biznesmen odszedł niespodziewanie w wieku 59 lat. Był ojcem jej synka Borysa. Okazuje się jednak, że to nie pierwsze trudne doświadczenie w życiu Książkiewicz. Niewiele osób o tym wie, ale gwiazda chorowała na raka.

apteka
21.06.2024 10:33 Od 1 lipca będzie nie tylko więcej darmowych leków, ale i ułatwienia dla diabetyków. Insulina już od 1. roku życia

Minister zdrowia ogłosiła ważne zmiany dla pacjentów. Lada chwila wejdzie w życie nowa lista darmowych leków. Dotyczy 8 terapii onkologicznych oraz 23 nieonkologicznych. Rozszerzenie refundacji obejmuje także leki ginekologiczne, oraz program dofinansowania in vitro oraz duże ułatwienia dla diabetyków. Np. obniżono dolną granicę wieku dla dzieci kwalifikujących się do finansowania insuliny Levemir - z 6. do 1. roku życia.

Tak objawia się rak krtani
19.06.2024 15:49 To pierwsze objawy raka krtani. Nie bagatelizuj ich

Rak krtani jest jednym częstszych nowotworów złośliwych, występujący w obrębie głowy i szyi. Za rozwój choroby może odpowiadać wiele czynników, m.in. palenie papierosów oraz picie alkoholu.Ta choroba znacznie częściej występuje u mężczyzn, niż u kobiet. Początkowo może nie dawać żadnych objawów, natomiast co ważne, jedną z jej pierwszych dolegliwości jest chrypka. Jakie jeszcze objawy występują i na co trzeba zwrócić szczególnie uwagę?

prof. dr n. med. Wojciech Młynarski, onkolog
17.06.2024 11:50 Tak rozwija się nowotwór u dziecka. Onkolog wskazuje pierwsze objawy

Nowotwór u dziecka – te słowa brzmią przerażająco dla każdego rodzica, niemniej choroba się zdarza.  Dzieci mogą chorować zarówno na raka płuc, jak i wątroby. Występują u nich również inne nowotwory. O tym, jak się objawiają i jak je rozpoznać, nim będzie za późno, w rozmowie z Pacjentami opowiada prof. dr hab. n. med. Wojciech Młynarski, pediatra, onkolog i hematolog dziecięcy, kierownik Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Françoise Hardy
12.06.2024 11:43 Nie żyje francuska ikona popkultury. Françoise Hardy walczyła o prawo do eutanazji

Nie żyje Françoise Hardy, francuska ikona, aktorka i piosenkarka.  Hardy była gwiazdą lat 60. Od wielu lat bardzo poważnie chorowała.Walczyła z m.in. rakiem limfatycznym. Starała się o prawo do eutanazji, a fakt, że we Francji nie można jej dokonać, nazywała okrucieństwem. Zmarła we wtorek, 11 czerwca, w wieku 80 lat.

Onkobieg, nowotwór, Sarcoma, bieganie
03.06.2024 19:28 Wyjątkowa impreza dla biegaczy już niedługo! Właśnie ruszyły zapisy

Możesz biec, ale jeśli zabraknie Ci sił to iść, a jeśli nie ma Cię tego dnia w Warszawie, biegnij w dowolnym miejscu ziemi i połącz się z nami wirtualnie. Onkobieg pomoże podopiecznym Stowarzyszenia Sarcoma, szpitalom i przyszłym onkologom. To wyraz wsparcia dla wszystkich pacjentów z chorobami nowotworowymi. 17. Onkobieg – Razem po zdrowie! ruszy 8 września. To jak, widzimy się na starcie?

Robienie tatuażu na ręce
28.05.2024 06:43 Jest związek między tatuażami a rakiem? Wskazują na to nowe badania

Nowe badania przeprowadzone w Szwecji wskazują, że u osób z tatuażami ryzyko zachorowania na chłoniaka jest o 21 proc. wyższe niż u osób bez tatuaży. – Wyniki wymagają teraz weryfikacji i dalszych badań, ale jest to w toku – mówi Christel Nielsen, badaczka z Uniwersytetu w Lund, kierująca badaniem.

