Pacjenci.pl Zdrowie Psychiczne Żałoba czy już depresja? Czym jest zespół przewlekłej żałoby?
canva.com

Żałoba czy już depresja? Czym jest zespół przewlekłej żałoby?

1 listopada 2023
Autor tekstu: Joanna Kamińska

Żałoba to czas, w którym przeżywamy żal, ból i tęsknotę za bliską osobą oraz uczymy się żyć na nowo i radzić sobie ze swoim smutkiem. To sposób na pogodzenie się ze stratą i zaakceptowanie nowej rzeczywistości, w której nie ma już ukochanej osoby. Żałoba to proces, który nie ma określonego czasu trwania. Kiedy jednak powinna nas zaniepokoić?

Czym jest zespół przewlekłej żałoby?

Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne (APA)  dodało do podręcznika diagnostycznego i statystycznego zaburzeń psychicznych nowe zaburzenie - zespół przewlekłej żałoby.

Przewlekła żałoba to stan utrzymujący się dłużej niż rok po śmierci kogoś bliskiego, a osoby nią dotknięte mają trudności z akceptacją utraty i dostosowaniem się do nowej rzeczywistości.

Według Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego (APA), istnieją objawy, które mogą świadczyć o przewlekłej żałobie. Są to między innymi:

  • uczucie wewnętrznej pustki,
  • silny ból emocjonalny,
  • samotność,
  • izolowanie się od świata zewnętrznego,
  • utrata zainteresowań,
  • utrata sensu życia lub części własnej osobowości w związku z odejściem ukochanej osoby,
  • zaprzeczanie lub wypieranie faktu, że bliska osoba nie żyje.

Projekt bez nazwy - 2023-11-01T141931.072.png

Pogrzeb Matthew Perry. Prawdopodobna przyczyna śmierci? Alkohol i narkotyki wykluczone
Katarzyna Figura niedawno przyznała się do choroby. Coraz więcej Polaków też się z nią zmaga

Kiedy potrzebna jest pomoc?

Według niektórych specjalistów, zbyt medyczne podejście do żałoby i pochopne wdrożenie terapii przeciwdepresyjnej może być niekorzystne dla pacjenta.

Żałoba często stanowi niezbędny element radzenia sobie ze stratą ukochanej osoby i jest normalną reakcją na śmierć kogoś bliskiego. Część osób może wymagać leczenia, jednak w wielu przypadkach interwencja jest niepotrzebna.

Jeśli żałoba znacznie się przedłuża lub przechodzi w typowe zaburzenie depresyjne, utrudniając codzienne funkcjonowanie, wówczas może być niezbędne wdrożenie psychoterapii i leków.

„Żałoba trwająca około roku jest uznawana w psychologii i psychiatrii za normę. Jeśli jednak się przedłuża, warto się temu przyjrzeć i skorzystać z pomocy.” - powiedziała mgr Anna Tulczyńska, psycholog, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna.

Kryzys psychiczny - gdzie szukać pomocy?

Jeśli obserwujesz u siebie objawy kryzysu psychicznego, możesz zadzwonić do Centrum Wsparcia Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym. Telefon jest czynny 24h/dobę 7 dni w tygodniu i w święta.

Numer telefonu: 800 70 2222

Adres strony internetowej Centrum: Strona główna - Centrum Wsparcia

To najczęstsza choroba dotycząca psychiki na świecie. Skąd się bierze i jak ją leczyć skutecznie?
Jesienne wirusy już się zbliżają – co nam zagraża? Jak się przygotować?
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kamińska

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka kierunku zdrowie publiczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyła także studia podyplomowe z dydaktyki języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Warszawskim oraz 2-letnie studium fotograficzne w Warszawskiej Szkole Filmowej. Pisze o problemach zdrowotnych, które najczęściej dotykają Polaków. Szczególnie interesuje ją tematyka zdrowia psychicznego.  
Prywatnie jest wielką miłośniczką zwierząt, fotografii i kultury hiszpańskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko