Zbyt wysoki poziom cholesterolu można poznać po łydkach - większość nie kojarzy tych dolegliwości z układem krążenia
Zbyt wysoki cholesterol (hipercholesterolemia) to poważny problem zdrowotny, który może prowadzić do groźnych chorób serca i naczyń. Niestety, wiele osób nie jest świadomych zagrożenia, ponieważ wysoki cholesterol nie daje charakterystycznych objawów. Dolegliwości zaczynają pojawiać się dopiero w momencie, kiedy cholesterol jest już bardzo wysoki. Jedne z częstych objawów, których raczej nie kojarzy się z cholesterolem odczuwane są w obrębie łydek. Co powinno nas zaniepokoić?
Co to jest hipercholesterolemia?
Hipercholesterolemia to stan, w którym poziom cholesterolu we krwi jest zbyt wysoki. Cholesterol jest organicznym związkiem chemicznym niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jednak kiedy jest go zbyt dużo, staje się szkodliwy dla zdrowia. Co najgorsze, odkładanie się cholesterolu w naczyniach nie daje sygnałów ostrzegawczych, a dolegliwości pojawiają się dopiero w momencie, kiedy jego poziom jest już niebezpiecznie wysoki.
Według danych z 2020 roku, zbyt wysoki poziom cholesterolu może mieć nawet 20 mln Polaków, a większość nie podejmuje żadnych działań, aby go obniżyć. Pacjenci lekceważą hipercholesterolemię, ponieważ przez długi czas nie wywołuje żadnych dolegliwości. Wiele osób czuje się dobrze i z tego powodu nie widzi potrzeby, aby poddać się terapii, co jest dużym błędem.
Im wyższe stężenie cholesterolu we krwi, tym większe ryzyko zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych, a zwłaszcza zawału serca i udaru mózgu. To także wyższe prawdopodobieństwo miażdżycy, która jest najczęstszą przyczyną zawału serca i udaru mózgu. Zbyt wysoki poziom cholesterolu powoduje także chorobę tętnic obwodowych - PAD (Peripheral arterial disease).
Co to jest choroba tętnic obwodowych (PAD)?
Choroba tętnic obwodowych (PAD) jest stanem, w którym dochodzi do zwężenia lub niedrożności dużych tętnic, z wyjątkiem tętnic wieńcowych, łuku aorty i tętnic mózgu. Najczęstszą przyczyną PAD jest miażdżyca, czyli odkładanie się cholesterolu na ściankach naczyń krwionośnych. Miażdżyca powoduje zmniejszenie przepływu krwi i niedokrwienia tkanek, które z powodu braku tlenu i składników odżywczych mogą ulegać zniszczeniu lub obumieraniu. PAD najczęściej dotyka tętnic kończyn dolnych, jednak może także występować w innych częściach ciała.
Chromanie przestankowe - dolegliwość związana z wysokim poziomem cholesterolu
PAD zwiększa ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca i udar mózgu. Może nawet prowadzić do amputacji kończyny. „ W sytuacji, kiedy krew nie dopływa do nogi, odczuwany jest bardzo silny ból. Kończyna staje się zimna i blada, a następnie obumiera, czyli dochodzi do martwicy. Palce mogą zrobić się czarne, a najgorszym wypadku nawet odpaść. Stan ostry stanowi zagrożenie życia i trzeba natychmiast, mówiąc kolokwialnie odetkać naczynie, albo dojdzie do konieczności amputacji całej kończyny dolnej.” - powiedział specjalista chorób wewnętrznych, farmakolog kliniczny dr n. med. Marcin Wełnicki.
U większości osób, PAD może nie dawać objawów lub być mylona z innymi chorobami. Jednym z typowych objawów PAD jest tak zwane chromanie przestankowe, czyli ból i zmęczenie mięśni podczas chodzenia, które ustępują po odpoczynku. „ Pacjent idzie i w pewnym momencie odczuwa ból łydek, ud lub pośladków, w zależności od tego, gdzie mamy zwężenie tętnic. Kiedy się zatrzyma, ból ustępuje i może iść znowu. Oznacza to, że wysiłek, który podejmuje, wiąże się z takim zapotrzebowaniem na tlen, na krew, któremu tętnice nie są już w stanie sprostać. Mamy za mały dopływ krwi w stosunku do podjętego wysiłku.” - powiedział specjalista chorób wewnętrznych, farmakolog kliniczny dr n. med. Marcin Wełnicki.
Symptomem rozwijającego się PAD jest również uczucie ciężkich, zmęczonych nóg. Chorzy mogą także odczuwać drętwienie nóg, w tym łydek lub ogarniające je uczucie osłabienia. Niektórzy pacjenci zgłaszają ostry ból i uczucie palenia w łydkach. Wraz z postępowaniem choroby, dolegliwości mogą utrzymywać się także w trakcie leżenia i odpoczynku, nawet podczas snu. Jeśli dolegliwości są odczuwane nie tylko podczas chodzenia czy aktywności fizycznej, ale również podczas spoczynku, zazwyczaj oznacza to cięższą postać PAD.