Lekarze
17.05.2024 13:46 Nowe terapie dla chorych na chłoniaka. Zyskały pozytywne oceny

Na stronach Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji opublikowano Stanowiska Rady Przejrzystości oraz Rekomendacje Prezesa AOTMiT w sprawie oceny 2 przeciwciał bispecyficznych w ramach programu lekowego „Leczenie chorych na chłoniaki B-komórkowe”. Rada Przejrzystości uznała za zasadne objęcie glofitamabu oraz epkorytamabu refundacją wskazując jednocześnie na potrzebę wprowadzenia instrumentu dzielenia ryzyka ograniczającego w większym stopniu wydatki płatnika publicznego. Również Rekomendacje Prezesa dla obu technologii są pozytywne.

Zbigniew Ziobro, operacja, rak przełyku
13.05.2024 11:31 Złe wieści o stanie Zbigniewa Ziobry. "Sytuacja nie jest najlepsza"

Zbigniew Ziobro prawdopodobnie będzie musiał poddać się kolejnemu zabiegowi. Jak przekazał poseł Suwerennej Polski Marcin Warchoł, stan Zbigniewa Ziobry pogorszył się.Zbigniew Ziobro aktualnie jest w trakcie terapii związanej z leczeniem nowotworu przełyku. Polityk zajęty jest swoim zdrowiem i nie ma szans, by włączył się do życia politycznego.

Zdrowie, rak, krew
30.04.2024 15:15 Przełom w wykrywaniu raka? "Niebezpieczne nowotwory będzie można zlokalizować w kilka minut"

Naukowcy nie ustają w przeprowadzaniu kolejnych badań, które mogą być przełomowe w diagnozowaniu raka. Tym razem to badacze z Chin są odpowiedzialni za badania i testy, które niewykluczone, będą przełomowe w diagnozowaniu raka.Pojawiła się szansa, że trzy najbardziej śmiercionośne nowotwory będzie można wykryć w dosłownie kilka minut na podstawie wysuszonej kropli krwi. Chodzi o nowotwory m.in. jelita grubego i trzustki. Choć narzędzie musi przejść jeszcze wiele testów, o dotychczasowych wynikach dużo się mówi. Opublikowano je niedawno w czasopiśmie "Nature Sustaintibility".

José Mujica, prezydent Urugwaju
30.04.2024 11:40 "Najbiedniejszy prezydent świata" jest poważnie chory. Poinformował o diagnozie

88-letni José Mujica, był prezydent Urugwaju poinformował opinię publiczną o swojej chorobie. Polityk zdradził, że zdiagnozowano u niego nowotwór przełyku. O polityku, który rządził w latach 2010-2015 mówiono, że jest “najbiedniejszym prezydentem świata”.Obecnie ze względu na swój stan zdrowia od kilku lat przebywa na politycznej emeryturze. Osobisty lekarz byłego prezydenta przekazał, że na razie nie ustalono, czy nowotwór jest złośliwy. Nie podjęta została też decyzja o metodzie leczenia.

Czerwone mięso, zdrowie
15.04.2024 15:21 Jedzenie tych produktów grozi rakiem jamy ustnej. Wyeliminuj je z diety

Według badań polskich naukowców, zbyt częste jego spożywanie zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju raka jamy ustnej. Chodzi o czerwone mięso. Ale także kilka innych produktów mięsnych zostało umieszczonych przez WHO na liście rakotwórczych. Przeczytaj, o które chodzi.Podczas obróbki termicznej czerwonego mięsa, powstają substancje chemiczne, mogące prowadzić do powstawania nowotworów w przewodzie pokarmowym. Jak się okazuje, im wyższa temperatura i dłuższy czas obróbki, tym większa ilość związków. Ale to nie koniec produktów mięsnych, które są potencjalnie rakotwórcze.

