Pacjenci.pl Zdrowie Wielu Polaków na to czekało. Znany lek od teraz kupisz bez recepty!
canva.com

Wielu Polaków na to czekało. Znany lek od teraz kupisz bez recepty!

25 lipca 2023
Autor tekstu: Joanna Kamińska

Właśnie pojawiła się dobra wiadomość dla osób, które zmagają się z bezsennością. Skuteczny lek na problemy ze snem, który wcześniej mógł być przepisany tylko przez lekarza, teraz jest dostępny bez konieczności posiadania recepty.

Lek Luminastil dostępny bez recepty

Jeszcze do niedawna, osoby cierpiące na bezsenność, aby wykupić lek Luminastil, musiały otrzymać receptę od lekarza. Luminastil to lek przeciwhistaminowy o działaniu nasennym i uspokajającym, który pomaga w problemach ze snem. Badania kliniczne potwierdziły jego skuteczność w walce z bezsennością.

Na mocy decyzji prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, lek ten został zakwalifikowany do grupy preparatów, które mogą być nabywane bez konieczności wizyty u lekarza. Dzięki temu, pacjenci mają szerszy dostęp do skutecznego środka na bezsenność.

W postanowieniu czytamy:

Przedmiotowa decyzja dotyczy zmiany kategorii dostępności z: produkt leczniczy wydawany z przepisu lekarza – Rp na: produkt leczniczy wydawany bez przepisu lekarza – OTC. Decyzja Prezesa Urzędu w sprawie zmiany kategorii dostępności z Rp na OTC weszła w życie z dniem 23 czerwca 2023 roku”.

Projekt bez nazwy - 2023-07-24T140423.048.png

Nie traktujmy suplementów diety w ten sposób! Psychodietetyk wyjaśnia, jak z nich korzystać
Problemy jelitowe mogą świadczyć o chorobie tarczycy. Nie można tego bagatelizować!

Należy zachować ostrożność

Warto podkreślić, że mimo iż Luminastil jest dostępny bez recepty, nie można przyjmować go bez ograniczeń. Według zaleceń producenta i specjalistów medycznych, Luminastil nie powinien być stosowany dłużej niż przez 7 dni bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Długotrwałe przyjmowanie Luminastilu może wiązać się z groźnymi powikłaniami i ryzykiem uzależnienia!

Mimo iż lek Luminastil dostępny jest teraz bez recepty, przed jego zastosowaniem powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Pamiętajmy, że każdy organizm jest inny, a reakcja na lek może być różna. Lekarz dokładnie oceni nasz stan zdrowia i ewentualne interakcje z innymi lekami, które przyjmujemy. Aby lek był bezpieczny i skuteczny, należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa i przyjmować go w odpowiednich dawkach zgodnie z zaleceniami lekarza.

Lek Luminastil - możliwe skutki uboczne

Pamiętajmy, że przed zastosowaniem leku Luminastil powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Jak każdy lek, Luminastil może powodować działania niepożądane, szczególnie jeśli jest stosowany zbyt długotrwale, bez konsultacji z lekarzem. W ulotce leku możemy przeczytać, że najczęstszym skutkiem ubocznym stosowania Luminastilu jest uczucie zmęczenia. Innymi dolegliwościami, jakie mogą wystąpić są między innymi: wysypka, pokrzywka, duszność, obrzęk naczynioruchowy, dezorientacja, paradoksalne pobudzenie (np. zwiększona energia, niepokój ruchowy, nerwowość), senność, zaburzenia uwagi, zaburzenia równowagi, zawroty głowy, drgawki, ból głowy, parestezje, dyskinezy, niewyraźne widzenie, tachykardia, kołatanie serca, zgęstnienie wydzieliny oskrzelowej, suchość w jamie ustnej, nudności, wymioty, drżenie mięśni, trudności w oddawaniu moczu, zatrzymanie moczu.

Lek należy stosować ostrożnie u pacjentów w podeszłym wieku, ponieważ mogą być bardziej podatni na występowanie działań niepożądanych, zwłaszcza jeśli chodzi o dezorientację.

Luminastil może poważnie wpłynąć na zdolność pacjenta do prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania maszyn, dlatego w przypadku jakichkolwiek skutków ubocznych, zaburzeń funkcji poznawczych i psychoruchowych, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Chcą by pacjent poniósł odpowiedzialność za nieodwołanie wizyt lekarskiej! Adam Niedzielski zabrał głos
Uderzenia gorąca – to nie tylko objaw menopauzy! Mogą też świadczyć o chorobie
Tagi: Zdrowie
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kamińska

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka kierunku zdrowie publiczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyła także studia podyplomowe z dydaktyki języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Warszawskim oraz 2-letnie studium fotograficzne w Warszawskiej Szkole Filmowej. Pisze o problemach zdrowotnych, które najczęściej dotykają Polaków. Szczególnie interesuje ją tematyka zdrowia psychicznego.  
Prywatnie jest wielką miłośniczką zwierząt, fotografii i kultury hiszpańskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko