Włodzimierz Szaranowicz choruje. Wielu Polaków ma ten sam problem
Włodzimierz Szaranowicz znany jest prawdopodobnie wszystkim fanom sportu w całym kraju. Gdy w 2019 r. ogłosił, że przechodzi na emeryturę, zasmucił wielu z nich. Jednak w tym czasie legendarny dziennikarz zaczął chorować. Co dolega Włodzimierzowi Szaranowiczowi?
Włodzimierz Szaranowicz ma schorzenie neurologiczne
Szaranowicz zrezygnował z pracy zawodowej w 2019 r. Już wtedy pojawiły się informacje, że dziennikarz jest chory – rozpoznano u niego chorobę Parkinsona. Informacji na temat aktualnego stanu zdrowia Szaranowicza udzielił w rozmowie z „Kanałem Sportowym” Marek Szkolinkowski, były szef redakcji sportowej TVP. Szkolnikowski stwierdził, że Włodzimierz Szaranowicz wciąż pasjonuje się sportem.
„Jesteśmy w kontakcie. Nie jestem na pewno upoważniony do tego, żeby mówić, co u niego słychać. Natomiast wiem, że z wielką pasją ogląda sport, obserwuje sport, często ogląda różne sportowe formaty i cały czas ta krew buzuje w jego żyłach, kiedy dzieje się coś sportowego". — mówi Marek Szkolnikowski.
Niedawno Marta Szaranowicz-Kusz, podczas rozmowy z WP Sportowe Fakty, wspomniała, że jej ojciec odpoczywa i nie brakuje mu dawnych obowiązków zawodowych.
Pierwsze objawy pojawiły się w 2014 r.
Włodzimierz Szaranowicz wspominał w dawnych wywiadach, że pierwsze objawy choroby Parkinsona zauważył ok. 2014 r. Twierdził, że już podczas lekkoatletycznych mistrzostw świata wolniej kojarzył fakty i gorzej radził sobie ze stresem.
Nie są to jednak wczesne symptomy choroby Parkinsona, występujące u wszystkich chorych. Przyczyn tego należy upatrywać np. w tym, że przedział wieku zachorowań jest rozległy i dotyczy osób od 30 do 80 roku życia. Każdy chory indywidualnie też reaguje na leczenie.
Najbardziej charakterystycznym objawem choroby Parkinsona jest spowolnienie ruchowe i jeden z 3 symptomów, czyli drżenie spoczynkowe, zaburzenia postawy i wzmożone napięcie mięśniowe.
Przyczyna choroby nie jest w pełni poznana. Lekarze twierdzą, że odpowiedzialne za nią są przyczyny środowiskowe i uwarunkowania genetyczne.
Jak często występuje choroba Parkinsona?
Problem ten ma od 0,15 do 0,3% populacji ogólnej. Częściej chorują osoby powyżej 65. roku życia. Szacuje się, że chorobę Parkinsona w Polsce ma ok. 60-70 tys. osób . Początek choroby przypada na 60. rok życia, jednak chorować mogą także osoby młodsze.
Wiedza Polaków na temat choroby Parkinsona jest niewielka. Zazwyczaj kojarzymy ją z drżeniem kończyn – tak wynika z ustaleń Instytutu Badawczego IPC. Wspomniani eksperci, podczas badania poziomu wiedzy Polaków na temat choroby, ustalili, że 43% badanych nie miało świadomości, jak bardzo choroba Parkinsona ogranicza samodzielność pacjenta. W zaawansowanym etapie choroby, nawet jeśli leczenie jest prawidłowe, pacjenci nie mogą samodzielnie funkcjonować.
źródło: sport.se.pl, WP Sportowe Fakty, Kanał Sportowy