Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > O tym objawie raka jelita grubego wielu chorych nawet nie wie! Onkolog wskazał poważny problem
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 01.08.2023 09:41

O tym objawie raka jelita grubego wielu chorych nawet nie wie! Onkolog wskazał poważny problem

anemia
canva

Odczuwanie ciągłego zmęczenia, szybkie przemęczanie się i problemy z oddychaniem łatwo złożyć na karb stresu lub przemęczenia. Jednak prawdziwą przyczyną tych dolegliwości może być anemia z niedoboru żelaza, jeden z częstych objawów raka jelita grubego. Jak ją rozpoznać? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistąmi: onkologiem klinicznym lek. med. Olgą Urbanowską- Domańską i gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanow.

Anemia z niedoboru żelaza to częsty objaw raka jelita grubego

U pacjentów z rakiem jelita grubego, częstym objawem jest anemia z niedoboru żelaza. Wynika to z faktu, że nowotwór rozwijający się w świetle jelita często krwawi w sposób niezauważalny dla pacjenta. Wykonanie morfologii krwi obwodowej może wykazać niedokrwistość z niedoboru żelaza i skłonić lekarza POZ do dalszej diagnostyki”. - powiedział onkolog kliniczny lek. med. Olga Urbanowska-Domańska.

Ok. 40% osób chorych na nowotwór w momencie wykrycia go ma już niedokrwistość. Występuje ona również u więcej niż połowy osób leczonych przeciwnowotworowo. 

„Często jako onkolog spotykam pacjentów kierowanych z zewnątrz z kartą DiLO (Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego) wystawioną z powodu niedokrwistości mikrocytarnej w celu pogłębienia diagnostyki onkologicznej. Niedokrwistość z niedoboru żelaza wykryta w badaniu laboratoryjnym oraz towarzyszące jej wyżej wymienione objawy są wskazaniami do wykonania badania endoskopowego jelita grubego czyli kolonoskopii”. - powiedział onkolog kliniczny lek. med. Olga Urbanowska-Domańska.

Niedokrwistość z powodu niedoboru żelaza to rodzaj anemii. Z powodu zbyt małej ilości żelaza dochodzi do powstania erytrocytów mniejszych niż te prawidłowe. Objawami niedoboru żelaza są:

   • suchość skóry (kąciki ust boleśnie pękają), 
   • bladość skórna,
   • kruche paznokcie, 
   • łatwo wypadające włosy, 
   • suchość w jamie ustnej,
   • wybiórczy apetyt np. na kredę, glinę czy krochmal.

Charakterystycznymi objawami dla niedokrwistości, które również mogą występować w tym podtypie anemii, są: 
   • osłabienie, 
   • szybka męczliwość, 
   • słabsza koncentracja, 
   • bladość błon śluzowych, 
   • ból głowy, 
   • zawroty głowy, 
   • tachykardia, 
   • duszność. 

Sama anemia nie musi oznaczać, że dana osoba ma raka jelita grubego. Objawami nowotworu są również m.in. zmiana rytmu wypróżnień i obecność krwi w stolcu. 

Projekt bez nazwy - 2023-07-31T232051.284.png

Częste pobudki nocne to też objaw raka jelita grubego. Gastroenterolog wskazał mało znany symptom Jaki rodzaj bólu powoduje rak jelita grubego? Gastroenterolog wyjaśnia, co powinno wzmóc czujność

Na czym polega diagnostyka raka jelita grubego?

Podstawowym badaniem diagnostycznym jest badanie endoskopowe dolnego odcinka przewodu pokarmowego, czyli kolonoskopia. Dzięki niej można ustalić, w którym miejscu zlokalizowany jest rak.

„Jeśli podczas badania stwierdzimy zmiany chorobowe, pobieramy wycinki do badania histopatologicznego, będącego podstawą szczegółowego rozpoznania choroby nowotworowej. W diagnostyce coraz szerzej wykorzystywane są też testy immunochemiczne na obecność krwi utajonej w kale. Jeśli chodzi o badania obrazowe (tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny jamy brzusznej) służą głównie do zakresu określenia zaawansowania choroby, bądź też do zlokalizowania przerzutów”. - powiedział gastroenterolog, lek. med. Jackek Kowerzanow.

Kolonoskopia i badanie na krew utajoną w kale są badaniami przeprowadzanymi również wśród osób, które nie mają widocznych objawów choroby: „Badanie kolonoskopii jest dostępne w wielu ośrodkach onkologicznych bezpłatnie w ramach badań przesiewowych u pacjentów w wieku 50-65 lat lub u pacjentów młodszych obciążonych rodzinnie zachorowaniem na nowotwór jelita grubego”. - powiedział onkolog kliniczny lek. med. Olga Urbanowska-Domańska.

 

Rak jelita grubego – rokowania 

Gdy pojawiają się objawy raka jelita grubego, choroba jest często już w zaawansowanym stadium. Wykrywalność tego nowotworu w Polsce wciąż jest obszarem wymagającym wiele pracy: 
W 80% przypadków, diagnozowany jest w postaci zaawansowanej i to rzutuje na tak zwaną medianę 5-letniego przeżycia. W chorobach nowotworowych zawsze określamy, ile % osób przeżyje kolejne 5 lat od momentu rozpoznania i wdrożenia leczenia. W naszym kraju mediana ta wynosi 30 – 40%, przy czym w krajach zachodnich to 60 – 70%. W Polsce jest coraz lepiej, aczkolwiek w dalszym ciągu jesteśmy gdzieś na końcu Europy. Dzieje się tak dlatego, że wciąż większość przypadków wykrywanych jest w stadium zaawansowanym”. - powiedział gastroenterolog, lek. med. Jackek Kowerzanow.