Woda, zanieczyszczenia
09.04.2024 14:51 "Wieczne chemikalia" wykryte w polskich wodach. Powodują wiele chorób

“Wieczne chemikalia”, powodujące wiele chorób, jak chociażby nowotwory czy problemy z tarczycą znajdują się w polskich wodach. Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy podkreśla, że w trakcie badań znacznie większy nacisk kładziony jest na wykrywanie tzw. syntetycznych zanieczyszczeń antropogenicznych, jak farmaceutyki, ale też związki per i polyfluoroalkilowe (PFAS).“Uwzględnienie nowych związków w ocenie wód może odmienić aktualny pogląd o stanie wód" - podkreśla PIG -PIB. Instytut poinformował, że ocenę stanu wód podziemnych przeprowadza się na podstawie wyników monitoringu stanu chemicznego. Czynność wykonywana jest cyklicznie co 3 lub 6 lat.

Nowotwór, zdrowie, rak, badania
09.04.2024 13:10 Co piąty z nas zachoruje na raka. Naukowcy nie mają wątpliwości

Najnowszy raport amerykańskiego stowarzyszenia American Cancer Society nie napawa optymizmem. Jak oszacowali lekarze, co piąta z żyjących obecnie osób zachoruje na nowotwór.Przewiduje się, że do 2050 r. liczba osób zmagających się z nowotworami na całym świecie może wzrosnąć nawet o 77 procent. Jak podkreślają osoby tworzące raport, do 2050 r. zdiagnozowanych zostanie aż 35 milionów nowych przypadków nowotworów. Jakie są czynniki wpływające na tak duży wzrost zachorowań?

Pieprz syczuański
09.04.2024 08:08 Ostrzeżenie GIS. Pieprz syczuański wycofany z obrotu

Jeśli kupowałeś ostatnio pieprz syczuański - uważaj. GIS wydał właśnie ostrzeżenie dotyczącego partii produktu pochodzącej z Chin. Wykryto w niej znacznie przekroczone "poziomy 10 pestycydów".

Smakowe lizaki pomocne przy badaniach.
08.04.2024 13:26 Smakowe lizaki do wykrywania raka. Nastaje era przyjemnych badań

Badania w celu wykrycia raka wiążą się z różnymi procedurami, jak biopsja czy endoskopia. Naukowcy stworzyli inteligentny hydrożel, który podczas ssania działa jak miniaturowa sieć rybacka, zatrzymując w ślinie białka, które mogą działać jako biomarkery. Badania nad zastosowaniem hydrożelu uzyskały duże dotacje i wygląda na to, że już niebawem mogą wejść na rynek.  

Badania, nowotwór lekarze
03.04.2024 18:26 Rewolucja w wykrywaniu raka. Cytogąbka znajdzie go, zanim wystąpią pierwsze objawy

Oznaki raka można wykryć na wiele lat przez wystąpieniem objawów. Tak twierdzi Early Cancer Institute - instytucja zajmująca się zrozumieniem najwcześniejszych stadiów powstawania raka. Tamtejsi lekarze rozpoczęli właśnie prace mające na celu określenie zmian, które występują w komórkach na długo przed przekształceniem się ich w nowotworowe. Zdaniem naukowców oznaki raka można zidentyfikować znacznie wcześniej, niż ma to miejsce w obecnej diagnostyce.

Tomasz Komenda, Paweł Matyja
29.03.2024 12:39 Prawnik Tomasza Komendy: "Czy opieka medyczna w więzieniu była prawidłowa?"

Prawnik Tomasza Komendy Paweł Matyja chce sprawdzić, czy nieżyjący już klient zachorował na raka płuca w więzieniu, czy już po wyjściu z jednostki. - Żeby odpowiedzieć na to pytanie w sposób klarowny i wyczerpujący należałoby powołać biegłych, którzy dokonaliby oceny dokumentacji medycznej, bo samego pacjenta zbadać się już nie da, określić, jak dana choroba się rozwijała i czy da się ustalić się, kiedy ona mogła się zacząć - mówi w rozmowie z Pacjentami mecenas Paweł Matyja. Dopiero wtedy można analizować ewentualne zagadnienia, na ile ta jakość opieki medycznej była adekwatna i prawidłowa. Postawienie komukolwiek zarzutu, że leczył Tomasza Komendę niewłaściwie jest oczywiście zbyt daleko idące i nie można tego dziś zrobić - dodaje. Podobnego zdania jest dr Jakub Kosikowski, rzecznik Naczelnej Izby lekarskiej. “To jak wróżenie z fusów. W tej sprawie jest bardzo dużo zmiennych” - wyjaśnia.Tomasz Komenda w lutym tego roku zmarł na raka. Mężczyzna miał bardzo trudną historię, która zakończyła się tragicznie. Niesłusznie skazany na 25 lat więzienia po 18 latach odsiadki wyszedł na wolność, lecz jego szczęście nie trwało długo. 

Tyler Ninja Blevis, czerniak, nowotwór
28.03.2024 12:27 Słynny youtuber zachorował na czerniaka. Chirurg o leczeniu nowotworów skóry

Na spodzie stopy miałem pieprzyk, który chciałem na wszelki wypadek usunąć. Wynik badania wykazał, że był to czerniak, na szczęście wykryty we wczesnym stadium - poinformował za pośrednictwem portalu X Tyler “Ninja” Blevins, którego na YouTube obserwuje prawie 14 mln osób. O komentarz poprosiliśmy dr n. med. Macieja Kowalewskiego, chirurga i transplantologa.Pamiętajcie, żeby regularnie badać u dermatologa tzw. pieprzyki i wszelkie znamiona. Czerniak zresztą nie zawsze rozwija się ze znamienia i nie każdy ma ciemny kolor.– Z minimum informacji przedstawionych przez Ninję wynika, że w jego przypadku proces profilaktyki nowotworów skóry przebiegł modelowo – podczas rutynowego przeglądu skóry zakwalifikowano zmianę do wycięcia, w wyniku histologicznym okazała się ona czerniakiem, więc wykonano dalsze leczenie zgodnie z uznanymi zaleceniami - tłumaczy w rozmowie z Pacjenci.pl  dr n. med. Maciej Kowalewski, chirurg i transplantolog z Centrum Medycznego SafiMed z Zabierzowa. 

Borelioza, kleszcze, Rzecznik Praw Pacjenta
26.03.2024 12:39 Kontrowersje wokół leczenia boreliozy w Polsce. Lekarzom grożą kary 500 tys. zł

25 postępowań i 20 decyzji w sprawie praktyk lekarzy stosujących w leczeniu boreliozy niepotwierdzoną naukowo metodę ILADS - wydał Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec. Teraz zapowiedział zdecydowane kroki, w tym konkretne kary pieniężne, nawet do 500 tys. zł.Chmielowiec uczulał już wcześniej, że długotrwałe stosowanie antybiotyków w celu leczenia boreliozy (ILADS) może być groźne dla pacjentów. Mało tego, ta terapia  jest również niezgodna zarówno z prawem, jak i etyką lekarską.

Smutna księżna Kate, w tle zdjęcie ekspertki
25.03.2024 20:26 Księżna Kate zaczyna "chemioterapię prewencyjną". Onkolog wyjaśnia

"Moi lekarze zdecydowali, że powinnam poddać się prewencyjnej chemioterapii. Jestem na wczesnym etapie tego leczenia" — ogłosiła księżna Kate w emocjonalnym oświadczeniu. Co to oznacza? Na czym polega leczenie księżnej Kate? O wyjaśnienie poprosiliśmy prof. dr hab. n. med. Barbarę Madej-Czerwonkę.

  • 1
  • 2