Nowotwór jest niezwykle szerokim pojęciem w medycynie, a nowe sposoby jego leczenia i zapobiegania stanowią dla wielu specjalistów prawdziwy priorytet.
Księżna Kate przerwała milczenie i podzieliła się najnowszymi informacjami na temat swojej walki z rakiem. W szczerym oświadczeniu wyznała, na jakim jest etapie. Jak obecnie czuje się żona księcia Williama? Oto najnowsze szczegóły prosto z Wielkiej Brytanii.
Powszechnie wiadomo, że styl życia, jak i dieta, są nierozerwalnie związane z naszym stanem zdrowia. Żywność, którą spożywamy, powinna zapewniać wszystkie substancje potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Tymczasem prawie każdy z nas nieświadomie spożywa szereg produktów, które mogą prowadzić do rozwoju groźnych nowotworów! Popularny w sieci dietetyk bije na alarm. Wymienił kilka, które są pożywką dla raka. Lepiej ich unikać!
Nowotwory regionu głowy i szyi, do których zalicza się rak gardła, stanowią ok. 5% wszystkich zarejestrowanych w Polsce nowotworów złośliwych. Choć ta liczba nie wydaje się duża, według ekspertów przybywa diagnoz wśród coraz młodszych pacjentów. Niestety, właśnie takie rozpoznanie otrzymał znany i lubiany aktor.Nowotwory głowy i szyi występują najczęściej po 45. roku życia i dotykają częściej mężczyzn niż kobiety. W Polsce rak krtani i gardła stanowi 4% wszystkich nowotworów u mężczyzn i 0,5% nowotworów u kobiet.
Od stycznia 2025 roku Polskę czeka prawdziwa rewolucja w publicznej służbie zdrowia. Ministerstwo Zdrowia przekazało, że pacjenci onkologiczni w naszym kraju będą mieli dostęp do rewolucyjnych, mało inwazyjnych zabiegów onkologii interwencyjnej w ramach państwowych świadczeń. To efekt wieloletnich starań specjalistów, który daje chorym na raka szansę na skorzystanie z alternatywy dla klasycznych metod leczenia. To dobra wiadomość dla wszystkich pacjentów onkologicznych w Polsce.
Znana tenisistka poinformowała na Instagramie, że choruje na raka. 32-latka polskiego pochodzenia walczy z nowotworem piersi i ma za sobą operację. Nadal kontynuuje karierę.
Nowotwór może pojawić się w prawie każdym miejscu w naszym ciele. Zdarza się, że rozwija się w zatokach przynosowych lub w nosie. Daje wtedy wiele niespecyficznych objawów. Jak go poznać?
Często zamalowujemy swoje paznokcie, a szkoda, bo paznokcie mogą być bardzo dobrym wyznacznikiem naszego zdrowia. Zdarza się, że zmiany w ich kolorze, kształcie czy strukturze, mogą wskazywać na poważne choroby, m.in. na raka. Na co zwrócić uwagę?
Wczesne rozpoznanie guza mózgu może uratować Ci życie. Jakie objawy mogą na niego wskazywać? Oto 7 najczęstszych – jeśli się pojawią, koniecznie odwiedź lekarza i wykonaj badania.Guzy mózgu rocznie są diagnozowane u ok. 1 osoby na 5 tysięcy, stanowiąc 9 proc. nowotworów u dorosłych i 20 proc. u dzieci. Ich najczęstsze przyczyny to urazy głowy, zakażenia wirusem HIV i ekspozycja na chemikalia. Nie bez znaczenia są też czynniki genetyczne. Jak rozpoznać tę groźną chorobę? Oto 7 typowych objawów.
Może upłynąć wiele lat, zanim objawy raka nerki zaczną nas niepokoić. Rozwija się bowiem bezobjawowo, a diagnoza nowotworu następuje już w zaawansowanym stadium. Rak nerki w większości przypadków rozwija się jednostronnie, obejmując narząd po lewej lub prawej stronie ciała. Ale są wyjątki, które sprawiają, że nerki chorują po obu stronach, które również warto znać. Szybkie rozpoznanie nowotworu daje nadzieję na lepszą diagnostykę i leczenie ratujące życie.
