Pacjenci.pl

canva

Jak poprawić kondycję skóry stóp? Podolog wyjaśnia podstawy pielęgnacji

17 Maja 2023

Autor tekstu:

Piotr Cieciuch

Stopy są szczególnie narażone na urazy i podrażnienia. Jednak o ich pielęgnacji często się zapomina lub sprowadza się wyłącznie do dbania o wygląd paznokci. Wyjaśniamy, co zrobić, by poprawić stan skóry stóp, by była jedwabiście miękka i gładka. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą Katarzyną Kamińska, absolwentką Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu, właścicielką gabinetu podologicznego FootMed w Warszawie. 

Mycie, peeling i nawilżanie

Stopy wykonują codziennie tytaniczną pracę. Dbanie o nie wbrew pozorom nie jest najłatwiejsze. „Przy zdrowej skórze zalecaną pielęgnacją stóp jest codziennie mycie wodą z mydłem, peeling raz w tygodniu oraz codzienne stosowanie kremu” – powiedziała Katarzyna Kamińska, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu, właścicielką gabinetu podologicznego FootMed w Warszawie. 

  • Mycie 

Stopy należy myć codziennie pod bieżącą wodą. Nie powinno się przy tym moczyć ich zbyt długo, by skóra się nie rozpulchniła. Do pielęgnacji najlepiej używać mydła zawierającego witaminy, wyciąg z ziół i kwas pantotenowyPo umyciu należy stopy delikatnie osuszyć, nie zapominając o przestrzeniach między palcami. 

  • Peeling

Peeling to remedium na skórę wymagającą szybkiej regeneracji. Jego zadanie polega na złuszczeniu warstwy rogowej naskórka – sprawia to, że skóra staje się gładka i miękka. W tym celu można skorzystać z soli przeznaczonej do stóp lub soli morskiej. Sól wsypujemy do miski z wodą o temp 35-40 C i moczymy w niej nogi przez kilka minut.

Zaleca się stosowanie peelingów raz w tygodniu, pod warunkiem że nie mamy na stopach żadnych patologicznych zmian, które moglibyśmy rozsiać” – powiedziała Katarzyna Kamińska, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu, właścicielką gabinetu podologicznego FootMed w Warszawie.

  • Nawilżanie 

Nawilżanie stóp jest arcyważnym, a jednocześnie często pomijanym etapem pielęgnacji. Na umyte i osuszone stopy należy codziennie nakładać krem nawilżający. Warto pamiętać, by był to kosmetyk dedykowany do stóp – preparaty tego rodzaju zawierają składniki silnie nawilżające i ograniczające potliwość.

W pewnych przypadkach domowe metody pielęgnacji będą niewystarczające. Wówczas konieczne będzie skorzystanie z pomocy podologa. 

„Podolog zajmuje się diagnozowaniem oraz terapią problemów występujących w obrębie stóp. Można udać się do niego właściwie z każdym problemem, który znajduje się w obrębie stóp bądź na paznokciach”. – powiedziała Katarzyna Kamińska, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu, właścicielką gabinetu podologicznego FootMed w Warszawie.

Projekt bez nazwy (1).png

Ból stóp (stopy) – przyczyny, diagnostyka, leczenie bólu palców, śródstopia i pięt

Ból stóp (stopy) – przyczyny, diagnostyka, leczenie bólu palców, śródstopia i pięt

CZYTAJ DALEJ
Stopy płaskie - charakterystyka, przyczyny, leczenie, test

Stopy płaskie - charakterystyka, przyczyny, leczenie, test

CZYTAJ DALEJ

Uważaj na pumeks i skarpetki złuszczające

Pumeks umożliwia usunięcie naskórka ze zrogowaciałych pięt. Jednak nie bez powodu skóra w tym miejscu jest grubsza i twardsza – nadmierne wycieranie jej może spowodować podrażnienie. Codzienne korzystanie z pumeksu osłabia naturalną barierę ochronną skóry.

„Tak naprawdę w ogóle nie powinniśmy go stosować. Ewentualnie możemy wykorzystać przyrząd jednorazowego użytku i robić to nie częściej niż co 28 dni – tyle trwa naturalny cykl odnowy naskórka”. – powiedziała Katarzyna Kamińska, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Skarpetki złuszczające są to nakładki na stopy, powodujące złuszczanie naskórka.

Powinniśmy ich unikać. Skarpetki te nasączone są bardzo silnymi kwasami. O ile mogłyby pomóc w przypadku dużych zrogowaceń (choć jest to sprawa dyskusyjna), nie sprawdzają się przy zdrowej skórze. Tak silnie sprzężone kwasy mogą spowodować poparzenie chemiczne delikatnej skóry stóp”. – powiedziała Katarzyna Kamińska, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jak jeszcze zadbać o skórę stóp?

Oprócz codziennego mycia i nawilżania wskazane jest również noszenie wygodnego obuwia. Chodzenie w ciasnych butach, wykonanych ze sztucznych materiałów i z wąskim czubkiem powoduje odciski i wrastanie paznokci. Ponadto dobrze jest regularnie oglądać stopy, by wcześnie wykryć ewentualne nieprawidłowości... i wydać mniej na koszty leczenia.

Materiały Partnera

Krem nawilżający do twarzy – czemu warto go stosować na co dzień?

CZYTAJ DALEJ
Cetaphil - kosmetyki do cery suchej i wrażliwej

Cetaphil - kosmetyki do cery suchej i wrażliwej

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

podologgrzybica stópwrastający paznokieć

Podobne artykuły

Zdrowie

Farmakologiczne leczenie zaburzeń osobowości – czy to bezpieczne?
Czytaj więcej >

Zdrowie

Jak odróżnić ostrą niewydolność serca od przewlekłej?
Czytaj więcej >

Zdrowie

Nadciśnienie tętnicze - rodzaje, objawy, leczenie, profilaktyka. Ekspert tłumaczy
Czytaj więcej >

Zdrowie

Witamina D — darmowy lek na osteoporozę. Jak ją zdobyć?
Czytaj więcej >

Zdrowie

Nieleczenie cukrzycy to poważny błąd! Nasz ekspert wyjaśnia dlaczego.
Czytaj więcej >

Zdrowie

EKG - badanie które może uratować życie. Dlaczego jest tak ważne?
Czytaj więcej >
Piotr Cieciuch

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Zdrowie

Zdrowie

Joanna Kamińska

Siemię lniane — jakie ma właściwości i na co pomaga?
Czytaj więcej >
Zdrowie

Piotr Cieciuch

Koronarografia, czyli inwazyjne badanie diagnostyczne choroby wieńcowej — na czym polega?
Czytaj więcej >
Zdrowie

Joanna Kamińska

Cała prawda o suplementach diety w rozmowie z dietetykiem. Wszystko, co warto wiedzieć!
Czytaj więcej >
Zdrowie

Piotr Cieciuch

Afazja po udarze mózgu – co to jest i jakie ma objawy?
Czytaj więcej >
Zdrowie

Piotr Cieciuch

Wczesne objawy nadciśnienia. Jak je rozpoznać?
Czytaj więcej >
Zdrowie

Piotr Cieciuch

Dieta osoby z nadciśnieniem tętniczym - co jeść, a czego unikać?
Czytaj więcej >