Większość z nas przez całe życie źle obcina paznokcie. To może prowadzić do przykrych konsekwencji
Obcinanie paznokci z pozoru nie wydaje się być trudne, jednak nieumiejętne wykonanie tej czynności może prowadzić do przykrych konsekwencji. Najczęściej dotyczy to paznokci u stóp. Jak prawidłowo skracać paznokcie i jakich błędów nie popełniać? Radzi podolog mgr Katarzyna Kamińska, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu, właścicielka gabinetu podologicznego FootMed w Warszawie.
Wrastające paznokcie - skutek ich nieprawidłowego obcinania
Nieprawidłowe obcinanie paznokci jest jedną z najczęstszych przyczyn ich wrastania. Zazwyczaj dotyczy to dużego palca u stopy. Kiedy krawędź paznokcia zaczyna wrastać pod skórę, tworzy się stan zapalny. Jeśli borykamy się z tym problemem, warto zwrócić uwagę, czy nie popełniamy podstawowych błędów przy skracaniu paznokci.
„ Przyczyn wrastania paznokci jest mnóstwo. Zadaniem podologa jest postawienie odpowiedniej diagnozy i znalezienie źródła problemu. Mogą to być prozaiczne przyczyny, jak na przykład nieprawidłowe, zbyt głębokie obcinanie paznokci, czy też noszenie nieodpowiedniego obuwia. Problem może jednak tkwić głębiej i być związany z chorobami ogólnoustrojowymi bądź z nieprawidłowym kształtem paznokcia, który nie jest w przekroju płaski, ale rurkowaty. Wtedy zawsze będzie miał tendencję do wzrastania.” - mówi podolog mgr Katarzyna Kamińska.
Jak prawidłowo obcinać paznokcie?
Paznokcie należy przycinać prostopadle i nie za krótko, unikając zbyt głębokiego wycinania ich po łuku. „ Paznokcie powinniśmy obcinać na prosto, nigdy na okrągło. Pamiętajmy też, że nie należy ich skracać zbyt mocno. Brzegi końcówek paznokci nie powinny być ostro zakończone. Warto więc delikatnie je zaokrąglić za pomocą pilniczka. Jeśli nie radzimy sobie z obcinaniem paznokci w domu, warto udać się do podologa, który zrobi to profesjonalnie, a następnie skracać je pilniczkiem raz w tygodniu.” - radzi podolog mgr Katarzyna Kamińska.
Jak leczyć wrastające paznokcie?
Jeśli borykamy się z wrastającym paznokciem, poszukajmy pomocy u specjalisty podologa.
„Warto udać się do podologa, który usunie wrastający kawałek paznokcia. Zabieg jest szybki i bezkrwawy. Usuwamy tylko część, która wrasta, a nie cały paznokieć, tak jak robi to chirurg. Następnie musimy zdiagnozować przyczynę problemu.”
- mówi podolog mgr Katarzyna Kamińska.
Inną metodą stosowaną w gabinecie podologicznym jest tamponada paznokcia, która ma na celu odseparowanie płytki od tkanek paznokcia, w które się wbija. Zabieg ten polega na wprowadzeniu pod płytkę paznokcia niewielkiego opatrunku z gąbki nasączonej płynem dezynfekującym. Metoda ta jest często stosowana u dzieci.
Popularną metodą leczenia oraz zapobiegania nawrotom wrastania paznokci jest terapia klamrami. Na paznokieć nakłada się specjalną klamrę w postaci wyprofilowanego drutu, która ma za zadanie prostowanie paznokcia i nadanie mu odpowiedniego toru wzrostu.
W sytuacji, kiedy nie pomagają metody nieinwazyjne, należy udać się do chirurga na zabieg w znieczuleniu miejscowym. W gabinecie lekarskim stosuje się dwie techniki leczenia: zdjęcie całej płytki paznokcia lub wycięcie jedynie fragmentu w okolicy, która rośnie w sposób nieprawidłowy.