Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Masz taki kod na L4? Oznacza utratę pieniędzy
Aneta Paniczko
Aneta Paniczko 21.11.2024 11:21

Masz taki kod na L4? Oznacza utratę pieniędzy

alkohol, zwolnienie z kodem C
Fot. Canva/Tima Miroshnichenko, Pexels

Z raportu ZUS o absencji chorobowej w 2023 r. wynika, że w ubiegłym roku spędziliśmy ponad 287 mln dni na zwolnieniach lekarskich, nie tylko z tytułu choroby własnej, ale i w związku z opieką nad dziećmi i innymi członkami rodziny. Rejestrze zaświadczeń lekarskich znalazło się 27 mln wszystkich wystawionych zaświadczeń lekarskich. W przypadku tzw. zwolnień krótkich, trwających do 5 dni, wystawiono ich w sumie 9,3 mln.

Liczba zwolnień z kodem „C” dynamicznie wzrosła

Kod „C” na zwolnieniu lekarskim związany jest z nadużywaniem alkoholu. W takim przypadku przez pierwsze 5 dni zwolnienia lekarskiego ubezpieczony traci prawo do zasiłku.  


Warto wiedzieć, że w przypadku niezdolności do pracy spowodowanej nadużyciem alkoholu oznaczonej kodem „C”, wypełnienie przez lekarza odpowiedniego pola w formularzu zaświadczenia lekarskiego jest obowiązkowe.

„Informacja ta skutkuje nie otrzymaniem świadczenia chorobowego za pierwsze 5 dni niezdolności do pracy” – czytamy w raporcie. 

Jak wynika z informacji ZUS, w 2023 r. wydano 6,6 tys. zaświadczeń z kodem „C”. Najwięcej zaświadczeń wystawiono na okres od 1 do 5, co stanowiło 36,4 prpc. czyli 2,4 tys. zaświadczeń. 

Fot. Raport ZUS
Jesteś po 67. roku życia? ZUS wypłaci ci dodatkowe pieniądze. Przedstawiamy warunki Przyznano 6 mln złotych odszkodowań medycznych. Ile przysługuje za błąd lekarzy?

Coraz więcej zaświadczeń z kodem „C”

Wzrost zaświadczeń z kodem „C”, w porównaniu do roku 2022, jest zauważalny. Wszystkich zaświadczeń wystawiono więcej o 7,6 proc., z kolei tych wydanych na okres od 1 do 5 dni aż o 12 proc. więcej. 


Z raportu wynika, że zaświadczenia z kodem „C” zostały wystawiono ogółem na 66,3 tys. dni z tytułu niezdolności do pracy. Największy odsetek osób korzystających z L4 z kodem „C” stanowiły osoby pomiędzy 30. a 49. rokiem życia (61,8 proc.), najczęściej byli to mężczyźni w wieku 40-44 lat (18,7 proc.), a także kobiety w wieku 30-34 lat (22,3 proc.).  

Mężczyźni częściej na zwolnieniu z kodem „C”

Analiza danych ZUS dowodzi, że ponad 75 proc. zaświadczeń lekarskich z kodem „C” wystawiono mężczyznom. W porównaniu do 2022 r. ich liczba wzrosła o 7,8 proc.
W raporcie ZUS zaznaczono, że do typowych chorób związanych z nadużywaniem alkoholu należą zaburzenia psychiczne, marskość wątroby, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Ale zdarzają się również problemy związane z układem krążenia, np. powiększenie i niewydolność serca (stłuszczenie mięśnia sercowego) oraz choroby układu oddechowego (obniżona odporność na zakażenia wirusowe), np. zapalenie płuc. 

„I takie też jednostki chorobowe występują w zaświadczeniach lekarskich z kodem C wystawionych mężczyznom” – dowiadujemy się z raportu.

Na 5 tys. zaświadczeń, ponad 70 proc. stanowiły zaświadczenia z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania spowodowanych użyciem alkoholu. W przypadku kobiet było to odpowiednio 1,6 tys. zaświadczeń i 33,5 proc. z tytułu zaburzeń.

Źródło: ZUS

Zobacz także:

Babcie zostawiane w szpitalach na święta, bo nikt nie chce się nimi zająć. Wkracza RPO

Kolejne oblicze raka piersi: HER2-low

Rak jądra. Niewiedza młodych mężczyzn a potrzeba edukacji zdrowotnej