Pacjenci.pl Zdrowie Tych pięciu części ciała zazwyczaj nie domywamy, a to prawdziwe siedliska bakterii!
canva.com

Tych pięciu części ciała zazwyczaj nie domywamy, a to prawdziwe siedliska bakterii!

3 sierpnia 2023
Autor tekstu: Joanna Kamińska

Podczas kąpieli często pomijamy pewne części ciała, nie zdając sobie sprawy, że są to miejsca, w których szczególnie lubią namnażać się bakterie. Specjaliści dermatolog dr Joshua Zeichner, profesor nadzwyczajny dermatologii i dyrektor ds. badań kosmetycznych oraz klinicznych w zakresie dermatologii w szpitalu Mount Sinai w Nowym Jorku i dr Mona Gohara, dermatolog z Yale School of Medicine  zwracają uwagę na pięć części ciała, których nie należy pomijać podczas codziennego mycia.

Pępek

Pępek to jedno z tych miejsc, które często są niedomywane. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że w pępku gromadzi się brud i martwy naskórek, co stwarza bakteriom doskonałe warunki do namnażania się. Kilka lat temu Uniwersytet Stanowy Północnej Karoliny przedstawił wyniki badań nad florą bakteryjną pępka. W badaniach wzięło udział 500 ochotników. Z pępków badanych osób wyizolowano 2368 gatunków bakterii, z czego spora część z nich była nieznana naukowcom. Warto więc zadbać o odpowiednią higienę pępka i nie pomijać go podczas codziennych kąpieli.

Projekt bez nazwy - 2023-08-02T154544.889.png

Zamierzasz wykonać badanie krwi? Poznaj prawdziwe znaczenie terminu „na czczo”! Możesz się zdziwić
To jeden z największych mitów, w który wierzą rodzice. Stomatolog apeluje!

Pośladki

Dr Zeichner zwraca uwagę na regularne mycie pośladków, zwłaszcza po aktywności fizycznej, całodziennym siedzeniu przy biurku czy kiedy się spocimy. "Wilgoć potu w połączeniu z tarciem odzieży o skórę może zwiększać ryzyko zapalenia mieszków włosowych (forma zakażenia – red)" – ostrzega dr Zeichner.

Skóra za uszami

Skóra za uszami bez odpowiedniej higieny może być narażona na powstawanie łupieżu, łuszczenia i świądu. "Skóra za uszami może stać się dość tłusta, umożliwiając wzrost drożdży na skórze głowy do wyższego niż normalnie poziomu” – mówi dr Zeichner.

Stopy, palce u nóg i paznokcie

Stopy i palce u nóg

Dr Zeichner oraz dr Gohara twierdzą, że ludzie powinni bardziej dbać o higienę stóp i palców u nóg. "Powinieneś myć skórę między palcami codziennie. Wilgotne środowisko między palcami jest pożywką dla bakterii i grzybów " – mówi dr Zeichner. "Pamiętaj, by wyczyścić wszystkie zakamarki" – radzi dr Gohara.

Na skórze bytują zarówno bakterie jak i grzyby, co stanowi naszą naturalną mikroflorę. Jeśli jednak dojdzie do pewnych zaburzeń, dochodzi do nadmiernego wykwitu zmian grzybicowych.” - powiedziała podolog Katarzyna Kamińska, właścicielka gabinetu podologicznego FootMed w Warszawie.

Paznokcie

Podczas każdorazowego mycia dłoni, nie powinniśmy zapominać o czyszczeniu paznokci. W tym celu może być pomocna specjalna szczoteczka do paznokci. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że w przestrzeniach pod paznokciami bytują największe siedliska bakterii na naszym ciele.

Podolog - ratunek dla stóp! Z czym udać się do podologa? Ekspert tłumaczy
Jak prawidłowo dbać o higienę intymną i zapobiegać infekcjom? Ekspert tłumaczy
Tagi: Zdrowie
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kamińska

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka kierunku zdrowie publiczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyła także studia podyplomowe z dydaktyki języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Warszawskim oraz 2-letnie studium fotograficzne w Warszawskiej Szkole Filmowej. Pisze o problemach zdrowotnych, które najczęściej dotykają Polaków. Szczególnie interesuje ją tematyka zdrowia psychicznego.  
Prywatnie jest wielką miłośniczką zwierząt, fotografii i kultury hiszpańskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko