"Gnicie w łóżku" to twój ulubiony sposób spędzania czasu? To może być objaw poważnej choroby
Uwielbiasz spędzać czas w łóżku, przekładając się z boku na bok, jedząc przekąski i oglądając seriale? Możesz tak godzinami? Nie jesteś sam! To bardzo powszechny sposób odpoczynku i spędzania wolnego czasu.
Okazuje się jednak, że takie gnicie w łóżku nie jest wcale dobre. Ten odpoczynek jest raczej pozorny, a przeciągające się zaleganie w pościeli to oznaka, że czas przyjrzeć się swojemu zdrowiu.
Bed rotting - nowy trend z TikToka
“Bed rotting” można przetłumaczyć jako “gnicie w łóżku”. Ta nazwa pochodzi z TikToka — filmów opatrzonych takim hasztagiem jest mnóstwo, mają ponad 3 miliony wyświetleń. Wydawałoby się, że ten trend dotyczy głównie przedstawicieli generacji Z, ale to nieprawda.
Każdemu z nas czasami zdarza się zalegać w łóżku. W ten sposób wielu z nas odpoczywa, oglądając seriale, jedząc przekąski i spędzając czas. Wydaje się, że to idealny sposób na relaks po intensywnym i pełnym obowiązków dniu. Na TikToku można zobaczyć filmiki ludzi, którzy w ten sposób spędzają cały dzień z telefonem w rękach lub przed ekranem laptopa, jedząc przyniesione przez dostawcę jedzenie.
Czy naturalne kosmetyki są lepsze? Odpowiada dermatolog Ten powszechny chwast może być bardzo niebezpieczny. GIS wydał ostrzeżenie"Gnicie w łóżku" nie jest dobre dla zdrowia
Teoretycznie w “bed rottingu” nie ma nic złego. W końcu to także sposób na odpoczynek, a nicnierobienie jest czasami szczególnie ważne dla naszego ciała i ducha. Zwłaszcza jeśli ostatni czas był bardzo intensywny, jesteśmy mocno przemęczeni albo bierze nas przeziębienie.
Jeśli jednak “gnicie w łóżku” stało się twoim sposobem na spędzanie wszystkich wieczorów, weekendów i każdego wolnego od pracy dnia, można już się niepokoić. Przede wszystkim dlatego, że taka forma odpoczynku zbyt długo jest po prostu… męcząca.
Dzień wgapiania się w ekran lub książkę, leżenia na boku z pizzą, może być odpoczynkiem od obowiązków. Ale na dłuższą metę po takim maratonie możesz czuć się bardziej zmęczony, niż wypoczęty. Lekko oszołomiony, nawet obolały. A przede wszystkim przygnębiony, bo brak kontaktów i bodźców zawsze źle wpływa na nasze samopoczucie.
To nie jest "tylko lenistwo"
Leżenie w łóżku zatem nie przyczynia się do naszego zdrowia. A jednocześnie może być także objawem poważnej choroby. Przemęczenie oraz potrzeba odpoczywania i leżenia są często pierwszym sygnałem, jaki wysyła nam ciało. Warto się temu przyjrzeć i skierować się do lekarza.
Przede wszystkim to może być tak zwana maskowana lub wysokofunkcjonująca depresja. Osoby, które się z nią zmagają, świetnie radzą sobie w życiu codziennym, chodzą do pracy, zarabiają, spotykają się z ludźmi, z uśmiechem uczestniczą w small talku. Kiedy jednak wracają do domu, czują się, jakby ktoś odciął im prąd, muszą się po prostu położyć i nie mają siły na nic więcej.
Ale przemęczenie może być także sygnałem innych chorób, na przykład niektórych zaburzeń hormonalnych. Potrzeba odpoczynku i senność pojawiają się przy cukrzycy i insulinooporności. Przewlekłe zmęczenie jest także symptomem tocznia, reumatoidalnego zapalenia stawów, a nawet niektórych chorób nowotworowych.
Zobacz także:
Dojeżdżasz do pracy rowerem? W ten sposób zmniejszasz ryzyko przedwczesnej śmierci
Jak wesprzeć osobę z depresją? Psycholog zdradza 5 sposobów
To, jakie lody lubisz, mówi prawdę o twoim charakterze. Psychiatra wyjaśnia