Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Zamierzasz wykonać badanie krwi? Poznaj prawdziwe znaczenie terminu „na czczo”! Możesz się zdziwić
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 02.08.2023 13:32

Zamierzasz wykonać badanie krwi? Poznaj prawdziwe znaczenie terminu „na czczo”! Możesz się zdziwić

badanie krwi
canva

„Do badanie krwi należy przystąpić na czczo”. Zdanie to usłyszy każdy, kto będzie szukał informacji na temat przygotowania się do badania krwi. Wbrew pozorom „na czczo” nie oznacza tego, co większości z nas się wydaje! Co więc znaczy ten termin?

„Na czczo” – co to znaczy?

Zalecenie, by do badania krwi przystępować na czczo oznacza, że ostatni posiłek poprzedzający badanie należy zjeść 12-14 godzin wcześniej. Jednak wielu z nas błędnie uważa, że w tym stanie obowiązują podobne zasady co w suchym poście, więc niedozwolone jest również picie wody – nie jest to prawdą.  

Przed badaniem krwi można pić wodę. Co więcej, picie jej jest wręcz wskazane. Dzięki temu naczynia krwionośne staną się wyraźniejsze i tym samym ułatwią wykonanie zabiegu osobie pobierającej krew.

O tym, od których pokarmów należy się wstrzymać przed pobraniem krwi ,decyduje lekarz. Większość pacjentów jednak przystępuje do niego bez wcześniejszego spożycia pierwszego posiłku. Wielu z nich przed badaniem niesłusznie rezygnuje również z picia wody.

Projekt bez nazwy - 2023-08-01T173531.944.png

Proste, tanie i nieinwazyjne badanie, które pomaga wykryć raka jelita grubego Ten rodzaj duszności może być skrajnie niebezpieczny. Natychmiast powiadom o nim lekarza

Przed pobraniem krwi można pić wodę, ale nie każdą

30 minut przed badaniem krwi dozwolone (a nawet wręcz wskazane) jest wypicie szklanki wody. Jednak powinna być to woda przegotowana albo źródlana – wypicie wody mineralnej może zmienić poziom elektrolitów i niekorzystnie wpłynąć na wynik badania. Niedozwolone jest też picie wód smakowych i wód zawierających sok zagęszczony ze względu na zawarty w nich cukier.

Co ciekawe, przed badaniem krwi można wypić słabą kawę lub herbatę – pod warunkiem że nie jest konieczne oznaczenie elektrolitów i poziomu glikemii.

Przed pobraniem krwi nie należy pić alkoholu

Przed badaniem krwi nie należy pić alkoholu – już 2-3 dni wcześniej. W przeciwnym wypadku zakłócony może zostać wynik badania poziomu m.in. cholesterolu i bilirubiny.

Tagi: Zdrowie