Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > O tym objawie wysokiego cholesterolu nikt nie mówi. Możesz lekceważyć go latami
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 29.07.2023 07:41

O tym objawie wysokiego cholesterolu nikt nie mówi. Możesz lekceważyć go latami

problemy z koncentracją

Winę za problemy z koncentracją zrzucamy na niewysypanie, przepracowanie, stres i wiele innych. Jednak przyczyną jest też wysoki cholesterol. O tym nie mówi się często. Jak  w tej sferze funkcjonuje osoba ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu? Po jakich objawach jeszcze można poznać, że cholesterol przekroczył normę? 

 

Zbyt wysoki poziom cholesterolu – mamy z tym problem!

Ok. 20 milionów Polaków ma zbyt wysoki poziom cholesterolu. Dolegliwość ta przyczynia się do częstszego występowania zawału sercu, przedwczesnej śmierci i innych chorób sercowo-naczyniowych. O pierwszych objawach wielu Polaków dowiaduje się zbyt późno. Często w pierwszej fazie schorzenia nie pojawiają się stany sugerujące, że poziom cholesterolu przekroczył normę.

Wysoki poziom cholesterolu to problem osób mających nadwagę i osób otyłych. Przeważnie zmagają się z nim również osoby po 45. roku życia.

Wykrycie go jest możliwe dzięki regularnemu wykonywaniu badania krwi.

 

Ile można jeść jajek dziennie? Czy warto włączyć jaja do codziennej diety? Bergamota - naturalny pogromca cholesterolu. Przełomowe odkrycie ostatnich lat!

Osoby ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu mają problemy z koncentracją

O tym objawie nie każdy wie. Gdy cholesterol nie utrzymuje się w normie, może powodować problemy z koncentracją. Osoby których to dotyczy często nie wiedzą, że przyczyną tego, że nie mogą np. efektywnie pracować jest wysoki poziom cholesterolu – przeważnie winę za to zrzucają na wszystko inne tylko nie na cholesterol.

Mózg nie pozostaje obojętny na nieprawidłową normę cholesterolu w organizmie. Dolegliwość ta powoduje zaburzenia funkcjonowania układu krążenia, ale też problemy z koncentracją oraz obniża zdolności poznawcze. Na łamach „Journal of the American Gariatrics Society” opublikowano wyniki badania, które wykazało, że LDL tzw. „zły” cholesterol może wpływać także na pamięć.

W tym przypadku następuje wydłużenie czasu reakcji na bodźce lub słowa. Osoba z wysokim poziomem cholesterolu może czuć się mniej inteligentna i wolniej przyswajać wiedzę. Często może mieć problem ze skupieniem np. podczas czytania książki lub podczas pracy, co nierzadko utrudnia codzienne funkcjonowanie. 

 

Po tych objawach możesz rozpoznać wysoki poziom cholesterolu

Problemy z koncentracją to tylko jeden z wielu objawów zbyt wysokiego poziomu cholesterolu. Mogą świadczyć o nim także: 
   • występowanie żółtych lub pomarańczowych grudek na powiekach, 
   • biała, jasnoszara lub niebieska obwódka wokół tęczówki oka,
   • problemy ze wzrokiem,
   • ból w klatce piersiowej,
   • problemy z pamięcią,
   • ból nóg, 
   • zimne stopy, 
   • skurcze łydek pojawiające się w nocy, 
   • grube paznokcie u stóp, 
   • blada skóra na nogach i stopach. 

Tagi: Zdrowie