Bergamota - naturalny pogromca cholesterolu. Przełomowe odkrycie ostatnich lat!
Podwyższone stężenie cholesterolu to jeden z najbardziej powszechnych problemów zdrowotnych Polaków. Nadmiar tak zwanego „złego” cholesterolu we krwi powoduje rozwój miażdżycy, najczęstszej przyczyny zawału serca i udaru mózgu. Z pomocą przychodzi natura, wciąż mało popularny w Polsce owoc!
Co to jest bergamota?
Bergamota to hybryda gorzkiej pomarańczy i cytryny, uprawiana w słonecznej Kalabrii we Włoszech. Owoce bergamoty rosną na niewielkich drzewach i osiągają do 8 cm średnicy. Wyglądem przypominają limonki, a ich miąższ ma kwaśno-gorzki smak i jest bogaty w aromatyczne olejki eteryczne.
Olejek z bergamotki od lat stosowany jest w medycynie oraz w przemyśle kosmetycznym. Wykazuje właściwości: przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, przeciwpasożytnicze, antyseptyczne i uspokajające. Dzięki swojemu wspaniałemu aromatowi wykorzystywany jest na szeroką skalę w produkcji perfum.
Babka płesznik - ulubiona roślina proktologów. Jaką rolę odgrywa w leczeniu hemoroidów? Jakie zioła na wzdęcia? Te sprawdzą się najlepiej i przyniosą szybką ulgęJaka jest rola bergamoty w walce z cholesterolem?
Najnowsze badania wykazały, że wyciąg z bergamoty dzięki wysokiemu stężeniu unikalnej kompozycji polifenoli wywiera korzystne działanie na gospodarkę lipidową i węglowodanową, a także ma pozytywny wpływ na śródbłonek naczyniowy. Stwierdzono, że kompozycja polifenoli z bergamoty wykazuje najsilniejsze działanie redukujące stężenie cholesterolu LDL spośród wszystkich przebadanych substancji naturalnych.
Badacze twierdzą, że suplementy diety zawierające polifenole z bergamoty działają podobnie do małych dawek statyn - leków na receptę stosowanych w terapii hipercholesterolemii. Ponadto wykazano także ich pozytywne działanie w terapii innych schorzeń, takich jak: insulinooporność, cukrzyca, stłuszczenie wątroby, nadmiar tkanki tłuszczowej oraz zaburzenia erekcji. Wyciąg z bergamoty to substancja naturalna, więc jej stosowanie nie tylko przynosi korzyści zdrowotne, ale także jest bezpieczne i nieobarczone działaniami niepożądanymi.
Komu zaleca się stosowanie preparatów z bergamoty?
Badania potwierdziły, że wyciąg z bergamoty można wykorzystywać jako dodatek do leczenia statynami lub też stosować u osób, które wykazują nietolerancję na statyny. Kardiolodzy zauważają, że polifenole z bergamoty mogą odgrywać szczególną rolę dla pacjentów z podwyższonym stężeniem cholesterolu, u których nie ma jeszcze wskazań do stosowania leków na receptę, a także dla osób, które nie tolerują terapii statynami.