Pacjenci.pl Problemy cywilizacyjne Widzisz to podczas korzystania z toalety? Natychmiast idź do lekarza. To może być objaw nowotworu
canva

Widzisz to podczas korzystania z toalety? Natychmiast idź do lekarza. To może być objaw nowotworu

25 sierpnia 2023
Autor tekstu: Piotr Cieciuch

Obecność krwi w kale jest zawsze sygnałem ostrzegawczym. Zazwyczaj oznacza, że pojawiła się jedna z chorób układu pokarmowego. W pewnych przypadkach jest objawem raka jelita grubego. Wieloletni rozwój nowotworu objawia się się również utajonym krwawienie. Co to znaczy? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistami: gastroenterologiem, lek. med Jackiem Kowerzanow  i onkologiem klinicznym lek. med. Olgą Urbanowską-Domańską.

Krew w kale – to sygnał, że pora skonsultować się ze specjalistą!

Obecność krwi w kale przeważnie oznacza, że przewód pokarmowy krwawi. Przeważnie uszkodzony jest dolny jego odcinek. Jednak powodem bywają także wrzody żołądka czy żylaki przełyku. Krew w kale to także objaw raka jelita grubego: „Jeżeli chodzi o lewą część jelita grubego, tutaj częściej występują krwawienia jawne, czyli takie, które pacjent może zauważyć podczas wypróżniania”. - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow.

Z kolei krew utajona, jak wskazuje nazwa, jest to krew, której nie można dostrzec gołym okiem. Jest wykrywalna dopiero w badaniach stolca. Obecność krwi utajonej oznacza, że chory ma objawy sugerujące, że nastąpiło krwawienie z przewodu pokarmowego – wówczas wskazane jest wykonanie badania, które to potwierdzi lub wykluczy. Krew utajona w kale praktycznie zawsze towarzyszy nowotworowi.

Badanie na krew utajoną jest także jednym z badań przesiewowych raka jelita grubego: „Warto też przypomnieć pacjentom, że kolonoskopia obok badania na krew utajoną w kale są badaniami przesiewowymi w kierunku raka jelita grubego”. - powiedział specjalista onkologii klinicznej lek. med. Olga Urbanowska-Domańska.

Krew utajona w kale może wskazywać również na :

• polipy w jelicie grubym,
• chorobę hemoroidalną,
• chorobę zapalną jelit,
• wrzody żołądka lub dwunastnicy,
• refluksowe zapalenie przełyku,
• polekowe uszkodzenie błony śluzowej przewodu pokarmowego.

Projekt bez nazwy - 2023-08-24T200439.005.png

Rak jelita grubego - 8 faktów, które zachęcą Cię do kolonoskopii
Rak jelita grubego – gdzie najczęściej powstają przerzuty i jak powstają?

Badanie na krew utajoną – może zapobiec rozwojowi nowotworu

Dzięki badaniu na krew utajoną można wykryć nowotwór we wczesnej fazie rozwoju – „Rak rozwija się skrycie. W postaci wczesnej jest skąpoobjawowy bądź wręcz bezobjawowy. Nam tym etapie ciężko więc go „wyłapać”. - powiedział gastroenterolog, lek med Jacek Kowerzanow.

Osoby po 50. roku życia powinny wykonywać badanie profilaktycznie raz do roku. Osoby młodsze – zgodnie z zaleceniami lekarza.

Wskazaniami do wykonania badania na krew utajoną są:
• nietrzymanie stolca,
• nietrzymanie gazów,
• świąd odbytu,
• wymioty,
• nudności,
• uczucie niepełnego wypróżnienia,
• zmęczenie,
• osłabienie,
• krew w stolcu,
• śluz w stolcu,
• spadek masy ciała,
• biegunki,
• zaparcia.

Rak jelita grubego powoduje również te objawy

Rak jelita grubego jest najczęściej występującym nowotworem występującym w obrębie układu pokarmowego. Dolegliwości zależą od miejsca, w którym zlokalizowany jest guz. Jelito grube dzieli się na prawą i lewą połowę okrężnicy, odbytnicę i poprzecznicę:

„Jeśli nowotwór zlokalizowany jest w prawej połowie okrężnicy wówczas mogą występować niespecyficzne bóle brzucha w prawej połowie jamy brzusznej, smoliste stolce oraz niedokrwistość z niedoboru żelaza”. - powiedział specjalista onkologii klinicznej lek. med. Olga Urbanowska-Domańska.

Gdy nowotwór zlokalizowany jest w lewej połowie, objawami są :                     „Jeśli mówimy o lewej części okrężnicy i odbytnicy, charakterystycznymi objawami oprócz dolegliwości bólowych o charakterze skurczowym będą zaburzenia rytmu wypróżnienia, krwawienia z odbytu, biegunki naprzemiennie z zaparciami oraz zmieniony kształt stolca, tzw. stolce ołówkowate. Stolec ołókowkowaty, jak sama nazwa wskazuje jest długi i cienki jak ołówek lub taśma. Tego typu uformowanie stolca wynika ze zwężenia światła odbytnicy w następstwie choroby nowotworowej”. - powiedział specjalista onkologii klinicznej lek. med. Olga Urbanowska-Domańska.

Te symptomy to znak, że rak jelita grubego jest w zaawansowanym stadium. Polacy nagminnie je bagatelizują!
Gruczolaki – to na ich bazie rozwija się rak jelita grubego. Gastroenterolog tłumaczy, czym są
Obserwuj nas w
autor
Piotr Cieciuch
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja