Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie psychiczne > Uderzenia gorąca – to nie tylko objaw menopauzy! Mogą też świadczyć o chorobie
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 23.07.2023 09:01

Uderzenia gorąca – to nie tylko objaw menopauzy! Mogą też świadczyć o chorobie

uderzenie gorąca
canva

Fale gorąca i poty są nie tylko objawami menopauzy. Co więcej, nie dotyczą tylko kobiet. Okazuje się, że uderzenia gorąca to także problem ludzi młodych, w tym również i mężczyzn. Co jest przyczyną?

 

Choroby tarczycy

Nadczynność tarczycy objawia się przez uderzenia gorąca. Oprócz niej chory intensywniej się poci, jest rozdrażniony i ma problemy z koncentracją. Towarzysz temu kołatanie serca. Pojawienie się tym zmian to oznaka, że należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Choroby tarczycy mogą pojawiać się częściej u kobiet, które ukończyły 35. rok życia – w ich przypadku możliwość rozwoju tego rodzaju chorób jest o 30% większa.

Projekt bez nazwy - 2023-07-23T033016.024.png

USG tarczycy - kiedy wykonać, co wykrywa i jak się przygotować? Menopauza

Nadwaga

Osoby otyłe i z nadwagą szybciej się pocą. Ich organizmy również łatwiej się przegrzewają niż w przypadku osób z BMI w normie. Dlatego też ta grupa osób częściej miewa uderzenia gorąca, częściej się poci i również może mieć częściej zaczerwienioną twarz. Spowodowane to bywa większym poziomem estrogenów w związku z nadmiarem tkanki tłuszczowej.

 

Przyjmowanie leków

Uderzenia gorąca to skutek interakcji leków z różnymi środkami np. suplementami. Zawsze należy o tym poinformować lekarza. Uderzenia gorąca mogą być też skutkiem przyjmowania leków przeciwdepresyjnych, leków sterydowych i leków napotnych. Ponadto uderzenia gorąca są częstym skutkiem ubocznym przyjmowania różnego rodzaju leków, o czym informują również ich producenci. Niemniej nawet jeśli objawy te wystąpią, wciąż trzeba skonsultować się ze specjalistą, by być może przepisał inny preparat.

Gruźlica, stres i nowotwory

Z powodu gruźlicy uderzenia gorąca pojawiają się w nocy i towarzyszą im nocne poty.

Uderzenia gorąca to także reakcja na silny stres – takiej osoby mogą drżeć wówczas ręce i może mieć zaczerwienioną twarz. To również oznaka, że osoba ta ma nerwicę.

Uderzenie gorąca to objaw rakowiaka, groźnego nowotworu. Chory ma wtedy zaczerwienioną twarz i przyspieszone tętno.