Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > To jeden z największych mitów, w który wierzą rodzice. Stomatolog apeluje!
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 30.07.2023 11:56

To jeden z największych mitów, w który wierzą rodzice. Stomatolog apeluje!

wypadanie zębów mlecznych u dziecka
canva

Próchnica to poważny problem. Wbrew pozorom dotyczy nie tylko zębów stałych ale i mlecznych. Wielu rodziców uważa jednak, że skoro zęby mleczne wypadną w pewnym etapie rozwoju dziecka, to leczenie ich jest stratą czasu i pieniędzy. Nic bardziej mylnego! Stomatolog wyjaśnia, dlaczego zęby mleczne trzeba leczyć. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze stomatologiem dr. Bartoszem Zimnochem.

 

Dlaczego dziecko ma próchnicę?

Próchnica to choroba twardych tkanek zęba. Do powstawania jej przyczynia się wiele czynników np. odwapnienie tkanek zęba, kamień nazębny, na którym znajdują się drobnoustroje powodujące próchnicę. Częstym powodem powstawania próchnicy u dzieci jest niewłaściwa dieta, w której cukry proste znajdują się w nadmiarze – pokarmy tego rodzaju to m.in. słodycze i napoje dosładzane. Gdy przy tym dziecko nie ma wypracowanych nawyków regularnego i prawidłowego mycia zębów, następstwem będzie próchnica. 

Ponadto próchnica nie zawsze jest widoczna „Nawet my, lekarze podczas badania stomatologicznego nie jesteśmy w stanie zawsze stwierdzić, czy jest obecny ubytek próchnicowy. próchnica. Dlatego więc niezbędne są dodatkowe badania radiologiczne. Zalecam, aby nie czekać do momentu, w którym sami zauważymy czarną kropkę na zębie, tylko regularnie odwiedzać stomatologa”. - powiedział stomatolog dr Bartosz Zimnoch.

Projekt bez nazwy (52).png

Przyczyny powstawania próchnicy, o których wielu z nas nie ma pojęcia Nadżerki zębowe - objaw refluksu, o którym nie każdy wie

Zęby mleczne – je też trzeba leczyć!

Niedbanie o zęby mleczne „zaprocentuje” i spowoduje, że późniejsze zęby stałe będą w gorszej kondycji. Niestety wielu rodziców bagatelizuje konieczność ich leczenia u swoich dzieci ze względu na to, że zęby te prędzej czy później wypadają. To, że nie trzeba leczyć zębów mlecznych to jeden z najbardziej szkodliwych mitów. „To jest mit z wykrzyknikiem! Mianowicie zęby mleczne, tak samo jak zęby stałe psują się i może dojść do stanów zapalnych, które miejscowo spowodują, że infekcja, która jest pod zębem mlecznym, zaburzy rozwój zęba stałego. W efekcie ząb stały po wyrośnięciu będzie o gorszej budowie. Organizm jest cały połączony, więc stan zapalny, który jest pod zębem może się rozsiewać na dalsze organy organizmu”. - powiedział stomatolog dr Bartosz Zimnoch.

Leczenie tzw. mleczaków jest konieczne również, by zgryz dziecka prawidłowo się uformował. Zęby mleczne mają mniejszy stopień mineralizacji, dlatego są wrażliwsze na drobnoustroje obecne w jamie ustnej. A zmiany próchnicze rozwijają się szybko i nierzadko są w stanie zając całe korony zębowe. Próchnica powoduje nie tylko zbyt wczesną utratę mleczaków, ale też ma negatywny wpływ na wyrzynające się zęby stałe.

Dlatego zarówno dorośli, jak i dzieci powinni regularnie brać udział w wizytach u stomatologa: „Warto robić badanie stomatologiczne raz na pół roku”. - powiedział stomatolog dr Bartosz Zimnoch.

Jak dbać o higienę ustną dziecka?

Do 7 r.ż dziecka rodzic powinien mu pomagać myć zęby. Do tego momentu dziecko nie ma na tyle sprawności manualnej, by samodzielnie czyścić zęby i przede wszystkim, by robić to prawidłowo. Zasady pielęgnacji jamy ustnej dziecka, które warto znać to:

   • na szczoteczkę nakładajmy niewielką ilość pasty – dla dziecka wystarczy, by jej porcja miała rozmiar np. ziarenka ryżu,
   • dzieci nie mogą korzystać ze szczoteczek dla dorosłych – maluch potrzebuje szczoteczki z miękkim włosiem.

„Zalecenia się, aby myć zęby co najmniej dwa, trzy razy dziennie. Warto pamiętać, aby nie myć zębów zaraz po posiłku. Należy odczekać około pół godziny, żeby pH jamy ustnej trochę się podwyższyło. Mycie zębów zaraz po jedzeniu może spowodować, że będziemy wcierali te niskie pH”. - powiedział stomatolog dr Bartosz Zimnoch.