Trzy województwa o największej liczbie zakażonych kleszczy. Gdzie panuje szczególne zagrożenie boreliozą?
Kleszcze to pajęczaki będące dużym zagrożeniem dla człowieka z powodu przenoszenia bardzo groźnych chorób zakaźnych, takich jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Występują powszechnie na terenie całej Polski, jednak na pewnych obszarach notuje się szczególnie duży procent kleszczy zakażonych boreliozą.
Co to jest borelioza?
Borelioza to wieloukładowa choroba odzwierzęca wywoływana przez krętki z rodzaju Borrelia . Naturalnym rezerwuarem krętków są dzikie zwierzęta, a na człowieka przenoszone są w ślinie kleszcza z gatunku Ixodes ricinus poprzez jego ukąszenie i uszkodzenie skóry.
Warto podkreślić, że nie wszystkie kleszcze są nosicielami bakterii Borrelia, a te zakażone nie zawsze przenoszą boreliozę. Im szybciej usuniemy (prawidłowo) kleszcza ze skóry, tym mniejsze ryzyko zachorowania. Do zakażenia krętkami dochodzi po 24 - 48 godzinach od ukąszenia kleszcza. Jeśli usuniemy nieproszonego gościa w ciągu kilku godzin to ryzyko zachorowania na boreliozę jest niewielkie.
Gdzie w Polsce jest najwięcej zakażonych kleszczy?
W Polsce najwięcej kleszczy zakażonych krętkami Borrelia znajduje się we wschodniej i centralnej części kraju w województwach: Mazowieckim, Lubelskim i Warmińsko - Mazurskim. Na tych obszarach Polski odsetek zakażonych kleszczy może sięgać nawet do 60-70 procent! Wynika to z większego zalesienia tych terenów w stosunku do zachodniej części kraju. Warto dodać, że kleszcze żerują nie tylko w lasach. Możemy spotkać je w zasadzie wszędzie, szczególnie na obszarach trawiastych i krzaczastych.
Typowe miejsca bytowania kleszczy:
- lasy liściaste i mieszane
- obrzeża lasów
- łąki
- brzegi rzek i jezior
- parki
- ogrody
- gęste zarośla i paprocie
Jakie części ciała najbardziej lubią kleszcze?
Po powrocie ze spaceru z terenów leśnych czy trawiastych należy dokładnie obejrzeć skórę. Kleszcze preferują obszary ciała, które są ciepłe, cieńsze i dobrze ukrwione.
Miejsca na ciele szczególnie narażone na zagnieżdżenie się kleszcza:
- zgięcia kolan
- wewnętrzna strona ramion i ud
- pachy
- pachwiny, okolice genitaliów
- pośladki
- głowa (szczególnie linia włosów i okolice uszu)
- szyja