Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Dodatkowe pieniądze dla cukrzyków. Ile wynosi zasiłek dla diabetyków i jak go dostać?
Daria  Siemion
Daria Siemion 13.06.2024 09:36

Dodatkowe pieniądze dla cukrzyków. Ile wynosi zasiłek dla diabetyków i jak go dostać?

Glukometr, pieniądze
Fot. Shutterstock / Montri Thipsorn

Niewiele osób o tym wie, ale cukrzyca typu 1 uprawnia do pobierania zasiłku pielęgnacyjnego. Obecnie wynosi on 215,84 zł miesięcznie, ale kwota ta ma wzrosnąć do końca sierpnia, a więc jeszcze w tym roku. 

Co istotne, świadczenie należy się wszystkim chorym, niezależnie od dochodów. Mogą je pobierać nawet obcokrajowcy. Jak otrzymać dodatek dla chorych na cukrzycę, gdzie złożyć wniosek i ile wynosi?

Zasiłek pielęgnacyjny dla chorych na cukrzycę

Dzieci oraz osoby dorosłe chorzy na cukrzycę typu 1 mogą ubiegać się o zasiłek pielęgnacyjny. Jest to świadczenie mające na celu częściowe pokrycie wydatków związanych dla osób z niepełnosprawnością. 

Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami przy cukrzycy typu 1 można orzec umiarkowany stopień niepełnosprawności, jeśli doszło do powikłań narządowych, kwasicy lub  dochodzi do częstych hipoglikemii

Aby chory na cukrzycę otrzymał zasiłek, musi jednak spełnić pewne warunki – istotne jest to, aby chorobę w przypadku umiarkowanego stopnia niepełnosprawności chorobę zdiagnozowano przed 21. rokiem życia. 

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:

  • dzieciom z niepełnosprawnością;
  • osobie z niepełnosprawnością powyżej 16. roku życia, jeśli posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności;
  • osobie z niepełnosprawnością powyżej 16. roku życia posiadającej orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeśli niepełnosprawność powstała do ukończenia 21. roku życia;
  • osobie, która ukończyła 75 lat.


Świadczenie, jeśli orzeczenie o  jest przyznawane na czas nieokreślony. Nie przysługuje ono jednak osobom przebywającym w placówkach opiekuńczych oraz osobom pobierającym dodatek pielęgnacyjny.
 

Mierzenie cukru we krwi
Cukrzyca typu 1 uprawnia do zasiłku pielęgnacyjnego Fot. Freepik / pikisuperstar
Cukrzyca skraca życie. Ratunkiem nowe leki i zmiana trybu życia Cukrzyca ciążowa może być bardzo groźna. Jak wygląda jej leczenie?

Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny dla cukrzyków?

Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego wynosi obecnie 215,84 zł miesięcznie, jednak zgodnie z przepisami do 15 sierpnia 2024 roku ma nastąpić jego waloryzacja, a zatem podwyżka. Konkretnej kwoty nie podano, ale chorzy mogą spodziewać się świadczenia w wysokości ok. 300 zł miesięcznie.

Jak otrzymać zasiłek pielęgnacyjny, jeśli ma się cukrzycę?

W pierwszej kolejności cukrzyk musi otrzymać zaświadczenie o niepełnosprawności. Taki wniosek składa się we właściwym dla miejsca zamieszkania urzędzie miejskim albo Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

Po uzyskaniu zaświadczenia o niepełnosprawności można ubiegać się o zasiłek pielęgnacyjny. Wniosek o świadczenie należy złożyć w urzędzie miasta lub gminy albo w ośrodku pomocy społecznej lub innej instytucji uprawnionej do przyznawania świadczeń.

Wniosek o zasiłek pielęgnacyjny powinien zawierać:

  • skrócony odpis aktu urodzenia;
  • orzeczenie o niepełnosprawności ze wskazaniem jej stopnia i daty powstania.

Zobacz też:
 Te polskie gwiazdy chorują na cukrzycę. Jedna nazywa ją swoją “psiapsi”

Zaczął się sezon na truskawki. Czy cukrzycy mogą ją jeść?

Cukrzyca zwiększa ryzyko zachorowania na raka. Chodzi aż o trzy rodzaje