Wielka zmiana od 1 stycznia. O tej godzinie już nie kupisz leków
Funkcjonowanie aptek już wkrótce ulegnie zmianie. Od 1 stycznia w życie wchodzą nowe przepisy dotyczące ich dyżurowania. Farmaceuci są zadowoleni i twierdzą, że pacjenci również na tym skorzystają. Co się zmieni?
Skrócone godziny pracy aptek
Nowelizacja ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych sprawiła, że apteki zyskały nowe możliwości. W związku z tym będą otwarte krócej, a farmaceuci pełniący dyżur dostaną podwyżki. Pacjenci nie będą musieli też płacić za wydanie leku poza standardowymi godzinami pracy apteki.
Od 1 stycznia 2024 apteki będą otwarte do godziny 23.00 – tak uznał ustawodawca. Jak wynika z analiz, apteki nie stracą na tym – po 23.00 klientów praktycznie nie ma, a konieczność pozostawania dłużej w pracy bywa nierzadko powodem zmęczenia i frustracji.
Godziny pracy aptek jednak wciąż mogą zostać rozszerzone, jeśli zajdzie taka potrzeba – decydować będą o tym władze powiatu.
Jak będą dyżurować apteki?
Nowelizacja zmieniła też definicję dyżuru w aptece w dzień wolny od pracy. Jest to dyżur, który pełni apteka ogólnodostępna bez przerwy przez 4 godziny zegarowe między 10.00 a 18.00. Dyżur nocny obejmuje 2 godziny zegarowe między 19.00 a 23.00.
Ile wyniosą podwyżki dla farmaceutów?
Od 1 stycznia 2024 r. dyżurowanie będzie nieobowiązkowe i płatne. Farmaceuta za pracę w godzinach nocnych i w dni wolne od pracy otrzyma wynagrodzenie w wysokości 148,47 zł brutto - wypłaci je NFZ w formie ryczałtu.
Pacjenci nie będą już musieli płacić dodatkowo za wydanie leku w porach nocnej i świątecznej.
Chcesz podzielić się swoją historią na portalu Pacjenci.pl? Opisz ją dla nas i innych pacjentów. Możesz dołączyć swoje zdjęcie. A jeśli wolisz pozostać anonimowa lub anonimowy, zaznacz to :) Kontakt: redakcja@pacjenci.pl