Rak przełyku, jak wiele podstępnych chorób, początkowo rozwija się bez wyraźnych objawów. Początkowe stadia to zwykle lekka chrypka i nieprzyjemne odczucie podczas przełykania pokarmów. Na nowotwór przełyku najczęściej narażone są osoby po 50. roku życia, ale warto znać jego objawy, aby w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem. Rozmowa ze specjalista i właściwe badania zdecydowanie zwiększają szanse na wyleczenie. Jest to o tyle ważne, że nieleczony nowotwór przełyku może skutkować wieloma komplikacjami zdrowotnymi, niedożywieniem i groźnymi przerzutami.
Statystyki są zatrważające. Wynika z nich, że nowotwór płuc zabija dużo więcej kobiet niż nowotwór piersi. Niestety, Polki same proszą się o zachorowanie. Podpowiadamy, czego nie robić, by uniknąć raka płuc.W Polsce każdego roku diagnozuje się około 22 tys. przypadków raka płuc. Coraz częściej dotyka on kobiet. Liczba chorujących na ten nowotwór pań od 2000 roku wzrosła aż o 95 proc., czyli niemal dwukrotnie.
Kamica żółciowa i otyłość to główne czynniki ryzyka, jeśli chodzi o tego raka. Choć wciąż zaliczany jest do nowotworów rzadkich, to liczba zdiagnozowanych przypadków ostatnio niepokojąco rośnie. W dodatku – zdiagnozowanych późno.A czas w przypadku nowotworów jest niezwykle ważny. Niestety, wiele osób bagatelizuje, przede wszystkim kamicę żółciową, twierdząc, że kamienie nie są niczym groźnym. Tymczasem przewlekła kamica prowadzi do raka pęcherzyka żółciowego.
Nowotwory trzustki to jedne z najgroźniejszych chorób onkologicznych, ze względu na późne wykrywanie. Naukowcy Fundacji Champalimaud w Lizbonie w Portugalii przeprowadzili badanie, w którym wykryto zmiany przednowotworowe w trzustce za pomocą obrazowania tensora dyfuzji (DFI). Wyniki badań opublikowali w czasopiśmie Investigative Radiology.
Według badań, rak wątroby (HCC) jest najszybciej rozwijającą się, a zarazem czwartą najczęstszą przyczyną śmierci z powodu nowotworów na świecie. Z kolei największym czynnikiem ryzyka HCC jest marskość wątroby. Jeśli podczas spożywania posiłku nasilą się jednak te objawy – nie ma na co czekać, ponieważ wczesne wykrycie nowotworu może uratować życie. Wielu pacjentów niestety zbyt późno słyszy diagnozę.
Amerykanka Jelena Tompkins miała zaledwie 34 lata, kiedy wykryto u niej nowotwór. Początkowo lekarz nie brał jej symptomów na poważnie. Ostatecznie intensywny zapach gazów okazał się objawem zaawansowanego raka jelita. Jej historia może nas wiele nauczyć. – Jesteś swoim najlepszym rzecznikiem, jesteś zanurzony w raku 24/7, więc upewnij się, że lekarze naprawdę rozumieją, jak się czujesz. Nie mogą ci pomóc, jeśli nie wiedzą, co dzieje się w twoim ciele – radzi Jelena Tompkins.
Lekceważenie pierwszych symptomów nowotworu wpływa na opóźnienie prawidłowej diagnozy i zmniejsza szanse chorego na wyleczenie. Dlatego niezwykle ważne jest, by stale przyglądać się swojemu organizmowi, który chętnie daje sygnały, że dzieje się coś złego. Oto 10 objawów raka żołądka, których pod żadnym pozorem nie należy ignorować.Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2020 r. wykryto w Polsce 4505 przypadków raka żołądka. Nawet 90% chorych w momencie diagnozy ma nowotwór w stopniu zaawansowanym, co utrudnia podjęcie skutecznej terapii.
Tomasz Jakubiak, kucharz i juror programów kulinarnych, publicznie opowiedział o walce, jaką toczy z nowotworem dwunastnicy. To jeden z najrzadszych nowotworów przewodu pokarmowego. Ze względu na niespecyficzne objawy, często pomijany jest w pierwszej diagnozie.
Jednym z najpotężniejszych narzędzi w profilaktyce raka jest odpowiednia dieta. Eksperci wskazują, że prawidłowe żywienie może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka nawet o 30-35proc. Co zatem warto jeść, aby zmniejszyć ryzyko choroby?
