Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie W Polsce łykamy ten suplement na potęgę. Bardziej szkodzi naszemu zdrowiu, niż pomaga
Fot. Shutterstock/Sven Singhoff

W Polsce łykamy ten suplement na potęgę. Bardziej szkodzi naszemu zdrowiu, niż pomaga

25 września 2024
Autor tekstu: Sylwia Wamej

W Polsce ten suplement uchodzi za popularny i często stosowany. Chodzi dokładnie o kwasy omega -3. Zdaniem brytyjskich naukowców ten popularny suplement może być szkodliwy dla zdrowia.  Zażywany regularnie może zwiększyć ryzyko wystąpienia zawału serca, a także udaru. Co dokładnie wykazały badania?

Kwasy omega -3 mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia udaru i zawału serca

Kwasy omega-3 zażywane regularnie mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia udaru i zawału serca. Badania przeprowadził Biobank UK, który swoje wnioski oparł na trwającej 12 lat obserwacji ponad 400 tys. pacjentów.

W badaniu część uczestników regularnie przyjmowała ten popularny suplement z kwasami omega -3. Te n składnik najczęściej można znaleźć w oleju z tłustych ryb . Uczeni zauważyli, że u przyjmujących suplementy pacjentów o 13. proc. w zrosło ryzyko migotania przedsionków, natomiast o 5 proc.  ryzyko udaru . To jeszcze nie wszystko, bo stwierdzono też, że suplementacja wiązała się z o 15. proc. niższym ryzykiem śmierci w związku z niewydolnością serca.

2148579409 (1).jpg
Fot. Freepic

Najlepszym źródłem kwasów omega są ryby

Wspomniane badanie zostało przeprowadzone przez Biobank UK na grupie ponad 415  tys. uczestników w wieku od 40 do 69 lat . Jak podkreślają naukowcy, zanim zaczniemy łykać suplementy, na początku przede wszystkim trzeba wybrać zdrową, zbilansowaną dietę, która będzie bogata w ryby.

Najlepszym źródłem kwasów omega będą makrele, łosoś, tuńczyk, sardynki, pstrąg i śledzie. Kwasy omega-3 znajdują się też w nasionach chia, ale również siemieniu lnianym i  fasoli edamame.

Nie sięgaj od razu po suplementy

Dr Richard Isaacso jeden z autorów badania wyjaśnił, że zanim zdrowe osoby zaczną przyjmować suplementy, powinny zbadać poziom kwasów omega - 3. Nawet jeśli pojawią się niedobory, mimo wszystko lepiej zmienić dietę, niż od razu sięgać po suplementy.

Dr Andrew Freeman z National Jewish Heatlh w Denver zwrócił z kolei uwagę na to, że suplementy z kwasami omega -3, mogą zawierać zanieczyszczenia i metale ciężkie, m.in. rtęć. Warto też pamiętać o tym, że zanim sięgniemy po jakąkolwiek suplementację, skonsultujmy się z lekarzem.

Czytaj też:

Trzy sposoby na zdrowe jelita. Zdaniem osteopaty nagminnie popełniamy te błędy

Tym lepiej nie popijać leków. Koszmarny wybór przypłacisz zdrowiem

Mdłości, wymioty, zaparcia. Tak objawia się nadmiar tego pierwiastka, a łykamy go na potęgę

Sezon na jadalne kasztany rozpoczęty. Jakie mają właściwości zdrowotne?
Te produkty mogą złagodzić migrenowe bóle. Dietetyczka tłumaczy, co jeść przy migrenie
Obserwuj nas w
autor
Sylwia Wamej

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UMCS w Lublinie. Piszę m.in. o żywieniu, zdrowiu psychicznym i profilaktyce. Prywatnie miłośniczka podróży, muzyki na żywo i tańców swingowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko