Pacjenci.pl Problemy cywilizacyjne Będzie 500+ dla chorych seniorów. Ta decyzja jest już pewna
Fot. Canva / Getty Images

Będzie 500+ dla chorych seniorów. Ta decyzja jest już pewna

28 lipca 2024
Autor tekstu: Daria Siemion

Chorujesz na przewlekłe choroby, przeżyłeś zawał lub udar, albo doznałeś uszczerbku na zdrowiu, przez który potrzebujesz opieki innych? A może sytuacja ta dotyczy kogoś z Twoich bliskich? Czy wiesz, że w takiej sytuacji możecie liczyć na dodatkowe pieniądze, tzw. 500+ dla seniorów? Sprawdź, przy jakich chorobach można ubiegać się o świadczenie i na co można przeznaczyć zasiłek.

Dodatkowe pieniądze dla osób ciężko chorych

Nawet 400 tys. seniorów w Polsce potrzebuje pomocy w najprostszych czynnościach. Nie są w stanie samodzielnie jeść, ubrać się, zadbać o higienę. Zazwyczaj opiekuje się nimi najbliższa rodzina: rodzeństwo, rodzice (jeśli żyją) lub dzieci.

Takim osobom należą się dodatkowe pieniądze. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS wynika), że ponad połowa osób, która je pobiera to seniorzy po 75. roku życia. Chodzi o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji , które maksymalnie może wynosić nawet 500 zł – stąd też jego potoczna nazwa, czyli "500+ dla seniorów" .

Środki pozyskane w ten sposób można przeznaczyć  na dowolny cel, najlepiej związany ze zdrowiem: wynajem sprzętu medycznego, zakup pieluch czy podkładów. I chociaż nie zwróci to kosztów wiążących się z opieką nad osobą chorą, zawsze jest to jakieś wsparcie.

Pieniądze od ZUS
ZUS ma dla ciężko chorych dodatkowe pieniądze Fot. Canva / Getty Images
1000 zł dodatku do emerytury. Wyjaśniamy kto może otrzymać pieniądze
13. emerytura 2024. Ile w tym roku dostaną Polacy?

Niezdolność do samodzielnej egzystencji – definicja

Niezdolność do samodzielnej egzystencji definiuje się jako naruszenie sprawności organizmu w stopniu uniemożliwiającym samodzielnie zaspokajanie podstawowych potrzeb życiowych, takich jak przygotowywanie posiłków, przyjmowanie leków, ubieranie się, mycie. Jest to pojęcie ściśle medyczne. O tym, czy dana osoba jest niezdolna do samodzielnej egzystencji decyduje lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Co ważne, nie trzeba być obłożnie chorym, żeby zdobyć taki status.

"Niezdolność do samodzielnej egzystencji występuje nawet wtedy, gdy osoba całkowicie niezdolna do pracy może wypełniać niektóre z elementarnych czynności życiowych we własnym zakresie, np. zje posiłek przygotowany przez inną osobę, o ile w pozostałym zakresie jest pozbawiona praktycznej możliwości egzystowania w humanitarnych warunkach bez koniecznej stałej lub długotrwałej pomocy ze strony osoby drugiej” – czytamy w orzeczeniu Sądu Apelacyjnego w Poznaniu (sygn. akt III AUa 612/17).

Niezdolność do samodzielnej egzystencji – jakie choroby?

Choroba chorobie nierówna, dlatego nie każda dysfunkcja musi być powodem do otrzymania orzeczenia niezdolności do samodzielnej egzystencji. W tym przypadku nie ma zamkniętej listy chorób , które mogą nadawać taki status i uprawniać do dodatku z ZUS. Będą to natomiast wszystkie choroby i ich powikłania wiążące się z koniecznością stałej lub długotrwałej opieki. Jak zaznaczają lekarze, może to być np. udar.

– Rozległy udar mózgu jest obarczony wysoką śmiertelnością lub ryzykiem poważnego inwalidztwa , jak przykuwający do łóżka niedowład czy paraliż dużej części ciała. Często takie osoby nie odzyskują pełnej świadomości, kontakt jest z nimi znaczenie ograniczony, zdarza się także, że na stałe pozostają zupełnie nieprzytomne – mówi w rozmowie z Pacjentami kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska.

Do otrzymywania świadczenia z tytułu niezdolności do samodzielnej egzystencji mogą uprawniać również choroby wzroku, np. jaskra . – Jaskrę nazywa się "cichym złodziejem wzroku”, bo długo rozwija się podstępnie, nie dając żadnych objawów. One mogą się pojawić dopiero, gdy doszło do uszkodzenia 80 – 90 proc. nerwu wzrokowego , a tak dzieje się w ok. 70 proc. przypadków. – mówi Pacjentom okulista prof. Jerzy Szaflik, szef Centrum Mikrochirurgii Oka „Laser”, założyciel Centrum Jaskry w Warszawie.

Inne choroby, które mogą uprawniać do świadczenia:
⦁ upośledzenie umysłowe,
⦁ choroby psychiczne, np. zaburzenia psychotyczne jak schizofrenia,
⦁ choroby degeneracyjne mózgu, np. demencja ,
⦁ choroby narządu wzroku, gdy chory nie widzi lub widzi źle i nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować,
⦁ choroby krążenia, np. przebyty zawał i związana z tym niepełnosprawność,
⦁ choroby układu pokarmowego, np. powikłania po resekcji żołądka,
⦁ choroby układu moczowo-płciowego, np. niewydolność nerek.
⦁ choroby neurologiczne, np. ciężkie udary, guzy mózgu, uszkodzenia nerwów.

Zobacz też:

Renta wdowia nie dla wszystkich wdów i wdowców. Kto nie dostanie świadczenia?

Dodatkowe pieniądze dla cukrzyków. Ile wynosi zasiłek dla diabetyków i jak go dostać?

Tyle w 2025 roku dostaną niepełnosprawni. Jest plan nowego dodatku

Lekarze wskazali 5 najbardziej bolesnych chorób. Nie życzyłbyś ich nawet wrogom
"Gnicie w łóżku" to twój ulubiony sposób spędzania czasu? To może być objaw poważnej choroby
Obserwuj nas w
autor
Daria Siemion

Dziennikarka z 10-letnim stażem. Pisała dla tytułów takich jak Focus, Focus Medycyna, National Geographic, Krytyka Polityczna, na:Temat. Najchętniej porusza tematykę chorób i profilaktyki. Z wykształcenia lingwistka i zoopsycholog. W wolnych chwilach uprawia wspinaczkę i trenuje psy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko