Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Jak prawidłowo dbać o higienę intymną i zapobiegać infekcjom? Ekspert tłumaczy
Klaudia Jaroszek
Klaudia Jaroszek 02.08.2023 11:51

Jak prawidłowo dbać o higienę intymną i zapobiegać infekcjom? Ekspert tłumaczy

wywiad higiena intymna
canva.com

Prawidłowa higiena intymna to nie tylko kwestia komfortu, ale także zdrowia. Nieodpowiednia pielęgnacja okolic intymnych może prowadzić do wielu problemów, takich jak infekcje. Jak dbać o higienę intymną na co dzień i podczas miesiączki? Tłumaczy położna, terapeutka uroginekologiczna, seksuolog mgr Aleksandra Przekwas. 

Jak myć miejsca intymne? Czego używać by zachować odpowiednią higienę?

Pierwszym aspektem, który odgrywa ważną rolę w higienie jest technika mycia, czyli to jak się myjemy. Okazuje się, że najlepiej myć się od wzgórka łonowego w stronę odbytu, tak żeby nie przenosić bakterii na cewkę moczową z odbytu, które się naturalnie w nim znajdują. Nieprawidłowa higiena, czyli mycie w odwrotny sposób mogłoby spowodować infekcje np. układu moczowego. 

Drugą kwestią są produkty, których używamy podczas dbania o higienę. Do mycia miejsc intymnych wystarczy szare mydło (jest pozbawione detergentów i zapachów). Producenci przekonując do zasadności używania produktów do higieny intymnej podają argument, że mają one niższe (kwaśne) pH, co pozwala utrzymać pochwę w kwaśnym środowisku. Nie ma konieczności inwestowania w płyny dedykowane typowo do higieny miejsc intymnych, ponieważ nasza skóra nie potrzebuje mocno kwaśnego pH, a pochwa oczyszcza się sama. 

Czy mycie okolic intymnych samą wodą jest wystarczające?

Jeżeli mycie okolic intymnych samą wodą nie powoduje infekcji i jest dla nas wystarczające, to nie ma do tego większych przeciwwskazań. Badania nie mówią jednoznacznie, że mycie miejsc intymnych samą wodą jest złe. Wszystko tak naprawdę zależne jest od naszego zdrowia, stylu życia i jego intensywności.

Czy należy myć miejsca intymne przed i po stosunku?

Przed stosunkiem jak najbardziej można się umyć, jeżeli wpłynie to nam komfort zbliżenia, natomiast nie jest to konieczne. Z kolei po współżyciu u warto to zrobić, by usunąć nadmiar wydzielin, które też naturalnie pojawiają się w trakcie stosunku, a mogą przyczyniać się do powstawania infekcji. Po stosunku dobrym nawykiem będzie również skorzystanie z toalety w celu oddania moczu, co też może zminimalizować powstawanie infekcji. 

Projekt bez nazwy - 2023-07-12T170654.955.png

Ból przy stosunku - skąd się bierze? Przyczyny i leczenie w rozmowie z ekspertem Endometrioza - bolesny problem wielu kobiet. Ekspert podpowiada, co robić

Czy warto stosować na co dzień wkładki higieniczne?

Wkładki higieniczne, są dobrym rozwiązaniem, ale w niewielu sytuacjach. Mogą spełnić swoją funkcję na początku miesiączki, kiedy obserwujemy lekkie plamienie. Wtedy tradycyjna podpaska może okazać się zbyt duża i niewygodna, a wkładka idealnie wpasuje się i wchłonie lekkie plamienie. Natomiast codzienne noszenie wkładek może podrażniać nasze ciało, zwiększając tym samym wydzielinę z pochwy. Dlatego jeżeli nosimy wkładki ze względu na obfitą wydzielinę, to efekt może być zupełnie odwrotny i może się ona produkować w zwiększonej ilości. Powstaje błędne koło.

W czym najlepiej spać?

Jeżeli lubimy i nie jest nam zimno, możemy spać nago. Ważne jest to, aby wietrzyć krocze, ponieważ jeżeli nasza skóra styka się z bielizną albo z wkładką, temperatura danego miejsca ciała lekko się podnosi, co sprzyja powstawaniu infekcji. Dlatego spanie w majtkach lub z wkładką nie będzie dobrym rozwiązaniem.

Czy noszenie obcisłej bielizny lub stringów jest niezdrowe?

Ze stringami sprawa wygląda następująco - jeżeli pójdziemy się wypróżnić do toalety i nie mamy możliwości, aby po skończonej toalecie się podmyć, drobnoustroje/zabrudzenia mogą się przemieścić po stringach w górę i dostać do pochwy, czy też cewki moczowej. Natomiast jeżeli dbamy o czystość miejsc intymnych, jest to dla nas wygodne, a bielizna wykonana jest z bawełny - nie ma powodu do obaw. Niestety zazwyczaj stringi mają “sztuczny” skład i nie leżały obok bawełny. Dlatego przed kupnem stringów upewnij się z jakiego materiału zostały one wykonane.

Jak dbać o higienę intymną podczas miesiączki?

Czy powinnyśmy się często podmywać w ciągu dnia?

Mycie w ciągu dnia w trakcie miesiączki jest zależne od tego, czy używamy podpasek, tamponów, czy może kubeczka menstruacyjnego. Podczas użytkowania podpasek w trakcie obfitej miesiączki, dyskomfort może być większy, warto wówczas się odświeżyć i umyć okolice intymne - wedle potrzeby. Z kolei użytkowniczki tamponów i/lub kubeczków mogą odczuwać mniejszą potrzebę higieny. 

