Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Asamax – działanie, kiedy stosować, przeciwwskazania, działania niepożądane
Sylwia Kropiewnicka
Sylwia Kropiewnicka 19.03.2022 01:29

Asamax – działanie, kiedy stosować, przeciwwskazania, działania niepożądane

Asamax – działanie, kiedy stosować, przeciwwskazania, działania niepożądane
pixaby.com

Asamax – działanie

Substancją czynną leku Asamax jest mesalazyna, pochodna kwasu salicylowego. Lek Asamax ma działanie przeciwzapalne; stosowany jest w leczeniu chorób zapalnych jelit.

Mesalazyna hamuje aktywność cyklooksygenaz i lipooksygenaz, tj. enzymów biorących udział w syntezie prostaglandyn i leukotrienów. Prostaglandyny i leukotrieny odgrywają znaczącą rolę w rozwoju stanu zapalnego.

Asamax – kiedy stosować?

Lek Asamax jest wskazany do stosowania w łagodnej lub umiarkowanej postaci wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, zarówno w fazie ostrej jak i w fazie remisji choroby oraz w chorobie Leśniowskiego i Crohna w obrębie okrężnicy, zarówno w fazie ostrej jak i w fazie remisji choroby.

Asamax – przeciwwskazania

Leku Asamax nie należy stosować w przypadku nadwrażliwości na sulfasalazynę lub którykolwiek ze składników preparatu. Przeciwwskazaniem do stosowania leku Asamax mogą okazać się także zaburzenia czynności wątroby, zaburzenia czynności nerek oraz choroby płuc.

Asamax – działania niepożądane

Przy stosowaniu leku Asamax zdarza się, że rzadko występują takie działanie niepożądane, jak ból głowy, zawroty głowy, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie osierdzia, ból brzucha, biegunka, wzdęcia.

Tagi: