Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Żywienie > Nie traktujmy suplementów diety w ten sposób! Psychodietetyk wyjaśnia, jak z nich korzystać
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 23.07.2023 10:13

Nie traktujmy suplementów diety w ten sposób! Psychodietetyk wyjaśnia, jak z nich korzystać

suplementy diety
canva

Z suplementów diety korzysta lub przynajmniej rozważa skorzystanie większość z nas. Reklamy tych preparatów sugerują, że włączenie do codziennej diety tej lub innej kapsułki spowoduje, że znikną pewne problemy zdrowotne. Suplementy bywają pomocne. Jednak mogą też zaszkodzić, gdy będziemy z nich korzystać niewłaściwie. Jak więc prawidłowo korzystać z suplementów? O odpowiedź poprosiliśmy specjalistę. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychodietetykiem SaskaMed Katarzyną Sobolewską.

Suplementy to leki – błąd

Suplementów diety nie należy traktować jak leków. Są to środki spożywcze służące wyłącznie do uzupełniania niedoborów w diecie. Nie są to tym samym preparaty lecznicze: „Nie muszą przechodzić przez szereg badań, aby zostały dopuszczone do obrotu. Lek to środek mający właściwości zapobiegania lub leczenia chorób. Aby został dopuszczony do obrotu, musi być bardzo dokładnie przebadany spełniać bardziej restrykcyjne normy. Kupując suplement, nie mamy pewności, czy został przebadany i nie zawsze znajdziemy pełną informację o jego składzie”. - powiedział psychodietetyk SaskaMed Katarzyna Sobolewska.

Pomocne w leczeniu np. problemów układu pokarmowego bywają probiotyki, żywe kultury bakterii wspomagające odbudowę przewodu pokarmowego. Jednak ich również nie powinno się traktować na równi z lekami: „ Probiotyki to suplementy, ponieważ firmom łatwiej jest wprowadzić na rynek suplement niż lek. Dostępne mamy najróżniejsze szczepy probiotyków i ciężko samu stwierdzić, który będzie dla nas najlepszy. Powinniśmy wybrać się do specjalisty, który w zależności od problemu dobierze odpowiedni preparat. Nie zalecam brania probiotyków na własną rękę. Jeśli sięgniemy po nieodpowiedni dla nas szczep, nie pomoże na nasz problem, a może nawet zaszkodzić. Jeżeli borykamy się z problemami układu pokarmowego, należy udać się do specjalisty, wykonać badania i przy ewentualnych zaleceniach rozpocząć suplementację probiotykami pod okiem specjalisty”. -powiedział psychodietetyk SaskaMed Katarzyna Sobolewska.

Suplementy nie mają właściwości leczniczych, również nie zapobiegają powstawaniu chorób. Co ważne, niektóre z nich z wyglądu mogą jednak przypominać leki. Tym, co odróżnia suplement od leku jest numer pozwolenia na sprzedaż - na suplemencie nie ma wspomnianego numeru i zawsze jest wyraźnie napisane, że jest to suplement. 

Projekt bez nazwy - 2023-07-07T012744.628.png

Otyłość to nie problem jednostki a społeczeństwa. W Polsce szczególnie bolesny Czy otyłość jest dziedziczna? Jaki jest udział genów w rozwoju otyłości?

Przyjmowanie suplementów powoduje spalenie tłuszczu – błąd

Jednymi z najpopularniejszych suplementów są suplementy diety wspomagające odchudzanie. Część osób sięga po nie z nadzieją, że po tego rodzaju terapii kilogramy znikną w cudowny sposób: „Niestety, prawda jest taka, że żaden suplement nie pomoże nam pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Nic nie przyspieszy naszego metabolizmu tak, jak zbilansowana dieta, odpowiednia podaż błonnika i wody oraz aktywność fizyczna.Dużą rolę odgrywa także higiena snu”. - powiedział psychodietetyk SaskaMed Katarzyna Sobolewska.

By skutecznie stracić zbędne kilogramy konieczne jest utrzymywanie ujemnego bilansu energetycznego. Wtedy organizm zacznie spalać tkankę tłuszczową. Samo przyjmowanie suplementów nie wystarczy, choć może nieco przyspieszyć proces trawienia.

Suplementy zastąpią zbilansowaną diety – błąd

Suplementów nie powinno się traktować jako zastępstwa dla zbilansowanej diety: „Suplementy nigdy nie zastąpią nam witamin i minerałów pochodzących z pożywienia. Najlepszym źródłem składników odżywczych są naturalne produkty spożywcze. Należy podkreślić, że informacje zawarte na opakowaniach suplementów często bywają mylące. Przykładowo, opis, że dany produkt dostarcza nam 100% dziennego zapotrzebowania na jakiś składnik nie oznacza, że w rzeczywistości tak jest”. - powiedział psychodietetyk SaskaMed Katarzyna Sobolewska.

Suplementy są przede wszystkim wsparciem dla organizmu. Gdy przyjmuje się je racjonalnie, korzysta z tych dobrej jakości, wtedy oczywiście mogą pomóc. Jednak w pewnych przypadkach są niemal niezastąpione ze względu na to, że umożliwiają dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości składników, których dostarczenie wyłącznie z pożywieniem byłoby problematyczne: „Takim przykładem jest jod obecny w rybach, owocach morza i algach. Aby uzyskać odpowiednią dawkę jodu, musielibyśmy spożywać te produkty w bardzo dużych ilościach. Warto więc wykonać badanie na poziom jodu w moczu i jeśli będą ku temu wskazania, włączyć suplementację”. - powiedział psychodietetyk SaskaMed Katarzyna Sobolewska.

Polecane