Wysoki poziom cholesterolu dotyczy tylko osób otyłych i z nadwagą? To mit!
„Wysoki poziom cholesterolu jest problem wyłącznie ludzi otyłych” – z powodu tego błędnego przekonania wiele osób przez lata nie bada stężenia cholesterolu, choć znajdują się w grupie ryzyka. A cholesterol nie ma jednak litości dla nikogo – problemy z nim mają zarówno ludzie z nadwagą, jak i ludzie szczupli. Dlaczego?
Niezdrowa dieta – przyczyna wysokiego cholesterolu również u osób szczupłych
Nie trzeba mieć nadwagi, ani być otyłym, by mieć wysoki poziom cholesterolu. Jest to fakt, o którym nie wiele osób, również tych dbających o zdrowie. Z tego powodu osoby szczupłe rzadziej badają się pod tym kątem. Przyczyną wysokiego cholesterolu u szczupłego człowieka jest zaniedbywanie aktywności fizycznej i spożywanie dużej ilości niezdrowego jedzenia. Wbrew pozorom tego rodzaju nawyki nie zawsze powodują otyłość, jeśli zachowany jest deficyt kaloryczny.
Hipercholesterolemia rodzinna – cholesterol też jest dziedziczny
Hipercholesterolemia rodzinna to choroba uwarunkowana genetycznie. Powoduje zwiększone stężenie całkowitego cholesterolu, jak i tzw. złego cholesterolu. Osoby mające tę chorobę mają podwyższone stężenie cholesterolu. Objawy choroby widoczne są już w młodości – z tego powodu chory może mieć choroby serca jeszcze jako dziecko, a w wieku 45 lat zaburzenia takie jak 70-latek. Chorobę można odziedziczyć po jednym z rodziców.
Badanie cholesterolu powinno się wykonywać co kilka lat
Poziom cholesterolu warto badać regularnie – osoby po 30. roku życia najlepiej co 3 lata. Jest to nieodpłatne badanie, gdy skierowanie wystawia lekarz POZ mający kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Badanie można wykonać również prywatnie – cena waha się od 20 do 50 zł.
Regularne badania poziomu cholesterolu umożliwia ocenę sprawności układu krążenia, ryzyko wystąpienia miażdżycy, zawału serca, udaru mózgu i choroby wieńcowej.
Wysoki poziom cholesterolu rozpoznasz po tych objawach
O tym, że poziom cholesterolu LDL jest podwyższony mogą świadczyć:
- guzki na łokciach o żółtawym kolorze,
- woskowe narośla na tylnej części ud, w kącikach oczu, nosa i nad ustami,
- guzki na stopach,
- uszkodzone paznokcie u stóp,
- wolniejsze odrastanie włosków na nogach,
- skóra na nogach staje się bledsza.