Czy tampony mogą być niebezpieczne dla zdrowia?

Tampony same w sobie nie są niebezpieczne, niebezpieczeństwo może się pojawić z chwilą nieodpowiedniego ich używania - po ośmiu godzinach noszenia tamponu w pochwie wzrasta ryzyko powstania zespołu wstrząsu toksycznego, który jest spowodowany namnażaniem bakterii. Tampon powinien być wymieniany maksymalnie co 8 godzin, jednak zaleca się jego zmianę wcześniej po około 4-6 godzinach. Jeżeli istnieje potrzeba wymiany tamponu np. co godzinę, to warto zastanowić się nad zmianą produktu na bardziej chłonny. Pewnie zastanawiacie się co ze spaniem w tamponie - Ważne, aby przestrzegać maksymalnego czasu ich noszenia - jeżeli nasz sen trwa więcej niż 8 godzin, to stosowanie tamponu na noc może być nie najlepszym rozwiązaniem.

Czy kubeczki menstruacyjne są higieniczne i wygodne?

Żadne badania jednoznacznie nie wykazują ich niebezpiecznego wpływu na nasze zdrowie, oczywiście przy założeniu odpowiedniego stosowania. W przypadku kubeczków maksymalny czas ich użytkowania to 12 godzin. Aplikacja kubeczka jest dosyć łatwa dzięki jego silikonowej i elastycznej formie. Możemy łatwo go zwinąć w kształt literki “C” , lekko spłaszczyć i wprowadzić do pochwy. Prawidłowo założony kubeczek nie powinien stanowić dyskomfortu, natomiast jego wystawanie poza pochwę oznacza zbyt płytka aplikację. Kubeczki mają swoje rozmiary, dzięki czemu indywidualnie dopasowują się dla każdej kobiety. Po zastosowaniu kubeczka, jego zawartość (krew menstruacyjną) wylewamy do toalety, a kubeczek przemywamy wodą. Ważne, aby aplikować go po dokładnym umyciu rąk. Przed pierwszym zastosowaniem należy go wyparzyć, a pomiędzy jednym a drugim zastosowaniem wystarczy przemyć wodą.

Jak stosować majtki menstruacyjne? Czy jest to dobry wybór podczas miesiączki?

Korzystając z majtek menstruacyjnych warto zaopatrzyć się w minimum dwie sztuki. Podobnie jak w przypadku kubeczków, maksymalnie można używać ich do 12 godzin, nie dłużej. Z uwagi na to, że majtki menstruacyjne są wyższe, dają poczucie większej stabilizacji, przez co są naprawdę wygodne. Przy okazji są bardzo chłonne co zapewnia komfort w trakcie ich użytkowania. Majtki menstruacyjne w przeciwieństwie do podpasek nie zawierają plastiku, więc tym gestem możemy przyczynić się również do dbałości o nasze środowisko i oszczędność portfela - majtki są wielokrotnego użytku.

Jak odróżnić infekcję bakteryjną od grzybiczej miejsc intymnych?

Kiedy mamy do czynienia z białymi upławami, myślimy o infekcji grzybiczej. W przypadku infekcji bakteryjnej obserwuje się, a raczej wyczuwa rybi zapach z okolicy krocza. W przypadku kolonizacji paciorkowcami, wydzielina pochwowa może przybierać żółty kolor i zieloną barwę. Podczas infekcji najlepiej oddać się w ręce specjalisty, aby zadecydował o odpowiednim postępowaniu i leczeniu. 

Jakie mogą być przyczyny nawracających infekcji intymnych?

Nieprawidłowe nawyki toaletowe oraz nieodpowiednia higiena miejsc okolic intymnych są głównymi czynnikami powodującymi infekcje i jej nawroty. Dodatkowo długotrwałe stosowanie antybiotykoterapii, wyjaławiające nasz organizm, również nie jest obojętne. 

Czy po pobycie na basenie możemy dostać infekcji intymnej?

Niestety woda, w szczególności ta ciepła, jest czynnikiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i innych drobnoustrojów. Jeżeli lubimy chodzić na basen i bardzo często z niego korzystamy, można pomyśleć o zabezpieczeniu w postaci odpowiedniej probiotyko-terapii dopochwowej. Należy ją stosować zgodnie z zaleceniami specjalisty lub tymi, przedstawionymi na ulotce produktu.

Czy włosy w miejscach intymnych, są barierą i chronią przed infekcją? 

Jeżeli komuś podoba się owłosienie i jest wygodne, nic nie stanowi przeszkody, by je mieć, ponieważ włosy łonowe nie gwarantują ochrony przed infekcjami. 

Z Joanną Kamińską rozmawiała położna, seksuolożka i terapeutka uroginekologiczna mgr Aleksandra Przekwas. Jest absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz studiów podyplomowych na Uniwersytecie SWPS. Na co dzień edukuje przyszłych rodziców i przygotowuje kobiety do świadomego przeżywania ciąży oraz porodu. Swoje kwalifikacje podnosiła odbywając wiele szkoleń i warsztatów. Uzyskała tytuł certyfikowanej terapeutki uroginekologicznej.

Tagi: Zdrowie
Polecane