Pacjenci.pl > Choroby > Katarzyna Figura niedawno przyznała się do tej choroby. Bardzo wielu z nas też zachoruje
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 01.11.2023 13:07

Katarzyna Figura niedawno przyznała się do tej choroby. Bardzo wielu z nas też zachoruje

katarzyna figura
canva.com

Aktorka Katrzyna Figura wyznała niedawno w jednym z wywiadów, że ze względu na przewlekłą chorobę, nosi przy sobie pewne urządzenie, dzięki któremu czuje się bezpiecznie. To glukometr. A choroba Katarzyny Figury to cukrzyc, którą miał również ojciec aktorki. 
 

Katarzyna Figura o nieuleczalnej chorobie

Katarzyna Figura niedawno była gościem w programie „Rogalska Show” emitowanym na antenie TVN Style. Podczas rozmowy wyznała, że od 15 lat choruje na przewlekła chorobę metaboliczną, która wynika z zaburzonego działania lub wydzielania insuliny:

„- Mam cukrzycę. (…) Stosunkowo niedawno się dowiedziałam, że ta cukrzyca potrzebuje spokoju. Muszę nad tym systemem nerwowym bardzo panować". – wyznała aktorka w rozmowie z Marzeną Rogalską. 

Aktorka powiedziała, że symptomy choroby pojawiły się, gdy była w ciąży. Po urodzeniu trzeciego dziecka dowiedziała się od lekarza, że na cukrzycę będzie chorować już do końca życia. Jednak okazało się, że aktorce od dawna znane były dolegliwości tego rodzaju – na cukrzycę chorował również jej ojciec.

Gdy miał około pięćdziesiątki, okazało się, że choruje na cukrzycę. Musiał przyjmować insulinę i używać glukometru. Wtedy nie rozumiałam, dlaczego zawsze ma przy sobie coś do przegryzienia. Nie rozumiałam także jego problemów emocjonalnych, które były wynikiem choroby. Zrozumiałam dopiero po latach, gdy dotknęły także mnie" — powiedziała Katarzyna Figura

Projekt bez nazwy - 2023-11-01T124922.682.png

Cukrzycę możesz rozpoznać po paznokciach. Jeśli tak wyglądają - natychmiast idź do lekarza Choroby wyczytasz również z oczu. Ten wygląd gałki ocznej to powód do niepokoju!

Jak aktorka radzi sobie z cukrzycą?

Katarzyna Figura wspomniała, że na co dzień korzysta ze specjalistycznego urządzenia, umożliwiającego pomiar cukru we krwi. Na ramieniu ma zamocowany niewielki sensor powiadamiający o poziomie glukozy we krwi – aktorka stwierdziła, że dzięki niemu czuje się bezpiecznie. Na antenie pokazała, jak za pomocą aplikacji zainstalowanej w telefonie dokonuje pomiarów kilka razy dziennie. Urządzenie przez całą dobę mierzy poziom cukru – gdy jest za wysoki lub za niski, wysyła sygnał ostrzegawczy. Ponadto dodała, że przestrzega także diety. 

Na cukrzycę choruje coraz więcej osób

Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Institute of Health Metrics and Evaluation na University of Washington na świecie jest obecnie 529 milionów osób chorujących na cukrzycę. Do 2050 r. prawdopodobnie chorych będzie dwa razy więcej. Cukrzyca zaliczana jest obecnie do chorób cywilizacyjnych. Jest to grupa chorób metabolicznych, których cechą wspólną jest przewlekła glikemia.

Na cukrzycę chorują zarówno dorośli, jak i dzieci. Przyczyną choroby są:

 • nadwaga i otyłość,
 • czynniki środowiskowe i geny,
 • zaniedbanie aktywności fizycznej,
 • zmiany hormonalne,
 • insulinooporność,
 • choroby trzustki,
 • zespół Cushinga,
 • nadczynność tarczycy,
 • uszkodzenie trzustki,
 • usunięcie trzustki,
 • antybiotykoterapia.

Na cukrzycę chorują również Marta „Mandaryna” Wiśniewska, Olaf Lubaszenko i Michał Figurski. Wokalistka przyznała, że korzysta z pompy i ma pod skórą wenflon, przez który do organizmu dociera insulina. Olaf Lubaszenko o chorobie dowiedział się podczas wizyty u lekarza, gdy miał dolegliwości żołądkowe. Michał Figurski wiele lat ignorował fakt, że choruje na cukrzyce – w 2015 r. z powodu powikłań spowodowanych chorobą doznał wylewu i przeszedł operację przeszczepienia trzustki i nerki.

Według statystyk w Polsce na cukrzycę choruje ponad 3 miliony osób. Jednak wielu chorych nie jest tego świadoma. Z powodu cukrzycy rocznie umiera ok. 26 tys Polaków. 

Cukrzyca skraca życie. Ratunkiem nowe leki i zmiana trybu życia
cukrzyca, otyłość
Dzieci, u których cukrzycę typu 1 wykryto przed 10. rokiem życia, statystycznie będą żyły krócej – chłopcy o 14, dziewczynki o 17 lat, mężczyźnie o 14. Ale i tak w Polsce Lepiej wygląda sytuacja dzieci z cukrzycą typu 1, niż dorosłych z cukrzycą typu 2. Mamy nowoczesne leki. W Europie aż 61 mln dorosłych ma cukrzycę, w tego w Polsce trzy miliony. Podczas niedawnej debaty Instytutu Rozwoju Spraw Społecznych po raz pierwszy pokazano do publicznej wiadomości dane ZUS, które pokazują, jak nowoczesne leczenie zmniejsza niezdolność do pracy chorych na cukrzycę, którzy nie pracują z powodu otyłości. 
Czytaj dalej
Niefortunny post Edyty Herbuś. Pielęgniarki były oburzone, a potem razem z aktorką nagłośniły ważny problem [KOMENTARZ]
Herbuś pielęgniarki
Wyzywające pozy i pielęgniarski uniform – te zdjęcia z sobą w roli głównej wrzuciła na Instagram Edyta Herbuś. - Powielając bezrefleksyjnie stereotyp wyrządzamy krzywdę wszystkim pielęgniarkom i pacjentom. Bardzo często pielęgniarki spotykają się z problemem seksualizacji naszego zawodu – mówi mgr Anna Woda, pielęgniarka, członkini Fundacji Polki w medycynie, dla portalu Pacjenci.pl. Pielęgniarki, choć poczuły się dotknięte postem, przyjęły przeprosiny Edyty Herbuś i propozycję zorganizowania wspólnego live, pt. „Strój pielęgniarki - rozmowy bez przemocy”, by na nim edukować pacjentów i nas wszystkich o tym, co może urazić godność pielęgniarek i położnych, bo seksualizacja tych tak bardzo sfeminizowanych zawodów jest niestety częsta. Wielu z nas robi to nieświadomie i bezwiednie - w szpitalach, przychodniach, w mediach społecznościowych, czy w prywatnych rozmowach. 
Czytaj dalej
Polecane