Pacjenci.pl Problemy cywilizacyjne Zmiany w wypłacie renty wdowiej i emerytury. ZUS wydał komunikat
Fot. Canva/KatarzynaBialasiewicz, Getty Images

Zmiany w wypłacie renty wdowiej i emerytury. ZUS wydał komunikat

22 listopada 2024
Autor tekstu: Aneta Paniczko

Złożyłeś wniosek o rentę wdowią? ZUS wydał właśnie komunikat w sprawie możliwości łączenia świadczeń, np. z emeryturą. Już 1 stycznia 2025 r. przepisy wejdą w życie – jednak na wypłatę trzeba będzie poczekać kilka miesięcy. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby połączyć oba świadczenia.

ZUS wydaje komunikat w sprawie świadczeń – komu należy się renta wdowia?

Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych , z których jednym jest renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją dostawać, należy jednak spełnić określone warunki. Wnioski do ZUS będzie można składać od 1 stycznia 2025 r.

– „Samo posiadanie statusu wdowy lub wdowca oraz prawo do dwóch świadczeń nie wystarczą, aby dostać „rentę wdowią”. W praktyce nie jest to nowe świadczenie, ale zbieg dwóch różnych świadczeń” – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Wypłata świadczenia przyznawana jest na zasadach:

  • należy mieć ukończone co najmniej 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn
  • do dnia śmierci małżonka lub małżonki istniała wspólność małżeńska
  • prawo renty rodzinnej po zmarłym małżonku zostało przyznane nie wcześniej niż w dniu 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni)
  • nie został zawarty ponowny związek małżeński

ZUS przypomina, że prawo do wypłaty świadczeń, w tym renty rodzinnej, ustaje w momencie ustania wdowieństwa.

– „Wdowie lub wdowcowi przysługuje prawo do zbiegu świadczeń z rentą rodzinną wyłącznie po ostatnim małżonku. Warto podkreślić, że prawo do wypłaty świadczeń w przypadku zbiegu z rentą rodzinną wygasa z dniem poprzedzającym zawarcie nowego związku małżeńskiego przez osobę uprawnioną” – mówi Kowalska-Matis.

Aby złożyć wniosek, należy dostarczyć formularz dostępny na PUE/eZUS lub w placówkach ZUS: Wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną (ERWD) dostępny będzie od 1 stycznia 2025 r. W przypadku brakujących dokumentów urząd poprosi o ich uzupełnienie.

Świadczenie dla pacjentów. 100 zł dodatku do energii elektrycznej
Przyznano 6 mln złotych odszkodowań medycznych. Ile przysługuje za błąd lekarzy?

Jak połączyć rentę wdowią z emeryturą?

Jeśli jesteś wdową lub wdowcem, możesz wybrać jedną z dwóch przewidzianych opcji:

  • 100% renty rodzinnej i 15% własnego świadczenia albo
  • 100% własnego świadczenia i 15% renty rodzinnej.

Świadczeniobiorca może dokonać dowolnego wyboru – czyli bardziej opłacalnego. ZUS przewiduje, że maksymalna suma wypłacanych świadczeń nie może jednak przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury (obecnie to 5 tys. 342 zł i 88 gr). Do tego limitu wliczane są też świadczenia inne wypłacane przez instytucje zagraniczne oraz inne niż jednorazowe świadczenia i dodatki.

– „Trzeba pamiętać, że jeśli ktoś w przyszłym roku złoży od razu wniosek o „rentę wdowią”, a nie będzie miał ustalonego prawa, do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, w tym renty rodzinnej po zmarłym małżonku, dostanie odmowę przyznania świadczenia w zbiegu z powodu braku prawa do drugiego świadczenia” – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis.

W przypadku przekroczenia tego limitu, zostanie odliczona nadwyżka. Aby sprawdzić, jaka wysokość świadczenia przysługuje danej osobie, można skorzystać ze specjalnego kalkulatora na stronie ZUS, który będzie aktywny od 1 stycznia przyszłego roku. Już od stycznia ZUS przyjmuje wnioski o możliwość łączenia obu świadczeń, ale na pierwsze przelewy trzeba będzie zaczekać – rozpoczną się one dopiero od 1 lipca 2025 r. Ponadto, w komunikacie ZUS wyraźnie zaznaczono, że od 1 stycznia 2027 r. wysokość drugiego świadczenia wzrośnie do 25%.

Łączenie świadczeń to szansa dla wdów i wdowców

Możliwość łączenia świadczeń, czyli renty wdowiej i emerytury, jest o tyle istotna, że pozwala choć w części podreperować budżet rodzinny samotnych seniorów . Koszty życia w pojedynkę maleją nieznacznie, trzeba mieć fundusze na opłaty i leki. Dodatkowe wsparcie finansowe może zatem wpłynąć na poprawę dostępu do opieki zdrowotnej czy profilaktykę i leczenie chorób przewlekłych. Stabilność finansowa wynikająca z nowych uwarunkowań może przełożyć się na poprawę zdrowia psychicznego seniorów. Strata współmałżonka jest zwykle bardzo bolesna, do tego dochodzi samotności konieczność radzenia sobie w pojedynkę. Nie każdy senior może tez liczyć na opiekę najbliższych. Taka sytuacja często wiąże się z poczuciem osamotnienia i niepewności. Wyższe świadczenie nawet w niewielkim stopniu sprawi, że obawa o codzienne wydatki i jakość życia zostanie choć w części zredukowana.

Zobacz także:

Andrzej Duda podpisał ustawę. Do seniorów trafi ponad 6 tys. złotych

ZUS zwiększa kontrole L4. Od stycznia wchodzą ważne zmiany

Zaledwie 14-dniowe zwolnienie z pracy w ramach L4. Czy rząd będzie przeciwdziałać nadużyciom?

Jak rozpoznać pierwsze objawy demencji? Lekarz podpowiada, na co zwrócić uwagę
Zdziwisz się, jakie mogą być skutki picia kawy na pusty żołądek
Obserwuj nas w
autor
Aneta Paniczko

Redaktorka i dziennikarka z kilkunastoletnim stażem. Lubi wyszukiwać ciekawostki naukowe i kulinarne oraz dzielić się nimi z innymi – uważa, że każdy powód do merytorycznej dyskusji jest dobry. Z wykształcenia socjolog o specjalizacji medialnej. Miłośniczka wysokich gór i niskich jamników. Aktualnie opiekunka jednego, który lubi pokazywać swój uparty charakter.  

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko