Wartości odżywcze owadów. Czy owady mogą zastąpić mięso?
Liczba ludności na świecie stale rośnie, a w związku z tym wzrasta zapotrzebowanie na żywność, a przede wszystkim na produkty z pełnowartościowym białkiem. Ostatnimi czasy zwiększa się zainteresowanie owadami, jako alternatywnymi źródłami białka w diecie. Produkcja żywności z insektów uważana jest za bardziej ekologiczną i ekonomiczną w porównaniu do żywności tradycyjnej.
Wartości odżywcze owadów
Jadalne owady mają stanowić alternatywę dla mięsa, ponieważ są bogatym źródłem białka oraz innych cennych składników odżywczych. Niektóre gatunki owadów zawierają aż trzy razy więcej białka niż wołowina, a do tego są mniej kaloryczne. Co więcej, w żółtym mączniku młynarku znajdziemy więcej żelaza niż w drobiu czy wieprzowinie. Warto dodać, że produkty na bazie insektów są wolne od GMO i mają niską zawartość soli.
Hodowla jadalnych owadów to także korzyści ekonomiczne i ekologiczne. Według badań przeprowadzonych przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) świerszcze do wytworzenia takiej samej ilości białka co bydło potrzebują sześć razy mniej paszy, a ich produkcja emituje 100 razy mniej gazów cieplarnianych.
Owady to źródło następujących składników:
- białko
- żelazo
- cynk
- witaminy z grupy B
- kwasy omega-3
- ryboflawina
- kwas pantotenowy
- biotyna
Jakie gatunki owadów są jadalne w Europie?
W Unii Europejskiej każdy produkt spożywczy z dodatkiem insektów musi być odpowiednio oznakowany, aby nie wprowadzać klientów w błąd. Na etykiecie takiego artykułu znajdziemy łacińskie nazwy owadów. Warto podkreślić, że białka owadów mogą wywoływać reakcje alergiczne u osób uczulonych na skorupiaki, roztocza czy mięczaki, dlatego produkty z dodatkiem owadów powinny zawierać informację, że „składnik może powodować reakcje alergiczne u konsumentów ze stwierdzoną alergią na skorupiaki, mięczaki i roztocza”. Szacuje się, że około 2 tysięcy gatunków owadów może być jadalnych dla człowieka.
Na rynku Unii Europejskiej dopuszczone są gatunki:
- mącznik młynarek (Tenebrio molitor)
- szarańcza wędrowna (Locusta migratoria)
- świerszcz domowy (Acheta domesticus)
- pleśniakowiec lśniący (Alphitobius diaperinus)
Co to jest „nowa żywność”?
W Europie produkty na bazie owadów stanowią niszę na rynku, jednak w wielu częściach świata są popularnym składnikiem diety. W Tajlandii, Chinach, Japonii czy Meksyku spożywanie insektów nikogo nie dziwi. W Europie jedzenie owadów wciąż wzbudza kontrowersje, jednak nie jest nowością.
1 stycznia 2018 roku weszła w życie nowelizacja unijnego rozporządzenia dotyczącego tak zwanej „nowej żywności”. Według niego jadalne owady oraz produkty z nich otrzymywane mogą być sprzedawane w sklepach na terenie krajów należących do Unii Europejskiej.
„Nowa żywność” to tradycyjne produkty konsumowane poza Unią Europejską oraz żywność pochodząca z nowych źródeł lub wyprodukowana za pomocą nowych technologii, które nie były spożywane w znacznym stopniu w Unii Europejskiej przed 15 maja 1997 roku. Do „nowej żywności” zaliczamy m.in. tradycyjne produkty z krajów trzecich, owady czy algi. Warunkiem wprowadzenia „nowej żywności” na rynek Unii Europejskiej jest wydanie na nią zezwolenia oraz wpisanie jej do unijnego wykazu.
13 stycznia 2021 roku Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności opublikował opinię naukową, w której stwierdził, że spożywanie larw mącznika jest zdrowe i bezpieczne.
3 stycznia 2023 roku Komisja Europejska za zgodą Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), wydała rozporządzenie zezwalające na wprowadzanie na rynek częściowo odtłuszczonego proszku ze świerszcza domowego jako „nowej żywności”.