Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Żywienie > Trzy sposoby na zdrowe jelita. Zdaniem osteopaty nagminnie popełniamy te błędy
Aneta Paniczko
Aneta Paniczko 24.09.2024 12:11

Trzy sposoby na zdrowe jelita. Zdaniem osteopaty nagminnie popełniamy te błędy

Częste podjadanie może zakłócać naturalny proces oczyszczania jelit.
Fot. Canva/Tomasz Paprzycki

Czy wiesz, że zdrowie jelit zależy nie tylko od diety i suplementów, ale także od prostych codziennych nawyków? Tomasz Paprzycki, osteopata i fizjoterapeuta, podpowiada, jak zadbać o jelita i uniknąć najczęstszych błędów, które popełniamy. Dlaczego przerwy między posiłkami, uważne jedzenie i oddech przeponowy są ważne dla naszego zdrowia.

Zdaniem  eksperta, zanim sięgniesz po probiotyki i suplementy, warto przyjrzeć się swoim codziennym nawykom żywieniowym.

Przerwy między posiłkami

Tomasz Paprzycki, osteopata sportowy, podkreśla, że regularne przerwy między posiłkami są ważne dla utrzymania zdrowia jelit.  
„Dobrze by było zachować cztery godziny przerwy między posiłkami – zauważa Paprzycki. – Jeśli co godzinę coś jesz, żujesz gumę, nawet jeśli są to zdrowe przekąski, twoje jelito nie ma czasu się wyczyścić”. 

To oznacza, że częste podjadanie może zakłócać naturalny proces oczyszczania jelit, co w konsekwencji prowadzi do problemów trawiennych.

Polacy uwielbiają pić te dwie ziołowe herbaty. W innych krajach są zakazane To nietypowy objaw raka trzustki. Dotyka prawie połowę pacjentów

Faza głodowa trawienia

Podjadanie to niejedyny błąd, który popełniamy w odniesieniu do jelit. Kolejnym, często pomijanym aspektem zdrowia jelit, jest faza głodowa trawienia. To moment, w którym nasz organizm przygotowuje się na przyjęcie pokarmu pod wpływem bodźców takich, jak zapach, widok czy konsystencja jedzenia, na myśl o posiłku zaczyna się wydzielanie soku żołądkowego. 

Układ pokarmowy lubi przygotować się na przyjęcia jedzenia. Zatem jedz powoli, uważnie, dokładnie gryząc każdy kęs. Przyjrzyj się swojemu talerzowi – jakie to są kolory, jakie zapachy, konsystencje” – radzi Paprzycki. 

Szybkie, bezrefleksyjne spożywanie posiłków, np. w biegu, zaburza ten proces i może nam tylko zaszkodzić, co wpływa negatywnie na funkcjonowanie całego układu pokarmowego. Jeśli nie zmienimy swoich zwyczajów, to – jak dodaje ekspert – nawet probiotyki nie pomogą.

Oddech przeponowy a zdrowie jelit

Trzecim, równie ważnym elementem, który wpływa na zdrowie jelit, jest oddech przeponowy. „Na jelita musimy patrzeć jak na struktury bardzo mocno wypełnione płynami, krwią i limfą. Zaburzenia przepływu przez jelita są często przyczyną różnych dolegliwości” – wyjaśnia Paprzycki. 

Oddech przeponowy pomaga w utrzymaniu prawidłowego krążenia w obrębie jelit, co z kolei sprzyja ich prawidłowej pracy. 
„Pompa przeponowa to jest główny napęd dla tego krążenia” – dodaje ekspert, podkreślając, jak ważne jest, aby w codziennym życiu pamiętać o prawidłowym oddychaniu.

Zaprogramuj swój mózg na oddech przeponą” – podsumowuje.  

Tomasz Paprzycki jest osteopatą i fizjoterapeutą, przyjmuje pacjentów i dzieli się swoją wiedzą na mediach społecznościowych oraz w książce „Cztery filary zdrowia”.

Zobacz także:

Bez przerwy trzęsiesz się z zimna? Może brakować Ci tego pierwiastka

Gigantyczna podwyżka cen tego produktu. Wyjdzie nam na zdrowie?

Gdy nie dbasz o swoją psychikę, choruje ciało. Oto co może się stać