Pacjenci.pl Uroda i pielęgnacja Trendy w suplementacji. Kolagen, który działa nie tylko na skórę
Fot. Canva/FG, ideadesign

Trendy w suplementacji. Kolagen, który działa nie tylko na skórę

30 grudnia 2024
Autor tekstu: Aneta Paniczko

Naturalna produkcja kolagenu w organizmie, tzw. białka młodości, zaczyna systematycznie spadać już pod 25. roku życia. Bez tej konkretnej substancji ciało, zarówno w środku, jak i na zewnątrz szybciej wykazuje oznaki starzenia. Najbardziej cierpi na tym zdrowie i uroda.

Kolagenowa rewolucja na rynku

Kolagen w formie suplementu to produkt, który zrewolucjonizował rynek. J ego przyjmowanie ma przede wszystkim uzupełnić braki dietetyczne. I choć wciąż musimy pamiętać, że dla naszego zdrowia i urody dobrze zbilansowana dieta to podstawa, w tym spożywanie ryb czy bulionów gotowanych na kości, warto sprawdzić, czy oferta produktów gotowych z kolagenem może nam w tym pomóc.

Suplementacja kolagenu nie tylko wspiera zdrowie i kondycję skóry, wykazując działanie wzmacniające jej strukturę, co przekłada się na mniejsza widoczność zmarszczek i przebarwień. Przyjmowanie suplementów z kolagenem ma jeszcze jedną zaletę: pozytywnie wpłynie na stan naszych stawów i kości. O ile kwestie urody są raczej uniwersalne i istotne dla użytkowników w każdym wieku, o tyle słabsze stawy i kości to typowa bolączka wieku senioralnego.

Kolagen dostępny jest w różnych postaciach. Na rynku trafimy przede wszystkim na kolagen rybi (zbierany np. z rybich brzuszków), ale znajdziemy tez produkt wołowy lub wegański. Występuje w ciekawych połączeniach z innymi składnikami, które wzmacniają jego działanie, np. witamina C oraz uzupełniają niedobory

Wiatr i mróz nie służą włosom. 5 praktycznych porad, jak dbać o włosy zimą
„Botoks” z czasów PRL. Nasze babcie likwidowały nim zmarszczki za 7 zł

Białko, które jest niezbędne dla zdrowia

Kolagen to białko strukturalne, które stanowi w naszym organizmie aż 30% całkowitej masy  białkowej. Jest podstawowym budulcem skóry, włosów, kości, stawów i chrząstek. Jego naturalna produkcja ostaje zahamowana w połowie trzeciej dekady życia, i z roku na rok maleje coraz bardziej. Efektem jest wiotczenie skóry, widoczne zmarszczki, problemy ze stawami. Dlatego, aby zniwelować te problemy, warto uzupełniać zawartość kolagenu w organizmie. Poza tym, że jego obecność będzie wspierać elastyczność i nawilżenie skóry, a przy okazji wzmacniać strukturę włosów i paznokci, to pozytywnie przełoży się również na ruchomość i regenerację stawów. Warto o tym pamiętać, np. w razie urazów. Według ekspertów jednym z najlepiej przyswajanych produktów jest hydrolizowany kolagen morski typu I. Jego budowa bardzo przypomina kolagen ludzki, a sam produkt wchłania się nawet 50% lepiej niż wołowy. Inna kategorią, bardzo dobrze przyswajaną przez organizm jest kolagen wegański.

Napój, proszek czy kapsułki – duży wybór

W zależności od naszych potrzeb i możliwości (nie wszyscy są w stanie przełknąć kapsułkę, a części osób nie pasuje forma proszku rozpuszczanego w wodzie), możemy wybrać produkt, który spełni nasze oczekiwania:

  • Płynna forma kolagenu to najpopularniejszy i najłatwiejszy w stosowaniu produkt. Dostępny jest w butelkach lub w postaci skoncentrowanych szotów. Te ostatnie często trzeba przechowywać w lodówce
  • Proszek do rozpuszczania w wodzie , najczęściej dostępny z miarką lub gotową saszetką. Jest łatwy do rozpuszczenia i zmieszania, zazwyczaj ciekawy w smaku i precyzyjny w odmierzaniu porcji
  • Kolagen w kapsułkach świetnie się sprawdza w sytuacji, gdy nie mamy gdzie rozpuścić proszku , np. w podróży. Jednak kapsułka nie mieści zbyt wiele produktu, dlatego, aby porcja kolagenu była optymalna – należy ich ilość dostosować do wskazań producenta

Warto wiedzieć, że większość kolagenów jest dostępna w przyjemnych smakach, np. malinowym, ananasowym, co szczególnie docenią osoby, które wrażliwe są na rybi smak i zapach. Warto jednak wybierać produkty naturalne, o prostym składzie, bez konserwantów i barwników.

Gdy kolagen łączy się z innymi składnikami

Takie połączenia są prawdziwym koktajlem młodości. Nie dość, że zawierają kolagen, to dodatkowo zawierają prozdrowotne składniki aktywne, których niedobory warto uzupełniać:

  • Witamina C , która jest niezbędna do syntezy kolagenu w organizmie
  • Kwas hialuronowy stosowany w celu wparcia nawilżenia skóry i poprawy pracy stawów
  • Cynk , który świetnie działa na skórę, włosy i paznokcie
  • Witaminy z grupy B i niacyna stosowane w celu wsparcia metabolizmu komórkowego
  • Skrzyp polny i miedź w połączeniu z kolagenem jeszcze lepiej wzmacniają włosy i paznokcie

Nowością na rynku jest także kolagen z witaminą U , która polecana jest zwłaszcza osobom z problemami trawiennymi. Witamina U wspiera bowiem regenerację błony śluzowej żołądka, działając przeciwzapalnie.

Kto powinien suplementować kolagen

Najlepiej sięgać po niego już po 25. roku życia. Ale jego suplementacje powinny rozważyć przede wszystkim:

  • Seniorzy – w celu opóźnienia procesów starzenia się skóry i wsparcia kondycji stawów i kości
  • Sportowcy – w celu regeneracji i ochrony chrząstek stawowych
  • Osoby po urazach – aby przyspieszyć gojenia się kości i uszkodzeń skóry
  • Osoby z problemami skórnymi – w celu poprawy kondycji, elastyczności i nawilżenia skóry

Suplementując kolagen, nie zapominajmy o podstawowych elementach zdrowego stylu życia , a zwłaszcza zbilansowanej diecie, aktywności fizycznej, unikaniu stresu i wysypianiu się.

Zobacz także:

Żaden krem nie zastąpi serum. Ale i tak trzeba go używać

Krem z tym składnikiem prasuje skórę lepiej niż żelazko. Idealne dla cery 60+

Na zmarszczki, popękane pięty i zrogowacenia. Remedium zrobisz sama w domu

Dlaczego zimą swędzi skóra? Prosty sposób, by problem zniknął
Nie wiesz jak odżywić skórę głowy i zapobiec puszeniu się włosów? Rozwiązanie tkwi w tym olejku
Obserwuj nas w
autor
Aneta Paniczko

Redaktorka i dziennikarka z kilkunastoletnim stażem. Lubi wyszukiwać ciekawostki naukowe i kulinarne oraz dzielić się nimi z innymi – uważa, że każdy powód do merytorycznej dyskusji jest dobry. Z wykształcenia socjolog o specjalizacji medialnej. Miłośniczka wysokich gór i niskich jamników. Aktualnie opiekunka jednego, który lubi pokazywać swój uparty charakter.  

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko