Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Tak rozwija się nowotwór u dziecka. Onkolog wskazuje pierwsze objawy
Daria  Siemion
Daria Siemion 17.06.2024 11:50

Tak rozwija się nowotwór u dziecka. Onkolog wskazuje pierwsze objawy

prof. dr n. med. Wojciech Młynarski, onkolog
Fot. Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Canva / Getty Images

Nowotwór u dziecka – te słowa brzmią przerażająco dla każdego rodzica, niemniej choroba się zdarza.  Dzieci mogą chorować zarówno na raka płuc, jak i wątroby. Występują u nich również inne nowotwory. 

O tym, jak się objawiają i jak je rozpoznać, nim będzie za późno, w rozmowie z Pacjentami opowiada prof. dr hab. n. med. Wojciech Młynarski, pediatra, onkolog i hematolog dziecięcy, kierownik Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Nowotwór u dziecka a zmiana zachowania

Okazuje się, że jednym z pierwszych sygnałów świadczących o tym, że u dziecka rozwija się nowotwór, jest zmiana charakteru.

– Zaniepokoić rodziców powinna przede wszystkim każda zmiana zachowania dziecka, każda zmiana jego nastroju – mówi lekarz. I dodaje:

– Jeśli zazwyczaj było ono bardzo aktywne, a naraz zrobiło się ciche, apatyczne i nazbyt spokojne, sprawia wrażenie ciągle zmęczonego, jest blade, to znaczy, że coś może mu dolegać. 

Prof. dr hab. n. med. Wojciech Młynarski zaznacza jednak, aby nie wpadać w panikę.

– To oczywiście nie musi od razu być coś bardzo poważnego, ale jeśli taki stan będzie się utrzymywał przez kilka dni, należy udać się z dzieckiem do lekarza. Zwłaszcza rodzice małych dzieci powinni być uwrażliwieni na zmianę zachowania, gdyż małe dziecko jeszcze nie powie, co mu dolega, a choroba może się już toczyć – mówi Pacjentom.

Nowotwór u dziecka
Nowotwór to ciężkie przeżycie zarówno dla dziecka, jak i rodziców Fot. Freepik
Guz mózgu (nowotwór mózgu) - przyczyny, objawy i leczenie Historia 4-latki chorej na złośliwy nowotwór wyciska łzy. Ekipa "Nasz Nowy Dom" ruszyła z pomocą

Siniaki a dziecięcy nowotwór

Niektóre objawy raka u dzieci widać na skórze – mowa o "siniakach bez powodu".

– Jeśli są to zasinienia nieadekwatne do urazów, występują niezależnie od nich, jeśli pojawiają się w lokalizacjach, w których zwykle się nie pojawiają, np. na pośladkach i jeśli są o wiele większe niż zwykłe siniaki, to mogą być objawem choroby szpiku kostnego, a czasami nowotworowej – przestrzega prof. Młynarski.

Inne objawy raka u dzieci

Sygnałem, że dziecko ma raka mogą być nudności i wymioty, zwłaszcza te poranne. Nie chodzi jednak o sporadyczne, jednorazowe zdarzenia, a takie, które pojawiają się non stop.

– Objawem choroby nowotworowej mogą być także silne, nawracające bóle głowy, powiększenie węzłów chłonnych nie związane z infekcją, jak również, nie związane z infekcją, stany podgorączkowe i gorączka.  U dzieci do ok. 5-ego roku życia takim objawem może też być krwiomocz, który może jednak również towarzyszyć infekcji dróg moczowych – wylicza onkolog.

Pamiętajmy, że dziecięce nowotwory rozwijają się o wiele szybciej, niż u dorosłych, niektóre wręcz ekspresowo. Uważna obserwacja zachowania i wyglądu dziecka może uratować mu życie poprzez wczesne wdrożenie terapii.

Zobacz też:

Ten nowotwór łatwo pomylić z dolegliwościami gastrycznymi. Jakich objawów nie przegapić?

Nowotwór trzustki długo nie daje objawów. Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania?

Co piąty z nas zachoruje na raka. Naukowcy nie mają wątpliwości

Ta choroba niszczy wątrobę. Łatwo przywieźć ją z wakacji
Ból wątroby na wakacjach
Ból wątroby na wakacjach
Nawet 10 milionów Polaków wyjedzie w tym roku na wakacje za granicę. Najpopularniejsze kierunki turystyczne wśród naszych rodaków to Chorwacja i Grecja, ale wielu z nich spędzi wakacje nieco dalej: w Ameryce Południowej, Azji i Afryce. Niestety higiena w tamtejszych krajach nie zawsze jest na wysokim poziomie, co sprawia, że łatwo z nich przywieźć “chorobę brudnych rąk”."Wirusowe zapalenie wątroby typu A jest chorobą, pojawiającą się wszędzie tam, gdzie panują złe warunki sanitarno-higieniczne. Mieszkańcy krajów biednych, gdzie występuje WZW A, zarażają się wirusem najczęściej we wczesnym dzieciństwie, kiedy objawy są łagodne. Natomiast podróżujący przebywający w tym środowisku, jeżeli zachorują jako dorośli, przechodzą tą chorobę o wiele ciężej" – przestrzega Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Bytomiu.
Czytaj dalej
Zapobiegają miażdżycy i działają antynowotworowo. Dlaczego jeszcze warto jeść pomidory?
Pomidory, działanie pomidorów
Działają antynowotworowo
Choć pomidory dostępne są w supermarketach przez cały rok, to właśnie wiosną i latem kuszą świeżością i pięknym kolorem na miejskich bazarkach. Warto je jeść, gdyż zawierają likopen. Jest to organiczny związek chemiczny, który działa przeciwutleniająco.Warto wiedzieć, że jedzenie pomidorów zmniejsza ryzyko zawału serca, ale również poprawia trawienie czy wzmacnia odporność. Na co jeszcze działają pomidory i czy wszyscy mogą jeść te pyszne warzywa?
Czytaj dalej