Rak żołądka rozwija się niezwykle podstępnie. Początkowe objawy łatwo pomylić z innymi chorobami, a bardziej charakterystyczne symptomy pojawiają się późno. Im późniejsze wykrycie, tym mniej skuteczne leczenie. Jakie objawy raka żołądka powinny nas zaniepokoić? Odpowiadamy.Jak podaje portal ppm.edu.pl, nowotwór złośliwy żołądka jest chorobą, która częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet. U mężczyzn jest to około 5% zachorowań, a u kobiet 3% zachorowań. Rak żołądka stanowi u mężczyzn około 7% zgonów, u kobiet 5% zgonów nowotworowych.
Nowotwory dają różnorodne dolegliwości. Warto więc przyglądać się swojemu ciału, które często alarmuje, że dzieje się coś złego. Jeden z początkowych objawów nowotworu można zobaczyć na skórze. Warto zwrócić uwagę na takie ślady.Jak podaje Medonet, Najnowszy Narodowy Test Zdrowia Polaków, czyli największe internetowe badanie zdrowia w polskim internecie (ponad 1 mln wypełnionych ankiet) wykazał, że w 2020 r., z powodu nowotworów zmarło w Polsce blisko 109 tys. osób, z czego 92 proc. zgonów stanowiły nowotwory złośliwe.
Nietypowy wygląd stolca może być objawem wielu chorób, w tym raka trzustki, kiedy to może wystąpić tzw. stolec acholiczny – po czym go poznać i co zrobić, gdy wystąpi?
Nie żyje Stanisław Tym – legendarny aktor, satyryk i felietonista tygodnia "Polityka". Gwiazda kultowych filmów Stanisława Barei zmarła w wieku 87 lat. Artysta chorował na nowotwór. "Przez dekady meblował nam zbiorową wyobraźnię i kształtował poczucie humoru" – wspomina go "Polityka".
Nowotwory są coraz częstsze. Warto więc wiedzieć, jakie sygnały od organizmu powinny zwrócić naszą uwagę. Im szybsze wykrycie, tym większa szansa na wyzdrowienie. Oto pierwsze objawy raka, które powinny nas zaniepokoić.Jak podaje portal immuno-onkologia.pl, według danych statystycznych Krajowego Rejestru Nowotworów z rakiem zmaga się ok. 1,17 mln Polaków. Dane są zatrważające, bo oznaczają, że na każde 100 tys. osób w naszym kraju 440 ma zdiagnozowanego raka. Liczba nowych zachorowań w skali roku sięga blisko 170 tys.
Jest wiele rzeczy, które możemy zrobić, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Najprościej jednak zrezygnować z nawyków, które rujnują nasze zdrowie i "zapraszają" nowotwór "do środka".
Rak jelita grubego to jeden najczęściej występujących nowotworów w Polsce. Im wcześniej zostanie rozpoznany, tym lepiej. Na to powinieneś zwrócić uwagę, by nie przegapić pierwszych oznak tej groźnej choroby.
Rak żołądka często rozwija się bezobjawowo, co czyni go jednym z najbardziej podstępnych nowotworów. Jakie symptomy mogą budzić niepokój i kiedy zgłosić się do lekarza? Zapytaliśmy o to specjalistkę onkologii klinicznej, lek. med. Olgę Urbanowską-Domańską.
Gdy czkawka zbyt długo nie chce ustąpić, trwa dłużej niż dzień, dwa i wciąż powraca, warto skonsultować się z lekarzem. Ta niegroźna w normalnych warunkach reakcja organizmu może towarzyszyć poważnej chorobie. Badania dowodzą, że czkawka jest częstym problemem osób, które zmagają się z chorobą nowotworową.
Problemy zdrowotne jąder nie ograniczają się wyłącznie do nowotworów. Warto wiedzieć, jakie inne schorzenia dotykają okolic intymnych mężczyzn, aby w razie konieczności odpowiednio wcześnie zareagować. Ból, obrzęk czy dyskomfort mogą wymagać pilnej interwencji lekarskiej, a nawet wizyty na szpitalnym oddziale ratunkowym. Pewne sygnały powinny nas zaniepokoić od razu.