W tej sytuacji cukrzyca zagraża życiu! Objawy przypominają upojenie alkoholem
Cukrzyca jest głównie kojarzona ze zbyt wysokim poziomem glukozy we krwi, jednak znacznie groźniejszą sytuacją jest niedocukrzenie. Hipoglikemia to poważny stan zagrażający życiu, wymagający natychmiastowej pomocy. Niestety objawy hipoglikemii często przypominają upojenie alkoholowe, przez co osoby, które jej doświadczają nierzadko są uznawane za pijane. Skąd się bierze hipoglikemia i jakie są jej objawy? Co należy zrobić w przypadku wystąpienia dolegliwości?
Co to jest hipoglikemia?
Hipoglikemia to stan, w którym poziom glukozy we krwi spada poniżej normy - zazwyczaj poniżej 70 mg/dl. Problem ten dotyczy głównie pacjentów cierpiących na cukrzycę, jednak może także wystąpić u osób zdrowych.
Wyróżniamy hipoglikemię łagodną, którą możemy opanować samodzielnie, sięgając po coś słodkiego oraz hipoglikemię ciężką, która jest znacznie groźniejsza i może prowadzić do utraty przytomności. Ciężkość hipoglikemii zależy nie tylko od stężenia cukru we krwi, ale również od tempa jego spadku. Stąd też u niektórych pacjentów dolegliwości nie muszą występować równolegle ze spadkiem stężenia glukozy we krwi.
Poziom glukozy we krwi, przy którym zaczynają pojawiać się pierwsze dolegliwości związane z hipoglikemią, u pacjentów chorujących na cukrzycę może być różny. Za wartość graniczną przyjmuje się 70 mg/dl, jednak jeżeli poziom glukozy we krwi spada bardzo dynamicznie, objawy mogą wystąpić jeszcze przed osiągnięciem tego poziomu.
Niektórzy pacjenci z cukrzycą mogą odczuwać objawy hipoglikemii przy stosunkowo wysokim poziomie glukozy. Jest to skutek tego, że przy przewlekłym podwyższeniu poziomu cukru we krwi, organizm przyzwyczaja się do tego stanu i uznaje wyższe wartości jako normę. W efekcie zostaje przesunięta granica dla poziomu glukozy, jaki organizm uznaje za zbyt niski oraz zmienia się czas, kiedy mogą wystąpić pierwsze symptomy.
Objawy hipoglikemii
Objawy hipoglikemii mogą wystąpić w różnym czasie i objawiać się w rozmaity sposób w zależności od danego przypadku. W sytuacji ich pojawienia się, należy podjąć szybkie działania, zanim poziom glukozy we krwi spadnie do niebezpiecznych wartości.
Objawy hipoglikemii:
- osłabienie,
- drżenie mięśni,
- nadmierne pocenie się,
- dreszcze,
- mroczki przed oczami,
- problemy z koncentracją,
- przyspieszone bicie serca,
- zawroty głowy,
- silny głód,
- blada skóra,
- uczucie lęku,
- mrowienie, uczucie odrętwienia języka, warg lub policzków.
Objawy ciężkiej hipoglikemii:
- bełkotliwa mowa,
- zaburzenia koordynacji ruchowej,
- podwójne widzenie,
- drgawki,
- dezorientacja,
- utrata przytomności.
Należy pamiętać, że ciężka hipoglikemia jest poważnym stanem zagrażającym życiu i wymaga natychmiastowej pomocy medycznej. W rzadkich przypadkach nieleczona ciężka hipoglikemia może prowadzić do śpiączki, a nawet śmierci.
Przyczyny hipoglikemii
Hipoglikemia najczęściej dotyczy pacjentów ze zdiagnozowaną cukrzycą. W tej grupie chorych hipoglikemię mogą spowodować następujące czynniki:
- przyjmowanie zbyt wysokich dawek insuliny lub doustnych leków na cukrzycę,
- zbyt długi odstęp między jedzeniem a wstrzyknięciem insuliny,
- zaniechanie zjedzenia posiłku po wstrzyknięciu insuliny,
- zbyt niska wartość energetyczna zjadanych posiłków,
- spożywanie alkoholu,
- zbyt intensywny wysiłek fizyczny.
U osób niechorujących na cukrzycę, hipoglikemię mogą spowodować następujące czynniki:
- spożywanie alkoholu w nadmiarze,
- głodówka,
- przyjmowanie pewnych grup leków, np. beta-blokerów i niektórych antybiotyków,
- niektóre choroby, między innymi: sepsa, zaawansowana choroba wątroby, niewydolność nerek, niedoczynność nadnerczy, insulinoma.
Co robić w przypadku wystąpienia objawów hipoglikemii?
W przypadku wystąpienia objawów, które mogą świadczyć o hipoglikemii, powinniśmy natychmiast dostarczyć organizmowi cukry proste, np. wypić pół szklanki coli, soku owocowego czy wody z łyżeczką cukru. W aptekach są również dostępne specjalne tabletki z glukozą oraz płynna glukoza w saszetkach. Jeśli po kilkunastu minutach poziom cukru w dalszym ciągu będzie utrzymywać się poniżej 70 mg/dl, należy spożyć kolejną porcję cukrów.