Tak rozwija się nowotwór u dziecka. Onkolog wskazuje pierwsze objawy
Nowotwór u dziecka – te słowa brzmią przerażająco dla każdego rodzica, niemniej choroba się zdarza. Dzieci mogą chorować zarówno na raka płuc, jak i wątroby. Występują u nich również inne nowotwory.
O tym, jak się objawiają i jak je rozpoznać, nim będzie za późno, w rozmowie z Pacjentami opowiada prof. dr hab. n. med. Wojciech Młynarski, pediatra, onkolog i hematolog dziecięcy, kierownik Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Nowotwór u dziecka a zmiana zachowania
Okazuje się, że jednym z pierwszych sygnałów świadczących o tym, że u dziecka rozwija się nowotwór, jest zmiana charakteru.
– Zaniepokoić rodziców powinna przede wszystkim każda zmiana zachowania dziecka, każda zmiana jego nastroju – mówi lekarz. I dodaje:
– Jeśli zazwyczaj było ono bardzo aktywne, a naraz zrobiło się ciche, apatyczne i nazbyt spokojne, sprawia wrażenie ciągle zmęczonego, jest blade, to znaczy, że coś może mu dolegać.
Prof. dr hab. n. med. Wojciech Młynarski zaznacza jednak, aby nie wpadać w panikę.
– To oczywiście nie musi od razu być coś bardzo poważnego, ale jeśli taki stan będzie się utrzymywał przez kilka dni, należy udać się z dzieckiem do lekarza. Zwłaszcza rodzice małych dzieci powinni być uwrażliwieni na zmianę zachowania, gdyż małe dziecko jeszcze nie powie, co mu dolega, a choroba może się już toczyć – mówi Pacjentom.
Siniaki a dziecięcy nowotwór
Niektóre objawy raka u dzieci widać na skórze – mowa o "siniakach bez powodu".
– Jeśli są to zasinienia nieadekwatne do urazów, występują niezależnie od nich, jeśli pojawiają się w lokalizacjach, w których zwykle się nie pojawiają, np. na pośladkach i jeśli są o wiele większe niż zwykłe siniaki, to mogą być objawem choroby szpiku kostnego, a czasami nowotworowej – przestrzega prof. Młynarski.
Inne objawy raka u dzieci
Sygnałem, że dziecko ma raka mogą być nudności i wymioty, zwłaszcza te poranne. Nie chodzi jednak o sporadyczne, jednorazowe zdarzenia, a takie, które pojawiają się non stop.
– Objawem choroby nowotworowej mogą być także silne, nawracające bóle głowy, powiększenie węzłów chłonnych nie związane z infekcją, jak również, nie związane z infekcją, stany podgorączkowe i gorączka. U dzieci do ok. 5-ego roku życia takim objawem może też być krwiomocz, który może jednak również towarzyszyć infekcji dróg moczowych – wylicza onkolog.
Pamiętajmy, że dziecięce nowotwory rozwijają się o wiele szybciej, niż u dorosłych, niektóre wręcz ekspresowo. Uważna obserwacja zachowania i wyglądu dziecka może uratować mu życie poprzez wczesne wdrożenie terapii.
Zobacz też:
Ten nowotwór łatwo pomylić z dolegliwościami gastrycznymi. Jakich objawów nie przegapić?
Nowotwór trzustki długo nie daje objawów. Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania?
Co piąty z nas zachoruje na raka. Naukowcy nie mają wątpliwości