Pacjenci.pl Zdrowie Trzy zioła stosowane w leczeniu zespołu jelita drażliwego. Polecane przez gastroenterologa
canva.com

Trzy zioła stosowane w leczeniu zespołu jelita drażliwego. Polecane przez gastroenterologa

23 maja 2023
Autor tekstu: Joanna Kamińska

Zespół jelita drażliwego (IBS) jest przewlekłym schorzeniem związanym z zaburzeniami czynnościowymi przewodu pokarmowego. Za główne przyczyny choroby uznaje się czynniki psychologiczne oraz zaburzenia flory bakteryjnej jelit, a leczenie polega głównie na łagodzeniu dokuczliwych objawów.  Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą gastroenterologii i chorób wewnętrznych lek. med. Jackiem Kowerzanow.

Rola ziół w leczeniu zespołu jelita drażliwego

Dolegliwości występujące w zespole jelita drażliwego to przede wszystkim przewlekłe, nawracające bóle brzucha oraz zaburzenia rytmu wypróżnienia. Wyróżnia się cztery typy IBS: z dominującym zaparciem, z dominującą biegunką, postać mieszaną (występujące naprzemiennie zaparcia i biegunki) oraz niesklasyfikowaną.

W leczeniu zespołu jelita drażliwego stosowane są środki farmakologiczne oraz psychoterapia. Z pomocą przychodzi także fitoterapia, czyli leczenie ziołami, które wykazują właściwości uspokajające, rozkurczające, łagodzące biegunkę lub zaparcia oraz wspomagające pracę układu pokarmowego. Warto podkreślić, że zioła należy stosować z rozsądkiem i umiarem, pod kontrolą lekarza specjalisty.

Jeśli chodzi o zioła, w ostatnim czasie wykorzystuje się olejek mięty pieprzowej bądź też mieszanki ziołowe bogate w melisę czy ostropest. Mój apel do pacjentów, żebyśmy zaopatrywali się w zioła w aptekach bądź w punktach aptecznych. Unikajmy kupowania ich na nieznanych stronach internetowych czy na bazarach, bo możemy nabawić się dużego kłopotu.” - powiedział lek. med. Jacek Kowerzanow.

Projekt bez nazwy (3).png

Zespół jelita drażliwego a dieta - jak się odżywiać?
Fitoterapia, czyli rola ziół w leczeniu i profilaktyce chorób

Olejek mięty pieprzowej

Mięta pieprzowa jest ziołem zatwierdzonym przez American College of Gastroenterology do leczenia IBS. Stosowanie olejku mięty pieprzowej zaleca się przy każdej postaci choroby: biegunkowej, zaparciowej, jak i mieszanej.

Olejek z mięty wykazuje działanie rozkurczowe na mięśnie przewodu pokarmowego. Łagodzi bóle związane ze stanem zapalnym w przewodzie pokarmowym i wycisza bóle jelit w zespole jelita drażliwego . Ponadto posiada właściwości wiatropędne , co okazuje się zbawienne dla pacjentów z IBS cierpiących na przewlekłe wzdęcia.

Mięta jest także składnikiem herbatek i preparatów działających antystresowo. Herbata z liści mięty pomaga łagodzić stres i stany napięcia , a także ma pozytywny wpływ na sen.

Ostropest plamisty

Ostropest plamisty znany jest ze swojego korzystnego wpływu na wątrobę i układ trawienny. Obecna w owocach i nasionach ostropestu aktywna substancja sylimaryna chroni komórki wątroby przed szkodliwym działaniem toksyn. Ponadto wykazuje działanie przeciwzapalne i ochronne na błonę śluzową żołądka. Ostropest plamisty zawiera dużą ilość błonnika pokarmowego, który ma pozytywny wpływ na pracę jelit .

Melisa

W związku z tym, że dolegliwości związane z zespołem jelita drażliwego nasilają się pod wpływem stresu, zaleca się stosowanie ziół uspokajających i wyciszających, takich jak melisa . Ponadto roślina ta posiada właściwości przeciwzapalnie i rozkurczowe na mięśnie gładkie budujące przewód pokarmowy. Melisa dzięki działaniu wiatropędnemu jest także pomocna przy wzdęciach , będących częstą bolączką pacjentów z IBS.

Zespół jelita drażliwego. Gastroenterolog Jacek Kowerzanow tłumaczy, jak go rozpoznać
Zespół SIBO - co to jest? Objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kamińska

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka kierunku zdrowie publiczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyła także studia podyplomowe z dydaktyki języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Warszawskim oraz 2-letnie studium fotograficzne w Warszawskiej Szkole Filmowej. Pisze o problemach zdrowotnych, które najczęściej dotykają Polaków. Szczególnie interesuje ją tematyka zdrowia psychicznego.  
Prywatnie jest wielką miłośniczką zwierząt, fotografii i kultury hiszpańskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja