Ptoza oka po botoksie. Tego groźnego skutku ubocznego nie wolno bagatelizować
Ptoza oka to nic innego jak opadająca powieka, która pojawia się po botoksie na czoło. Wiele osób długo bagatelizuje ten problem, uważając, że to tylko defekt kosmetyczny, co jest niezwykle groźne. Gdzie zgłosić się z ptozą oka po botoksie i jak się jej pozbyć? Odpowiadamy.
Jak podaje zatrzymacmlodosc.pl, z raportu instytutu badawczego BCMM „Zachowania i postawy konsumentów wobec zabiegów medycyny estetycznej”, przeprowadzonego w 2018 roku wynikało, że z zabiegów medycyny kosmetycznej korzystało 600 tys. osób. Aż 96% użytkowników było zadowolonych z efektów zabiegów, a 88% myśli o poddaniu się kolejnym takim zabiegom. ISAPS raportował z kolei, że w 2022 roku wykonano 9 221 419 zabiegów z użyciem botoksu.
Ptoza oka – efekt uboczny botoksu
Ptoza oka to mimowolne opadnięcie górnej powieki, które pojawia się po botoksie czoła. Dla wielu kobiet jest dużym problemem estetycznym, ale potrafi też ograniczyć widzenie, co utrudnia normalne funkcjonowanie. Zazwyczaj dotyczy tylko jednej powieki – mało prawdopodobne jest, by ptoza oka dotyczyła obu powiek jednocześnie.
Taki przykry efekt pojawia się zwykle po około trzech dniach po podaniu toksyny botulinowej. Może utrzymywać się to nawet do kilku miesięcy, choć zwykle jest to około kilku tygodni.
Kwas hialuronowy a botoks. Różnice, zastosowanie i wpływ na zdrowie Ten krem pod oczy kosztuje tylko 7 zł. Wygładza kurze łapki jak botoksPtoza oka – przyczyny
Do przyczyn ptozy oka zaliczamy:
- nieodpowiedna liczba jednostek botoksu,
- słabej jakości, nieprzebadany preparat,
- niestosowanie się przez pacjenta do zaleceń po zabiegu,
- nieprawidłowe wykonanie zabiegu,
- zbyt częste korzystanie botoksu,
- uczulenie.
Ptoza oka po botoksie a opadanie brwi
Po botoksie może pojawić się ptoza oka, ale też opadanie brwi. To drugie wiąże się z uczuciem „ciężkiego czoła” i wynika z podania zbyt dużej ilości botoksu względem organizmu pacjenta. Wówczas dochodzi do osłabienia mięśni na czole i opadania skóry czoła.
Jakie mogą być skutki uboczne botoksu?
Po botoksie mogą pojawić się również inne skutki uboczne. Do najczęściej występujących zalicza się zaczerwienienie skóry, siniaki oraz obrzęk. To jednak krótkotrwałe powikłania, które zazwyczaj znikają po 24 godzinach. Mogą pojawić się też: ból głowy, nudności, senność oraz osłabienie mięśni twarzy.