Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Leki bez zniżek w aptekach. Farmaceuci mają związane ręce. A miało być tak pięknie od 1 listopada
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 01.11.2023 15:32

Leki bez zniżek w aptekach. Farmaceuci mają związane ręce. A miało być tak pięknie od 1 listopada

apteka
Shutterstock/Drgana Gordic

Opłaty za leki wytwarzane w Polsce miały być obniżone do 10 proc., a te, które zawierają substancje czynne produkowane w  naszym kraju - do 15 proc. Obiecywała to nowelizacja ustawy refundacyjnej, która weszła w życie 1 listopada 2023 r. Do dziś Ministerstwo Zdrowia nie opublikowało wykazu. Apteki nie mogą wydać pacjentom leków ze zniżką.

Obniżki dopłat pacjentów mogą pozostać niespełnioną obietnicą, szczególnie dla tych, którzy nie są w grupie otrzymujących darmowe leki.

Refundacja leków - jakie zniżki?

Mimo prowadzonych rozmów Ministerstwa Zdrowia z producentami leków na temat wdrożenia tej regulacji, nie powstał wykaz umożliwiający ich realizację.

- Jesteśmy gotowi do współpracy z Ministerstwem Zdrowia, aby obniżki dopłat do polskich leków były wprowadzone już w listopadzie br. - zapewnia Krzysztof Kopeć, prezes Krajowych Producentów Leków. Nie ulega żadnej wątpliwości, że Ministerstwo nie przygotowało z odpowiednim wyprzedzeniem stosownych wytycznych zarówno dla producentów, jak i np. Kamsoftu, który obsługuje większości systemów aptecznych. Bez spełnienia konkretnych warunków ustawa nie może być wdrożona, chociaż wszystkim był dobrze znany termin 1 listopada - mówi Irena Rej z Izby Gospodarczej „FARMACJA POLSKA”.

Krajowi Producenci Leków winią Ministerstwo Zdrowia

Krajowi Producenci Leków nie mają wątpliwości - Ministerstwo Zdrowia nie przygotowało wszystkiego z odpowiednim wyprzedzeniem. Dlatego wysłali pismo do Rady Organizacji Pacjentów przy Ministrze Zdrowia i Rady Organizacji Pacjentów przy Rzeczniku Praw Pacjenta. Na cc dali m.in. minister zdrowia Katarzynę Sójkę. 

 

Pismo Krajowych Producentów Leków do Ministerstwa Zdrowia i Rzecznika Praw Pacjenta

„Uprzejmie informujemy, że Ministerstwo Zdrowia nie podjęło działań umożliwiających zmniejszenie dopłat pacjentów dla leków produkowanych w Polsce lub wytwarzanych z substancji czynnej, która powstała na terenie kraju”. 

„Od wielu lat organizacje reprezentujące przedsiębiorstwa sektora farmaceutycznego zabiegają o wdrożenie mechanizmów służących budowie bezpieczeństwa lekowego. Naszym wspólnym celem jest zwiększenie krajowej produkcji oraz ograniczenie konieczności importu do Polski leków oraz substancji czynnych. 

Zależność od produkcji azjatyckiej, przede wszystkim chińskiej i indyjskiej, to bowiem potencjalne zagrożenie dla ciągłości dostępu do terapii dla milionów pacjentów chorujących przewlekle w przypadku wystąpienia kryzysów zaburzających łańcuchy dostaw, np. pojawienia się napięć politycznych lub ponowienia globalnego zagrożenia zdrowotnego w postaci pandemii. Dotychczas przyjęto jedynie nieznaczną część naszych propozycji. W ramach nowelizacji ustawy refundacyjnej wprowadzono system preferencji dla leków produkowanych w Polsce lub wytwarzanych z substancji czynnej produkowanych w kraju. Najważniejszą z nich jest obniżenie odpłatności pacjentów o 10-15% w porównaniu do pozostałych produktów. 

Wykaz tych leków, powinien, według deklaracji Ministerstwa Zdrowia, obejmować kilkaset pozycji i stanowić jeden z wykazów ujętych w obwieszczeniu refundacyjnym, które wejdzie w życie już 1 listopada br.

Niestety, ze względu na brak odpowiednich działań ze strony Ministerstwa Zdrowia odciążenie portfeli pacjentów wymagających dostępu do leków refundowanych nie dojdzie do skutku w najbliższych dniach. Od kilku tygodni staraliśmy się zainteresować resort zdrowia tą sprawą, zdając sobie sprawę, że wdrożenie przepisów wymaga współdziałania ze strony wnioskodawców, którzy są stronami decyzji refundacyjnych. Kilkukrotnie występowaliśmy do rządu z prośbami o omówienie niezbędnych szczegółów, deklarując gotowość do współpracy.

Do dzisiaj, nie uzyskaliśmy odpowiedzi. Zdajemy sobie sprawę, że tysiące chorych, w szczególności znajdujących się w trudnej sytuacji społeczno-ekonomicznej, liczy na obniżenie dopłat do leków refundowanych. Z tego powodu nasza deklaracja współpracy z resortem zdrowia nie wygasa. Mamy nadzieję, że pochylenie się nad tą sprawą gremiów reprezentujących polskich pacjentów pozwoli przełamać impas, a wspólna rozmowa pozwoli realizować przepisy uchwalonego prawa.

Bardzo prosimy o zainteresowanie sprawą oraz wspieranie inicjatyw służących wzmocnieniu bezpieczeństwa lekowego Polski. W razie oczekiwania przedstawienia dodatkowych informacji, pozostajemy do Państwa dyspozycji”.

Pismo podpisał: Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego – Krajowi Producenci Leków

Źródło i więcej informacji: http://www.producencilekow.pl

 

Polecane